ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ НЕПОВНОЛІТНІХ БАТЬКІВ

ПРАВА ТА ОБОВЯЗКИ

НЕПОВНОЛІТНІХ БАТЬКІВ

У житті може скластися так, що батьками маленької дитини стають особи, яким не виповнилося 18 років, тобто неповнолітні особи (від 14 до 18 років).

Батьківські права та обов’язки неповнолітніх батьків закріплені в Сімейному кодексі України. Згідно з ч. 1 ст. 156 Сімейного кодексу України неповнолітні батьки мають такі ж права та обов’язки щодо дитини, як і повнолітні батьки, і можуть здійснювати їх самостійно. Та в силу юного віку неповнолітніх батьків можуть виникати труднощі при здійсненні ними своїх батьківських прав та обов’язків, бо цей процес передбачає наявність достатньої зрілості батьків, якої ще не має.

Можуть мати місце два варіанти:

  • народження дитини у неповнолітніх батьків, які перебувають у шлюбі між собою;
  • народження дитини неповнолітньою жінкою, яка не перебуває у шлюбі.

У першому випадку відповідно до ст. 34 Цивільного кодексу України у неповнолітніх батьків виникає повна цивільна дієздатність з моменту реєстрації шлюбу. Тому жодних сумнівів не виникає щодо реалізації неповнолітніми батьками своїх батьківських прав та виконання батьківських обов’язків.

У другому випадку відповідно до ч. 1 ст. 35 Цивільного кодексу України повна цивільна дієздатність може бути надана неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини. Це здійснюється відповідно до рішення органу опіки та піклування за заявою зацікавленої особи та за письмовою згодою батьків (бо неповнолітні батьки не втрачають свій статус дитини), а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність надається за рішенням суду.

За нормами Сімейного кодексу України неповнолітнім батькам може бути надано допомогу у здійсненні батьківських прав та виконанні батьківських обов’язків. Такудопомогуїмзобов’язанінадавати баба, діддитини з боку того з батьків, хто є неповнолітнім. Крім того, такудопомогупокликанийнадавати орган опіки та піклування. Це, знову ж таки, пов’язано з тим, щонеповнолітні батьки зберігають за собою статус дитини (до 18 років). Щододопомогинеповнолітнім батькам, то мовайде про усіможливівидидопомоги: фінансову, матеріальну, інформаційну, моральнупідтримкутощо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.