ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ

ОБ’ЄМ  ПРАВ  ДИТИНИ  ЗАЛЕЖНО  ВІД  ЇЇ  ВІКУ

За нормами Сімейного кодексу України особа вважається дитиною до 18 років: до 14 років – це малолітня дитина, від 14 до 18 років – неповнолітня.

Не дивлячись на те, що особа до 18 років не є повнолітньою, закон наділяє її певним об’ємом прав. Ряд прав у дитини виникає від народження і ваші діти їх уже реалізували: право на ім’я, на громадянство, на піклування і турботу, на медичну допомогу, на достатнє і здорове харчування.

Крім цих прав, дитина від народження має такі права, про які не часто згадують: право на повагу, право сповідувати власну релігію, право бути вислуханим, право висловлювати власну думку, право на гідне ставлення до себе та на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я.

Із збільшенням віку дитини збільшується і об’єм прав. Так, з 2 місяців дитина має право бути всиновленою та відвідувати ясла (хоча в Полтаві таких ясел немає; ясла – тільки з 2 років). З 3 років дитина має право відвідувати дитячий садок.

Від народження і до 6 років дитина має право на безкоштовний проїзд в автобусах, а до 7 років – в тролейбусах.

З 6 років у дитини з’являються нові права: право відвідувати школу; право бути членом дитячих громадських організацій; право укладати дрібні побутові правочини (наприклад, купувати хліб чи морозиво).

Через рік, з 7 років дитина має право давати згоду на зміну прізвища у випадку зміни прізвища одним або двома із батьків.

А з 10 років у дитини виникає право на вибір місця проживання за спільною згодою батьків і самої дитини.

Із 12 років дитина має право брати участь в обговоренні, з ким із батьків залишатиметься у разі їх розлучення.

Радикально змінюється правовий статус дитини із 14 років. З цього віку дитина має право на:

 • звернення за захистом своїх прав безпосередньо до суду;
 • звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав;
 • самостійно укладати договори банківського вкладу і рахунку;
 • на вибір лікаря і вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій;
 • самостійне розпорядження своїми доходами: стипендією, зарплатою, іншими доходами;
 • бути членом молодіжних громадських організацій;
 • керування велосипедом при русі на дорозі;
 • навчання водінню мотоциклом чи мопедом;
 • отримання інформації щодо свого усиновлення;
 • вибір місця свого проживання;
 • працювати за згодою одного з батьків у вільний від навчання час для виконання легкої роботи;
 • участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

З 15 років додається до цього ще одне право дитини бути засновником дитячих громадських організацій.

Цілий ряд прав з’являється у дитини з 16 років:

 • право укладати трудовий договір;
 • право навчання водінню автомобілем;
 • право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я);
 • право на вільний самостійний виїзд за межі України;
 • право взяти шлюб за рішенням суду, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Ну і з 18 років у особи настає повна дієздатність, вона втрачає статус дитини і отримує всі права дорослої людини.

Леся Костенко,

юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

 

258 коментарів до “ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ”

 1. Мені 16 мене є дитина а батько дитини хоче її забрати ми зним не росписані но дитина на його фамілії він зможе в мене її забрати

  1. Якщо він за документами офіційно – батько дитини (записаний ним у Свідоцтві про народження дитини), то він має такі самі права на дитину, як і ви (незалежно від реєстрації шлюбу). Але це не значить, що він має право від Вас забрати дитину назавжди (це може визначити тільки суд). Якщо Ви з батьком дитини не проживаєте разом, то дитина має проживати з одним із батьків. Коли дитина маленька, вона більше потребує матері, то, зазвичай, дитина проживає з матір’ю, а батько має право на регулярне спілкування з дитиною. Якщо ж ви з ним не можете дійти згоди, з ким буде жити дитина, то місце проживання визначатиме суд.

  2. Так,якщо зробить ДНК,і це буде його дитина,але щоб не забрав можно позбавити батьківських прав.

 2. Мені 16 років маю 7 місячного сина чи маю я право переїхати з цивільним чоловіком в другий город без згоди моєї матері, матір проти

  1. Повна цивільна дієздатність особи настає з 18 років або з того моменту, коли особа офіційно вийде заміж. Оскільки шлюб Ваш не зареєстрований і Вам ще не має 18 років, то, незалежно від того, що у Вас є дитина, відповідальність за Вас ще несуть батьки, в тому числі і щодо місця проживання.

