ЦИВІЛЬНІ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ НЕПОВНОЛІТНІХ

ЦИВІЛЬНІ  ПРАВА  ТА  ОБОВЯЗКИ  НЕПОВНОЛІТНІХ

Особи у віці до 18 років вважаються неповнолітніми (до 14 років – малолітніми). Згідно з нормами  Цивільного кодексу України малолітня особа має право:

 • самостійно вчиняти дрібні побутові правочини (ті, які задовольняють побутові потреби особи та стосуються предмета, який має невисоку вартість);
 • здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняється законом.

Особи у віці від 14 до 18 років (неповнолітні), крім перелічених вище правочинів, вправі:

 • самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;
 • самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної діяльності, що охороняються законом;
 • бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи;
 • самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім’я (грошовими коштами на рахунку).

 

Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків або піклувальників. На вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків або піклувальників і письмовий дозвіл органу опіки та піклування.

 

За наявності достатніх і дуже вагомих підстав суд за заявою батьків, піклувальників, органу опіки та піклування може обмежити право неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавити її цього права. І навпаки, суд скасовує своє рішення, якщо відпали обставини, які були підставою для його прийняття.

 

Якщо малолітня особа не несе відповідальності за завдану нею шкоду, то неповнолітня особа відповідає за завдану шкоду самостійно на загальних підставах. У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується її батьками або піклувальниками, якщо вони не доведуть, що шкода була завдана не з їхньої вини.

2 коментарі до “ЦИВІЛЬНІ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ НЕПОВНОЛІТНІХ”

 1. Скажить будь ласка я багатодитна мати 3 дорослих доньки а ще маю дви менших одна ходе в 7 кл друга 9 и ця шо в 9 кл ии побили в школи вибили праву лопатку був похоший на перелом я ще й штраф заплатила потим ше два рази побили однокласн ки зробили закритий перелом носа я знову заплатила штраф а тепер мою доньку видправили в реабилитацийний центр м первомайськ миколаивськои обл де також ии бьють обижають вона чуть не повишалась кажуть що вона больна на голову але вона пройшла комисию вона цилком здорова та и я не пью не курю не гуляю а живу для дитей алеж служба у справах дитей не дае дозвил забрати доньку додому прошу вас допоможить мени повернути доньку додому

  1. Ви можете звернутися до суду з таким проханням; допомогу у складанні позовної заяви Вам нададуть у центрах з надання безоплатної правової допомоги (вони є у кожному обласному центрі і великих райцентрах і повністю безкоштовні).
   Можна також звернутися з письмовим проханням посприяти у вирішенні питання до Уповноваженого Президента України з прав дитини Кулеби Миколи Миколайовича, мотивуючи це тим, що порушується право дитини на проживання її у сім’ї разом із батьками (11220, м. Київ, вул. Банкова, 11)

Обговорення закрито.