ПРАВОВИЙ ДОРОГОВКАЗ «ХУЛІГАНСТВУ – НІ!»

ПРАВОВИЙ   ДОРОГОВКАЗ

«ХУЛІГАНСТВУ  –  НІ!»

Хуліганство – одне з найрозповсюдженіших правопорушень серед підлітків. Хуліганство має безліч форм проявів і тим – небезпечне. Крім того, як свідчить практика, для багатьох людей вчинення хуліганських дій – це як стартова площадка для вчинення в подальшому інших правопорушень; тобто людина починає з хуліганства, а закінчує вчиненням особливо небезпечних злочинів.

Саме слово «хуліган» походить від прізвища Хуліган відомої династії ірландців, що жила в Лондоні у 19 ст. Її члени відрізнялися буйним характером, вони дебоширили, брали участь в погромах і розбоях, грабували людей на вулицях. Глава сімейства – Патрік Хуліган – був господарем постоялого двору неподалік від Лондону. Він був таким скандалістом, що весь час заводив сварки з постояльцями. При цьому постояльців у Хулігана не зменшувалося із-за невисокої плати за проживання. Про саму сімейку Хуліганів згадується в поліцейських звітах ще 1894 року і газетних хроніках Лондона кінця 19 ст.

У 1904 році словосполучення «хуліганські дії» використав вже у своєму оповіданні «Шість Наполеонів» Артур Конан Дойль, автор творів про знаменитого детектива Шерлока Холмса. Сімейки Хуліганів давно вже немає, а от слово «хуліган» міцно ввійшло в лексикон багатьох мов світу, в т.ч. і нашу.

Хуліганство завдає величезної шкоди суспільству, посягає на його моральні устої та звичаї, ображає честь і гідність громадян. Хуліганство є наслідком поганого виховання, низького рівня культури, байдужого відношення до оточуючих.

Об’єктом цього правопорушення завжди є громадський порядок, тобто усі хуліганські дії, незалежно від їх видів і проявів, посягають на громадський порядок –  встановлені правила, які регулюють життя людей, надають йому певної форми і упорядковують життя суспільства в цілому, і завдяки дотриманню людьми цих правил у суспільстві панує порядок – громадський порядок. І саме на цей порядок посягає хуліганство.

Хуліганські дії можуть бути вчинені в будь-якому місці, частіше це відбувається на вулицях, у парках, кінотеатрах, магазинах та інших громадських місцях. Як правило, такі дії вчиняються в присутності потерпілих та інших осіб. Однак публічність не є обов’язковою ознакою хуліганства. Воно може мати місце в квартирі, на безлюдній вулиці тощо. Можливе навіть вчинення хуліганства телефоном, коли винний, наприклад, у нічний час періодично дзвонить потерпілим, порушує їх нормальний сон, цинічно ображає, знущається над ними. Подібні дії теж грубо порушують громадський порядок, свідченням чого є вчинення їх з мотиву явної неповаги до потерпілих і суспільства.

І за ці хуліганські дії українським законодавством передбачена юридична відповідальність: адміністративна і кримінальна. Адміністративна відповідальність за хуліганство настає з 16 років, а от кримінальна відповідальність, не дивлячись на те, що вона є більш серйозною, ніж адміністративна, настає раніше – з 14 років; майте це на увазі. Як їх розрізнити, і коли яка відповідальність настає?

Адміністративна відповідальність за хуліганство передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення і настає вона не просто за хуліганство, а за дрібне хуліганство, це стаття 173 КпАП «Дрібне хуліганство».

Форм проявів дрібного хуліганства дуже багато і вичерпного переліку не існує і не може існувати. КпАП називає лише 2 конкретних види дрібного хуліганства: нецензурна лайка в громадських місцях і образливе чіпляння до громадян, а далі зазначається: «та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян».

Перелік форм дрібного хуліганства, які зустрічаються найчастіше:

1) нецензурна лайка в громадських місцях;

2) хапання за одяг перехожих, насильницьке утримання їх за руки;

3) непристойна пропозиція дівчині та інші подібні дії; демонстративне зривання головних уборів з перехожих;

4) порушення спокою громадян телефонними дзвінками;

5) лихослів’я телефоном;

6) співання непристойних пісень на вулицях і парках;

7) вигуки і свист під час демонстрації кінофільмів у людних місцях;

8) ґвалт, крики з хуліганських мотивів біля вікон громадян у вечірній та нічний час;

9) справляння природних потреб у невідведених для цього місцях;

10) поява в громадському місці в оголеному вигляді;

11) кидання під ноги перехожим вибухових пакетів та інших подібних речей;

12) самовільна без потреби відкривання чи закривання дверей в громадському транспорті;

13)  вимога дати цигарку або пускання в обличчя диму від неї;

14) перевертання лавок та урн зі сміттям;

15) підпал чи інше пошкодження поштових скриньок в під’їздах;

16) вчинення бійок і дебошів на дискотеках чи в інших публічних місцях;

17) обливання фарбою, підпал вхідних дверей чи інше їх пошкодження;

18) стрілянина з рогаток чи з інших пристосувань по вікнах, кидання каміння у вікна;

19) нанесення непристойних малюнків на тротуари, стіни, паркани, двері чи вчинення написів нецензурного змісту;

21) пошкодження  пам’ятників, меморіальних дощок фарбою чи чимось іншим чином;

22) грубе порушення черг, яке супроводжується ображанням громадян та проявом неповаги до них;

23) знищення або пошкодження з хуліганських мотивів якого-небудь майна у незначних розмірах;

24) викидання сміття на дорогу із вікон транспорту;

25) інші хуліганські дії.