    1. Шлюбний вік у нас з 18 років. Але, якщо Вам є 16 років, то можна подати до суду позов з проханням зменшити шлюбний вік до 16 років і дати дозвіл на одруження. Якщо буде таке рішення суду, то цього буде достатньо, щоб вас розписали.

 3. Доброго дня,мені 16 років. Чи можу я без згоди батьків відкрити власний рахунок в банку?

  1. За загальними нормами цивільного права можете, але кожен банк встановлює свої правила відкриття рахунку, тому поцікавтеся в конкретному банку, де Ви плануєте відкрити рахунок.

 4. Мені 16 років, виписали протокол за куріння в громадському місці і має прийти повістка до суду, чи маю я право прийти до суду без батьків?

  1. Куріння в громадських місцях – це адміністративна відповідальність, яка настає з 16 років, тому Ви їй підлягаєте. Кодекс про адміністративні правопорушення (статті 268, 270) говорить про те що обов’язковою в суд є явка лише особи, яка вчинила правопорушення, а батьки, як законні представники неповнолітніх можуть (а не зобов’язані) представляти в суді їх інтереси.

 5. Мені 13 років і в мене в планах стати президентом після Порошенка.
  Я маю на то право?

  1. Зараз – ні. За Конституцією України кандидати у Президенти мають досягти 35 років.

 6. Доброго вечора!
  Мені 17 я тренер, маю їхати на змагання з 3 не повнолітніми дітьми яким 9 , 12 і 13 років зі Львова до Вінниці . Чи маю я право їхати з ними в поїзді без їхніх батьків?

  1. За правилами перевезення діток потягами діти без супроводу їхніх батьків чи осіб, що їх замінюють, мають право їздити лише з 14 років.

 7. Мені 14 років.Чи можу я без відома батьків виїхати за межі мого міста(просто зустрітися з подругами)?

  1. Якщо Ви не змінюєте місця проживання, то можна. Але, оскількти Ви – неповнолітня особа, то відповідальність за Вашу безпеку несуть батьки і вони обов’язково мають знати Ваше місце перебування і контролювати те, де Ви знаходитеся, і з ким спілкуєтеся.

 8. Доброго дня. Мені 17років,чи можу я без згоди батьків, забронювати номер в готелі, і проживати в ньому, на невизначений час?

  1. Правила користування готелями від 16.03.2004 р. встановлюють лише перелік документів, які треба пред’явити для поселення (паспорт чи інший документ, що посвідчує особу). Про вік не сказано нічого. Крім того, кожен готель зобов’язаний затвердити свої Правила проживання, якими можуть бути встановлено додаткові вимоги (накприклад, про вік). Тому треба обов’язково мати паспорт, звичайно ж гроші, та поцікавитися Правилами поселення в конкретному готелі.

 9. Я живу з вітчимом і мамою. Мені 16 років і вітчим не дозволяє мені виходити гуляти чи зовсім з кимось спілкуватися. Шлюб у мами з вітчимом не зареєстрований. Чи має право вітчим забороняти мені гуляти чи з кимось спілкуватися?

  1. Юридично вітчим – Вам не вітчим, а співмешканець Вашої мами. Оскільки шлюб не зареєстрований і він Вас не удочирив, то де-юре він до Вас не має ніякого відношення. Але оскільки Ви проживаєте разом однією сім’єю, то спробуйте знайти з ним спільну мову, поясніть, що Ви маєте право спілкуватися з друзями, мати вільний час і проводити його не лише вдома, а й на вулиці (пообіцяйне приходити додому вчасно).

  1. Я – штатний юрисконсульт і працюю в бібліотеці кожного дня з 8-30 год до12-30 год. з понеділка по п’ятницю.

  1. Оскільки Вам не має 18 років, то Ви є неповнолітньою особою і маєте статус дитини, за яку відповідальність несуть батьки чи піклувальники, навідь якщо Ви живете одна. За цим має слідкувати служба у справах дітей.
   Школа ж несе відповідальність за той час, коли дитина перебуває у школі, а також вона може цікавитися Вашими житловими умовами і тим, з ким Ви проживаєте і передавати цю інформацію у службу у справах дітей, якщо будуть виявлені порушення.

  2. Див. попередню відповідь на Ваше запитання

 10. Доброго дня,якщо особі 17 років чи має вона право відвідувати нічний клуб? І чи згода батьків у письмовій формі або у будь якій інші може на це якось вплинути?

