ЗАКОНОДАВЧА ЗАБОРОНА КУРІННЯ В ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ

ЗАКОНОДАВЧА ЗАБОРОНА
КУРІННЯ В ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ
В Україні діє Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Ним регулюється питання тютюнопаління, зокрема, в громадських місцях. Оскільки ми усі буваємо у громадських місцях, то дана інформація стосується кожного.
Відповідно до норм цього Закону громадське місце – це частини будь-якої будівлі, які доступні для населення та інші місця постійного скупчення людей. Закон встановлює перелік місць, де забороняється куріння тютюнових виробів, кальянів та електронних сигарет.
До таких місць належать:
1) ліфти і таксофони;
2) заклади охорони здоров’я (як у приміщенні, так і на території) – поліклініки, лікарні, госпіталі, санаторії, пансіонати тощо;
3) навчальні заклади (як у приміщенні, так і на території) – від дитячих садочків до вишів;
4) на дитячих майданчиках;
5) у підземних переходах;
6) у під’їздах житлових будинках;
7) в закладах фізкультури і спорту (у приміщеннях і на території) – спортивні школи, стадіони тощо;
8) у транспорті загального користування (і пасажирам, і водіям);
9) у закладах ресторанного господарства (у приміщеннях);
10) на зупинках маршрутних транспортних засобів;
11) у приміщеннях органів влади і місцевого самоврядування;
12) у приміщеннях об’єктів культурного призначення (будинки культури, кіноконцертні зали, театри, кінотеатри, філармонії, бібліотеки, музеї, картинні галереї тощо).
Треба зазначити, що багато є нарікань на куріння на балконах багатоповерхівок, бо дим йде на інші поверхи. Але балкони в зазначений перелік не входять, бо балкони – це територія приватна, а не громадське місце. Тому куріння на балконах – законом не заборонено, хоча у Верховній Раді зареєстрований законопроект, який встановлює штраф за це, але поки що він не прийнятий.
У місцях та закладах, де куріння заборонено, розміщується наочна інформація про це і слова «Куріння заборонено» із зображенням перекресленої цигарки.
Крім вище перелічених місць, де куріння заборонено, курити дозволяється лише в спеціально відведених місцях, які позначені словами: «Місце для куріння. Куріння шкодить вашому здоров’ю» і обладнанні спеціальною вентиляцією і попільничкою.
Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу у розмірі від 3 до 10 нмдг (51 грн – 170 грн).

Леся Костенко,
юрисконсульт 1 категорії ПОБД ім. Панаса Мирного