 

Станом на сьогодні КпАП ст. 173 встановлено 4 види адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство:

 

– штраф 3 – 7 нмдг;

– громадські роботи 40 – 60 годин;

– виправні роботи 1 – 2 міс. + відрахування 20% заробітку;

– адміністративний арешт – 15 діб.

 

Усі види дрібного хуліганства направлені проти громадського порядку і тому ст. 173 КпАП про дрібне хуліганство входять до розділу, який називається «Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку».

Дрібне хуліганство завжди вчиняється з умислом, тобто  людина усвідомлює антигромадський характер своєї поведінки і розуміє, що зневажає інтереси суспільства. Якщо ж особа порушила спокій громадян не з умислу, а з необережності, тобто легковажно і не усвідомлювала антигромадський характер своєї поведінки, то адміністративна відповідальність все рівно буде, але не за дрібне хуліганство, а за статтею 183 КпАП «Порушення тиші в громадських місцях».

За вчинення хуліганських дій може наставати і кримінальна відповідальність за статтею 296 «Хуліганство» Кримінального кодексу України. Ця стаття також відноситься до розділу «Злочини проти громадського порядку та моральності», бо об’єктом посягання є встановлений громадський порядок. Кримінальна відповідальність настає вже не за дрібне хуліганство, а за просто хуліганство, яке Кодекс визначає як грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом. Як бачимо, для притягнення особи до кримінальної відповідальності за хуліганство, треба щоб порушення було грубим і супроводжувалося особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом. І за цей злочин Кодекс передбачає кримінальну відповідальність у вигляді:

– штрафу 500 – 1000 нмдг;

– арешту до 6 місяців;

– обмеження волі до 5 років.

 

Крім того, за Кримінальним кодексом збільшується покарання позбавленням волі аж до 7 років, якщо хуліганські дії вчинені групою осіб, або якщо такі дії супроводжувалися опором міліції чи іншим громадянам, які припиняли хуліганські дії, або якщо хуліганські дії вчиняли із застосуванням холодної та вогнепальної зброї. Розглянемо ці моменти більш детально.

Хуліганство, за яке передбачена кримінальна відповідальність, завжди вчиняється лише з прямим умислом, тобто навмисно.

Для кримінальної відповідальності необхідно саме грубе порушення громадського порядку, і цю грубість визначають за характером хуліганських дій та їх наслідків. Ця грубість обовязково має супроводжуватися особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом. Якщо правопорушення не супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, то воно кваліфікується не як хуліганство, а як дрібне хуліганство, за яке настає адміністративна, а не кримінальна відповідальність.

Особлива зухвалість – це нахабне поводження людини, буйство, бешкетування, поєднане з насильством, знущання над потерпілим, зрив масового заходу шляхом розпилення отруйного газу, тимчасове порушення нормальної роботи установи чи транспорту.

Винятковий цинізм – це нахабне, зневажливе ставлення людини до норм моралі, чемності, до того, що користується особливою шаною і повагою у суспільстві. Це може бути груба непристойність, публічне оголення, знущання над дитиною чи немічними особами, які перебувають у безпорадному стані, безсоромні вчинки.

Більш серйозне кримінальне покарання настає, якщо хуліганські дії були вчинені групою осіб. Це, на жаль, дуже розповсюджено: за статистикою більше 40% засуджених за хуліганство було засуджено саме за ознакою вчинення хуліганства групою осіб. Група – це 2 і більше осіб (тобто більше одного).

Один важливий момент: за одне хуліганське правопорушення настає лише один вид відповідальності: або кримінальна, або адміністративна. Одночасно 2 види за один прояв хуліганства не може мати місце.

Вчинення правопорушення малолітніми дітьми (до 14 років) для них самих часто є актом сміливості,  самовираження і самоствердження. Про наслідки ж своїх протиправних дій вони не задумуються. І часто виправдовуються, що не знали про відповідальність. Але завжди слід пам’ятати про статтю 68 Конституції України, яка встановлює норму про те, що «незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності». Тому, навіть, якщо ви не знали, що ваші дії є правопорушенням, то відповідальність все рівно настане.

Якщо ж правопорушнику не виповнилося 14 років, то відповідальність за його дії будуть нести батьки дитини – не за хуліганство, а за те, що вас не догледіли. Як правило, батьків притягають до адміністративної відповідальності за статтею 184 КпАП «Невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей».

Крім того, хуліганськими діями може бути нанесена матеріальна шкода чужому майну (щось знищене, пошкоджене, поламане). І цю матеріальну шкоду, нанесену малолітнім хуліганом, відповідно до норм Цивільного кодексу України будуть відшкодовувати також батьки.

Леся Костенко, юрисконсульт 1 категорії

ПОБД ім. Панаса Мирного

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.