  1. Оскільки Вам ще немає 18 років, то Ви є неповнолітньою особою, за яку несуть відповідальність батьки чи піклувальники. Тому вони мають право слідкувати за Вашим дозвіллям і місцезнаходженням і, відповідно, забороняти Вам те, що Вам шкодить.
   Прямої заборони відвідувати нічні клуби для 17-річних осіб законодавство не містить, але самі клуби мають право розробряти власні правила відвідування і встановлювати вікові обмеження, тому Вас можуть не впустити і письмова згода батьків в таких випадках ролі не зіграє.

   1. Заборони відвідувати нічні клуби немає проте,
    відповідно до ст.180-1 КУпАП відповідальність за перебування дітей у розважальних закладах та закладах громадського харчування у період з двадцять другої до шостої години без супроводу принаймні одного з батьків чи іншого законного представника дитини або особи, яка її супроводжує і несе за неї персональну відповідальність, покладається, окрім батьків, на посадові особи таких закладів, незалежно від форми власності, а також на громадян-суб’єктів підприємницької діяльності.

    Відповідальність за вчинення такого правопорушення настає у вигляді накладення штрафу від 340 до 850 грн. У разі вчинення повторного правопорушення протягом року штраф складає від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 грн. до 1 700 грн.
    Крім того, у разі виявлення дитини в розважальному закладі у нічний час буде притягнуто до адміністративної відповідальності батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків (ст. 184 КУпАП).

  1. Дивлячись, який одяг – дуже дорогий можуть і не продати.

 11. доброго дня, мені 17 , моєму хлопцеві 33, 4 роки вже разом, ніяких сварок, насильства, все по спільному бажанню, батьки проти , погрожують йому , якщо не лишиться мене то наймуть людей і покалічуть, або позбавлять життя, або посадять, розходитися ми не збираємося , бо любимо один одного і плануємо сім’ю, після моїх 18! підскажіть що робити, чи мають вони право його посадити? чи можу я зібрати речі і переїхати до нього? і якщо подасться на нього в суд, який може бути вирок, при тому що я проти нього свідчень не дам, по всьо по згоді!

  1. З цього року до Кримінального кодексу були внесені зміни, згідно з якими кримінальна відповідальність настає за статеві зносини повнолітньої особи з особою, яка не досягла 16 років. Тому Вам відповідальність не загрожує. Далі. Заміж можна вийти і після 16 років, якщо подати відповідну заяву до суду, щоб зменшили Вам шлюбний вік – треба навести серйозні аргументи. А от переїхати і не сказати, де Ви є, у 17 років ще можна, бо до повноліття (18 років) за Вас несуть відповідальність батьки. Якщо ж Ви вийдете заміж раніше через суд, то Ваша повна дієздатність починається не з 18 років, а з моменту укладення шлюбу.

 12. Мені 17 років я знайшла офіційну роботу і хочу працювати .Чи потрібно мені навчатися до 18 років? Бо навчатись я не хочу.

  1. Дивлячись, де Ви навчаєтеся, бо у нас є обов’язковою повна загальна середня освіта, тобто програму за 11 класів треба пройти (в школі, вечірній школі, ліцеї, коледжі, технікумі – не має значення де). Інше навчання – за бажанням. Норми про те, що треба вчитися до 18 років, не має. А роботу можна поєднати з навчанням (індивідуальний графік, заочна форма).

  1. Див. відповідь на Ваше попереднє запитання

 13. Доброго дня, мені 16 років.Я б хотів дізнатися чи маю я право змінити навчальний заклад!

  1. У 16 років дитина ще неповнолітня (до 18 років), тому без батьків Вам не обійтися у питанні зміни навчального закладу. Повністю самостійно це зробити не вдасться. Спробуйте переконати своїх батьків і навести спокійно свої аргументи щодо зміни.

 14. Є таке запитання, мені 15 років, моїй дівчині 14, якщо станеться ситуація, що вона завагітніє і народить у її 15, на той момент мені вже буде 16 і я можу понести покарання за свої дії, але її батьки не будуть проти то як бути у такій ситуації? Статеві акти у нас були і батькам про це повідомили і вони не проти!

