ГРИГОРІЙ КВІТКА – ОСНОВ’ЯНЕНКО: автор «Сватання на Гончарівці» – совісний суддя та голова палати кримінального суду

                      ГРИГОРІЙ КВІТКА – ОСНОВЯНЕНКО:

                         автор «Сватання на Гончарівці»  –

        совісний суддя та голова палати кримінального  суду

Ім’я письменника Григорія Квітки-Основ’яненка відоме нам зі школи як автора творів «Конотопська відьма», «Маруся», «Козир-дівка», «Сватання на Гончарівці»:

Та не усі знають, що цей талановитий письменник, а також послушник монастиря, актор, директор театру, засновник Харківської публічної бібліотеки та Інституту шляхетних дівчат, повітовий предводитель дворянства, досяг значних успіхів і у сфері юриспруденції.

Десять років свого життя Григорій Квітка-Основ’яненко був совісним суддею. Система совісних судів існувала на теренах України з 1780 року. Цей суд складався із суддів та 6-ти засідателів: по два від дворянського, міського і сільського станів. Склад суду затверджувався губернатором на 3 роки.

Совісні суди розглядали сімейні спори, майнові спори у земельних відносинах, правопорушення, вчинені малолітніми і неповносправними особами, справи про бродяжництво, чаклунство та справи про образу дітьми своїх батьків. У середині 19 ст. совісні суди поступово були ліквідовані.

Працюючи совісним суддею, письменник ставав свідком численних фактів хабарництва і бюрократизму. І у своїх художніх творах він описував власні спостереження, пов’язані з роботою у суді.

Особливо це чітко просліджується у його творі «Козир-дівка». Тут зображені усі недоліки тогочасної судової системи: і недбалість у роботі, і хабарництво, й упереджене ставлення до громадян.

У 1840 році Григорій Квітка-Основ’яненко очолює Харківську палату кримінального суду. У цій палаті розглядалися справи, що надходили з нижчих місцевих судів, про кримінальні правопорушення (грабежі, вбивства, зґвалтування, образи, побиття тощо).

Очолював письменник Харківську палату кримінального суду майже     3 роки – до 20 серпня 1843 року, коли він помер від серйозного запалення на руках у дружини.

13 років свого життя віддав Григорій Квітка-Основ’яненко сфері юриспруденції, хоча спеціальної юридичної освіти не мав; він мав лише досвід домашнього навчання та навчання у школі при монастирі. Але  відсутність диплома не завадила письменнику успішно працювати в судовій системі.

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

(за матеріалами преси та інтернет-видань)

 

2 коментарі до “ГРИГОРІЙ КВІТКА – ОСНОВ’ЯНЕНКО: автор «Сватання на Гончарівці» – совісний суддя та голова палати кримінального суду”

  1. Доброго дня. Можна запитати Вас, шановні юристи: чи може дитина, мати якої продовжила відпустку по догляду за дитиною до 6ти років, хоча б іноді відвідувати садочок? Адже як тоді дитині звикати та набувати стійкості до хвороб, якщо її зачинити вдома? З повагою, Ольга.

    1. Відвідування дитиною садочка ніяк не пов’язано з перебуванням мами у відпустці по догляду за дитиною. Ви можете записати дитину до садочка і у Вас не будуть запитувати, чи працюєте Ви , чи ні.

Обговорення закрито.