  1. За вагітність кримінальна відповідальність не настає. Вона настає за статтею 155 Кримінального кодексу України за статеві зносини повнолітньої особи з особою, яка не досягла 16 років (повноліття настає не з 16, а з 18 років). Але постарайтеся все-таки попередити вагітність.

  1. До 18 років ви (так як і Ваша подруга) є неповнолітньою особою, за яку несуть відповідальність батьки. Вони ж повинні слідкувати і за Вашими житловими умовами, станом здоров’я, навчанням і т.п. Якщо вони цього не робитимуть, їх можуть притягнути до відповідальності за неналежне виконання своїх батьківських обов’язків. Тому місце Вашого проживання треба погодити із батьками. Спробуйте з ними знайти спільну мову.

 15. мені 16 років я закінчила школу і хочу вступити в інститут але батьки не дають згоди . Чи можу я без їхньої згоди пітти навчатись?

  1. Якщо це не пов’язано з платною формою навчання, то можете, бо контракт на платну форму укладають саме батьки, вони ж і платять.

 16. Мені 17. Чи можу я самостійно за власні гроші придбати смартфон вартістю 6000грн чи це обов’язково мають зробити батьки?

  1. Оскільки Вам 17, то за нормами ст. 32 Цивільного кодексу України Ви є особою з неповною цивільною дієздатністю, якій надано право самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами. Тому якщо ці кошти дійсно є Вашими власними доходами, то Ви можете ними розпорядитися самостійно і купити те, що вважаєте за потрібне.

 17. Мені 18 років, чи можуть батьки забороняти мені гуляти до пізна, казати щоб я сиділа дома і взагалі вказувати, що мені робити?

  1. З 18 років особа за Цивільним кодексом України є повністю самостійною особою з повною цивільною дієздатністю. Але оскільки ви проживаєте разом із батьками і, можливо, ще не маєте самостійного заробітку, то батьки можуть висловлювати свою думку щодо вашої поведінки і вашого життя.

 18. Доброго дня. Мені 14 років моєму хлопцеві 17 моя мама проти наших стосунків і погрожує закрити вдома якщо не кину хлопця. Чи маю права я сама прийняти рішення і як краще поступити в такій ситуації

  1. Коло спілкування Ви обираєте самі, але батьки мають право (і зобов’язані) цікавитися тим, з ким Ви спілкуєтеся. Більше того, батьки мають право противитися тим відносинам, які йдуть Вам на шкоду, бо Ви є неповнолітньою особою, за яку вони несуть відповідальність (при цьому не доходячи до того, щоб закривати Вас вдома – це обмеження).
   А як краще налагодити відносини з батьками з цього питання, можна запитати у нашого психолога бібліотеки – вона має такий же блог, як і юрист – зверніться.

   http://www.odb.poltava.ua/index.php/fakhivtsi-informuyut

 19. Мені 16 років. І я маю хлопця якому 18 років. В мене є опікун. Якщо я завагітнію то моєму хлопцеві нічого не буде. Бо мені казали що якщо я завагітнію то мого хлопця можуть посадити в тюрму. ??

  1. За ст. 155 Кримінального кодекса України кримінальна відповідальність настає за статеві зносини повнолітньої особи з неповнолітньою, яка не досягла 16 років (незалежно від того, завагітнієте Ви чи ні).

 20. Добрий день таке питання мені 17 років у мій батько каже мені що не хоче щоб я користвувався телефоном який я купив за свої гроші. Я можу вільно користуватися телефоном чи все таки батько може забороняти ?

  1. Ви можете вільно користуватися телефоном, але батько має право (і зобов’язаний) слідкувати за Вашим здоров’ям і проведенням вільного часу, тому він має право робити Вам зауваження, якщо Ви тільки у телефоні і сидите, особливо у вечірній і нічний час. Спробуйте знайти з батьком компроміс.

 21. Мені 16 років. В мене є опікун який вибирає гроші. Але я грошей тих не бачу. Чи маю є право сама вибирати свої гроші?

  1. Згідно з ст. 247 Сімейного кодексу дитина, над якою встановлена опіка чи піклування, має право на захист від словживань з боку опікуна чи піклувальника, а встановлення опіки чи піклування не припиняє права дитини на отримання пенсій , аліментів чи інших коштів, призначених дитині, а також не припиняє права власності на ці виплати. Усі кошти, які вам призначені, є вашою власністю, тому ви маєте право користуватися ними.

 22. Мені 17 хлопцеві 25 уже 10 місяців живемо разом хлопець повністю мене забезпечує грошима щей платимо 600грн.батькам за те що живемо в літній кухні але біля моїх батьків із-за постійних скандалів я не хочу жити і ми хочемо з’їхати особливо я але матір не дозволяє чи можу я самостійно без дозволу батьків з’їхати від їх?

  1. До 18 років у Вас статус “дитини” за Сімейним кодексом, тому відповідальність за Вас несуть батьки. Але з 14 років у дитини розширюється об’єм прав, в тому числі й стосовно місця проживання – Ваше бажання має обов’язково враховуватися. З 18 років Ви таке рішення маєте право приймати абсолютно самостійно.

   1. Ну так що я можу самостійно з’їхати без рішення батьків? І чи можу я одружитися зі своїм хлопцем теж без рішення батьків?

    1. Ви можете переїхати, але батьки мають повне право вчиняти дії щодо Вашого повернення, оскільки Ви -неповнолітня.
     Стосовно шлюбу. Згідно зі ст. 23 Сімейного кодексу право на офіційний шлюб мають особи, які досягли 18 років (обидва). Але за заявою особи, яка досягла 16 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Якщо буде рішення суду, тоді вже рішення батьків не потрібне. Як це краще зробити – проконсультуйтесь у центральному РАЦС (біля музучилища). Крім того, згідно зі ст. 155 Сімейного Кодексу батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

     1. Доброго дня у мене знову виникає питання такого типу чи можуть батьки після того як я із своїм хлопцем кудись з’їдемо чи можуть вони підключити поліцію або ще когось заради мого повернення знову до них додому (мені 17,6 ,а хлопцеві 25)

      1. Оскільки Ви ще є неповнолітньою особою до 18 років, то Ваші батьки можуть це зробити. Не змінюйте своє місце проживання ще півроку (це зовсім небагато) і тоді Ви будете повнолітньою з повною цивільною дієздатністю і переїхати буде набагато легше.

 23. Пенсіонер заповів свою частину квартири на дитину.Чи повинна дитина оплатити держмито їй 14років,і не є онуком пенсіонера.

  1. Мито сплатити треба буде у будь-якому разі, оскільки це передбачено законодавством (якщо спадкоємець не є родичем прямої лінії, то мито збільшується).

 24. Я маю право в 15 років спілкуватися з 23-річним хлопцем,який до мене чудово відноситься,без дозволу на те тітки і дядька,які мене виховали(тітка переїхала),але в мене є мама,яка зі мною не проживає,але не проти нашого з ним спілкування,і тітка і дядько не є опікунами?По телефону мій хлопець здався тітці поганим,і каже,що він на мене погано впливає,але це не так!Вони мною маніпулюють,але в мене є своє життя,своя голова,я не вживаю,не палю,мій хлопець так само,але тітка його залякую поліцією. Які в мене є права в цій ситуації?Як боротися за своє щастя?

  1. За неповнолітню дитину відповідають або батьки, або офіційні опікуни. Тому якщо вашу маму не позбавили батькіських прав, а тітка і дядько не є офіційними опікунами, то відповідальність за вас несе саме мама. Крім того, кожна дитина за “Конвенцією ООН про права дитини” має право на особисте життя і невтручання в нього.
   Стосовно погроз в адрес вашого хлопця: у Кримінальному кодексі України є стаття 155 “Статеві зносини повнолітної особи з особою, яка не досягла 16-річного віку” і стаття 156 “Розбещення неповнолітніх”, які можуть його стосуватися. Тому не вчиняйте цих дій і кримінальна відповідальність його не загрожуватиме.

 25. Мне 15 лет,через несколько месяцев будет 16,но я уже начала делать ID-карту.Дело в том,что в течении полугода я встречаюсь с молодым человеком,ему 23.Ко мне он относиться хорошо,бережно,его знают с хорошей стороны.Мой отец умер ещё до моего рождения,мама оставила меня на бабушку и уехала в другой город.Моим воспитанием занялась тётя,которая на тот момент со мной проживала,и дедушка.Мама получает на меня детские,но сделала так,чтобы их получал мой дядя,хоть он не есть опекуном.Я стала старше,и тётя построила свою семью и переехала.Но с ней все ровно поддерживала связь,смотрела за её ребёнком.Когда я познакомилась с Сергеем,я не боялась рассказать о нём тёте и дяде,сперва они отнеслись нормально,но потом начался трэш.Тётя наяривает ему и угрожает полицией,дядя,с которым я живу всё ей рассказывает что я и где я.Серый(мой парень)открыл мне глаза,и я поняла что я как марионетка,бегаю на побегушках.Тётя не раз ссорилась с ним по телефону,и они друг друга не взлюбили,и сейчас она говорит,что пока она с ним не познакомиться,то я не буду с ним,и что заберет у меня телефон,постоянно угрожает милицией,за что??за его хорошее отношение ко мне?
  Имею ли я право общаться и встречаться с тем,с кем я захочу??я же не шастаюсь,не пью,не курю,не колюсь.Я думала тётя и дядя отнесеться с пониманием с самого начала,но они как дикие,тётя у дяди самая правильная,ей виднее,говорит,но она делает только хуже,и мы с моим молодым человеком часто ссоримся,он говорит что я сама должна закрывать им роты,с кем хочу,с тем и буду!Они говорят,что он на меня плохо влеяет,но на самом деле это у меня у ним вырабатывается ненависть,я хочу хорошего будушего,а не быть служанкой,делать всё в доме,а потом ещё слушать,что я нифига не делаю,и ещё терпеть моральное и физическое насилие,с их стороны.
  Какие я имею права в этой ситуации?
  Как мне бороться за своё счастье?Мама не против наших с ним отношений,и его родители меня любят,но эти дяди и тёти,жить не дают.Помогите!!!!

 26. Доброго вечору, таке запитання.Якщо мені виповнилося 16 років і я повинна зробити український паспорт. А батько який не цікавиться моїм життям і веде спосіб життя із спиртним, відмовляється дати мені свого паспорта. Так як мати сама його не зробить. Чи можу я кудись звернутися? Чи можу зробити паспорта сама? Окрім того після мене зростає ще троє малолітніх дітей, мої рідні сестри.

  1. Зверніться за консультацією до Державної міграційної служби у м. Полтаві по вул. Пушкіна, 63 (біля лялькового театру).

 27. Доброго дня, моїй подрузі, якій 16 років, наказали ціле літо сидіти дома та доглядати свого молодшого брата якому 2 роки. На прохання піти погуляти з друзями, вітчим відповідає лайкою та не дозволяє. Мати, яка за кордоном, також забороняє гуляти з друзями. Чи можуть в такій ситуації тримати дитину в хаті та не випускати гуляти з друзями?

  1. У вашої подруги статус “дитини” до 18 років, тому вона має право на відпочинок, дозвілля і спілкування з однолітками, тобто вона повинна певний час гуляти і відпочивати. Насильно тримати дитину весь час у хаті не можна – це є обмеженням особистої свободи та свободи пересування. Спробуйте домовитися, наприклад, про 2 год ввечері для особистих прогулянок.

 28. Здрастуйте! Чи може дитина, якій немає 18 років перебувати з одним з батьків після 00:00 год.?

  1. Може, якщо суд не забороняв цього робити. Батьки мають рівні права стосовно дитини.

 29. Добрий вечір! Мені 16 років. Я проживаю з мамою. Мама з татом розлучені. Я знаю що я маю право на виїзд за кордон вільно і самостійно. Але чи треба дозволи від батьків щоб зробити закордоний біометричний паспорт. І чи дійсно я в 16 років можу сам перетинати кордон без дозволу батьків.

 30. Доброго дня, мені 15років ,чи можу я проживати з своїм хлопцем якого я дуже давно вже знаю,якщо батьки проти щоб я з ним жила???

  1. У 15 років особа ще є неповнолітньою, за яку несуть відповідальність батьки, тому місце проживання такої особи треба погодити з ними.

 31. скажіть чи може мати , тримати вдома і не випускати людину якій виповнилось 18 років ? Чи є прова забирати паспорт і не віддавати його власнику? Чи є право 18 особи перетнути кордон?

  1. У 18 років людина стає повнолітньою, і тому батьки не мають права не випускати її! Перетинати кордон, роспоряджатися своїм життям людина по досягненню 17-18 років може самостійно! Забирати паспорт громадянина – це вже порушення прав людини,незалежно ким вона є!

  2. З 18 років особа за цивільним законодавством є повністю дієздатною з повним об’ємом усіх прав і абсолютно самостійна. Тому вона може самостійно вирішувати, яким чином їй переміщатися і куди рухатися. Паспорт належить тій особі, на кого він оформлений, тому просто так забирати його не можна.

 32. Хлопець 15 років закінчив 9 класів. Чи може він сам визначати в якому учбовому закладі він хоче навчатися? Чи можуть батьки без його згоди подати документи в школу, в якій він не хоче навчатися?

  1. Ні, не можуть, треба обов’язково враховувати думку дитини. У Конституції чітко вказано, що будь-яке насилля над дитиною забороняється.

  2. Якщо хлопець закінчив 9 класів він може сам обирати місце навчання! Батьки без присутності дитини на подачу документів не можуть подати заявку!

  3. Дитина яка після школи йде в інші навчальні заклади має повне право обрати куди та на кого навчатися.
   Це не батькам потрібно буде навчатися а тобі, тому що професію потрібно обирати таку щоб ти мав хист та зацікавлення, щоб в майбутньому було легше та мати задоволення від обраної роботи.

 33. Дивіться мені 14 років ми з друзями ходили гуляти в п’ятницю 15.06.18 гуляти й вийшла така ситуація шо мого знайомого побили в нього струс мозку нас гуляло 4 чоловіки 2 дєвочки і 2 мальчика знайомий захотів провести мене додому ми пішли і тут якісь хлопці з його школи пошутили ,а він це все всерйоз восприйняв і почав стартувати тий його лигенько стукнув ,після того кого він стукнув потіряв сознаніє ми його пробували привести до тями не вийшло визвали скору я позвонила подрузі і її хлопцю,вони прийшли і подруги хлопець нас відправив додому тоді на ранок мені звоне мама мальчика і угрожає кажи як все було ато визву міліцію ну я сказала шо перезвоню через десять хв і позвонила до подруги хлопця він сказав дати його номер тій мамі і сказав якшо міліція приїде він все розрулить тік нада шоб ми мовчали і не казали хто того пацана вдарив ми мовчим але я боюсь що може приїхати поліція мої батьки вже знають про те що сталося я нещнаю шо робити я вся на нервах мені сказала шо я свідок який бачив драку але я нічо не бачила

 34. Дивіться мені 14 років ми з друзями ходили гуляти в п’ятницю 15.06.18 гуляти й вийшла така ситуація шо мого знайомого побили в нього струс мозку нас гуляло 4 чоловіки 2 дєвочки і 2 мальчика знайомий захотів провести мене додому ми пішли і тут якісь хлопці з його школи пошутили ,а він це все всерйоз восприйняв і почав стартувати тий його лигенько стукнув ,після того кого він стукнув потіряв сознаніє ми його пробували привести до тями не вийшло визвали скору я позвонила подрузі і її хлопцю,вони прийшли і подруги хлопець нас відправив додому тоді на ранок мені звоне мама мальчика і угрожає кажи як все було ато визву міліцію ну я сказала шо перезвоню через десять хв і позвонила до подруги хлопця він сказав дати його номер тій мамі і сказав якшо міліція приїде він все розрулить тік нада шоб ми мовчали і не казали хто того пацана вдарив ми мовчим але я боюсь що може приїхати поліція мої батьки вже знають про те що сталося я нещнаю шо робити я вся на нервах мені сказала шо я свідок який бачив драку але я нічо не бачила

  1. Ви дійсно є свідком, який бачив драку. Вас як свідка можуть допитати в поліції, але тільки в присутності батьків, без них – ні. Говорити чи ні – це ваше право, головне – не говорити того, чого не було, тому що за дачу неправдивих свідчень настає відповідальність. Якщо ви нічого не бачили, то так і скажіть.

 35. Доброго дня, цікавить питання- якщо мені 15 років, чи можу я створити та керувати власним бізнесом (наприклад кафе чи невеликий магазин) чи можу бути я повністю бути відповідальним за нього і не від кого не залежити? І чи можу я до прикладу взяти кредит чи позику, щось типу того?

  1. Щоб займатися бізнесом, треба зареєструватися підприємцем. Згідно зі ст. 50 Цивільного кодексу право на здійснення підприємницької діяльності має особа з повною цивільною дієздатністю, яка настає з 18 років.
   За ст. 35 Цивільного кодексу повна цивільна дієздатність може бути надана особі й раніше – з 16 років, якщо вона бажає займатися підприємницькою діяльністю. За наявності письмової згоди на це батьків або органу опіки і піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.
   Щодо кредиту в банку, то його надають під заставу (власне майно) і вимагатимуть довідку про власні доходи як гарантію. Треба уточнювати в самому банку, але надання кредиту неповнолітній особі – малоймовірно.

 36. Чи можуть батьки забрати мене на проживання в іншу країни, якщо мені 14 років і я цього не хочу.

  1. З 14 років – тільки за Вашою згодою.

 37. Доброго дня, мені 14 років. З 14 років дозволяється самостійно їздити з міста в місто, а чи можу я бронювати готелі(хостели)?

  1. Бронювати через Інтернет можна; проблеми можуть виникнути при безпосередньому поселенні, бо згідно з пунктом 4.1. Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затверджених наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 р. № 19, номер (місце) в готелі надається споживачу при пред’явленні паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, а для осіб, які не досягли 16 років – свідоцтво про народження.
   Зараз паспорт видається особам з 14 років, але це не змінює статус дитини, за яку відповідальність несуть батьки. І якщо дитина хоче заселитися без батьків, то їй можуть відмовити. Тому перед бронюванням уточніть, чи заселять Вас фактично на заброньоване місце без батьків у такому віці.

 38. Добрий день, мені 16 років. Чи можу я поїхати в інше місто(на поїзді), без дозволу на те батьків? Чи карається це законом? Чи це суто сімейне?

  1. Ви можете поїхати в поїзді у Вашому віці лише без супроводу дорослих, самостійно (це можна робити з 14 років), але без згоди батьків – не можна, тому що особа є дитиною до 18 років і весь цей час батьки несуть відповідальність за свою дитину.

 39. Мені 17 років. Чи маю я право виходити з дому і гуляти з друзями доти доки хочу та як мама мене нікуди не пускає???

  1. Відповідно до ст. 150-151 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки також мають право обирати свої форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону і моральним засадам суспільства. Тому Ваша мама частково права, бо несе за Вас відповідальність і виконує ці норми.
   Але повністю забороняти Вам кудись виходити не можна, оскільки згідно зі ст. 155 Сімейного кодексу України здійснення батьками своїх прав та виконання обов’язків мають грунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
   Крім того, варто нагадати, що за ст. 20-1 ЗУ “Про охорону дитинства” діти віком до 16 років з 22-00 год до 6-00 год. можуть перебувати у закладах розваг і громадського харчування лише в присутності принаймі одного з батьків або особи, яка їх супроводжує і несе за них персональну відповідальність.

 40. Доброго дня, мені 15 років з батьком я не живу з 2 років ,проживаю тільки з мамою, але хочу жити окремо від мами наприклад з тіткою чи можливо таке у моєму віці?

  1. Відповідно до норм Сімейного кодексу України (СКУ) дитина має проживати з батьками або з одним із батьків. За п. 3 ст. 160 СКУ, якщо батьки проживають окремо, то місце проживання (з матір’ю чи батьком) дитини, яка досягла 14 років, визначається нею самостійно.
   За нормами п. 3 ст. 161 СКУ, якщо орган опіки та піклування або суд визнає, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання і розвитку (наприклад, якщо зловживає алкоголем чи не має самостійного заробітку), на вимогу інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана комусь із них.

 41. Конкретно у Вашому випадку законодавство не встановлює чітких норм, тому що ця ситуація – не зовсім у правовому полі. Але за сімейним законодавством особа у віці до 18 років має статус “дитини”, за яку несуть відповідальність її батьки. Сімейний кодекс України зобов’язує батьків турбуватися про стан здоров’я дитини, а години сна і сидіння за комп’ютером повністю охоплюється поняттям “стан здоров’я дитини”. Тому прохання батьків не сидіти за комп’ютером після 12 -00 є виконанням ними свого обов’язку турбуватися про здоров’я дитини.

 42. Здравствуйте, мне 14 лет , и я могу решать во сколько время мне ложиться спать, до какого время играть на компьютере ?

  1. Ви маєте право на дозвілля і відпочинок від самого статусу. З 14 років ви відповідаєте за себе і свої вчинки,але до 16-18 років за вас відповідають також і батьки так,як за не дотримання батьківських обов’язків знімають батьківські права.

 43. Здравствуйте, в 14 лет можно решать до какого времени сидеть за компьютером ? И спориться с родителями если они запрещают играть в определённое время

Обговорення закрито.