ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ

ОБ’ЄМ  ПРАВ  ДИТИНИ  ЗАЛЕЖНО  ВІД  ЇЇ  ВІКУ

За нормами Сімейного кодексу України особа вважається дитиною до 18 років: до 14 років – це малолітня дитина, від 14 до 18 років – неповнолітня.

Не дивлячись на те, що особа до 18 років не є повнолітньою, закон наділяє її певним об’ємом прав. Ряд прав у дитини виникає від народження і ваші діти їх уже реалізували: право на ім’я, на громадянство, на піклування і турботу, на медичну допомогу, на достатнє і здорове харчування.

Крім цих прав, дитина від народження має такі права, про які не часто згадують: право на повагу, право сповідувати власну релігію, право бути вислуханим, право висловлювати власну думку, право на гідне ставлення до себе та на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я.

Із збільшенням віку дитини збільшується і об’єм прав. Так, з 2 місяців дитина має право бути всиновленою та відвідувати ясла (хоча в Полтаві таких ясел немає; ясла – тільки з 2 років). З 3 років дитина має право відвідувати дитячий садок.

Від народження і до 6 років дитина має право на безкоштовний проїзд в автобусах, а до 7 років – в тролейбусах.

З 6 років у дитини з’являються нові права: право відвідувати школу; право бути членом дитячих громадських організацій; право укладати дрібні побутові правочини (наприклад, купувати хліб чи морозиво).

Через рік, з 7 років дитина має право давати згоду на зміну прізвища у випадку зміни прізвища одним або двома із батьків.

А з 10 років у дитини виникає право на вибір місця проживання за спільною згодою батьків і самої дитини.

Із 12 років дитина має право брати участь в обговоренні, з ким із батьків залишатиметься у разі їх розлучення.

Радикально змінюється правовий статус дитини із 14 років. З цього віку дитина має право на:

 • звернення за захистом своїх прав безпосередньо до суду;
 • звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав;
 • самостійно укладати договори банківського вкладу і рахунку;
 • на вибір лікаря і вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій;
 • самостійне розпорядження своїми доходами: стипендією, зарплатою, іншими доходами;
 • бути членом молодіжних громадських організацій;
 • керування велосипедом при русі на дорозі;
 • навчання водінню мотоциклом чи мопедом;
 • отримання інформації щодо свого усиновлення;
 • вибір місця свого проживання;
 • працювати за згодою одного з батьків у вільний від навчання час для виконання легкої роботи;
 • участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

З 15 років додається до цього ще одне право дитини бути засновником дитячих громадських організацій.

Цілий ряд прав з’являється у дитини з 16 років:

 • право укладати трудовий договір;
 • право навчання водінню автомобілем;
 • право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я);
 • право на вільний самостійний виїзд за межі України;
 • право взяти шлюб за рішенням суду, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Ну і з 18 років у особи настає повна дієздатність, вона втрачає статус дитини і отримує всі права дорослої людини.

Леся Костенко,

юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

 

258 коментарів до “ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ”

 1. Я дитина під оппікою мені 16 років я вагітна чи маю я право жить з своїм хлопцем при тому що мені мій опікун дав дозвіл жить з хлопцем і чи маю я право розписатись з ним?

  1. За загальним правилом шлюбний вік для чоловіків становить 18 років, а для жінок – 17 років.
   В той же час відповідно до ч. 2 ст. 23 Сімейного кодексу України за заявою особи, яка досягла
   шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено,
   що це відповідає її інтересам.
   Для того, аби довести, що ранній шлюб відповідає інтересам дитини, суд має
   отримати відповідні докази. Такими доказами можуть стати: фактичне створення
   сім’ї, народження в такій сім’ї дитини, вагітність неповнолітньої жінки.
   Відповідно до норм Цивільного кодексу, особа, яка зареєстрована у шлюбі набуває повної цивільної
   дієздатності, а тому може самостійно вирішувати питання власного місця проживання.

 2. Прошу надати відповідь,чи зможу я самостійно перетнути кордон в 17р?

  1. Так, відповідно до ч. 3 ст. 313 Цивільного кодексу України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України та може бути обмежена у праві пересування лише у випадках встановлених законом.

 3. Мої дівчині виповнилось 18 років чи є внеї право переїхати до мене, якщо її батьки проти щоб вона переїждала

  1. Відповідно до Цивільного кодексу України та Закону України «Про свободу пересування та вільний
   вибір місця проживання в Україні» від 25.12.2019 р. особа у віці 18 років має повну цивільну
   дієздатність та може самостійно визначати власне місце проживання.

 4. Здравствуйте, в 16 лет можно получить права? И смогу ли я ездить без препода по вождению или с кем-то из родителей?

  1. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 08.05. 1993 р. № 340 «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами» особам, які досягли шістнадцятирічного віку може надаватися право на керування транспортними засобами категорії А1, до яких відносяться мопеди, моторолери та інші двоколісні (триколісні) транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом до 50 куб. сантиметрів або електродвигун потужністю до 4 кВт та транспортними засобами категорії А до яких відносяться мотоцикли, у тому числі з боковим причепом, та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом 50 куб. сантиметрів і більше або електродвигун потужністю 4 кВт і більше).
   До керування транспортними засобами, що відносяться до інших категорій допускаються особи після досягнення 18 років.

  1. Відповідно до ч. 1 ст. 257 СК України встановлено, що баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні. Разом з тим, згідно з ч. 8 ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
   Виходячи зі змісту ст. 263 СК спір щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда, брата, сестри, мачухи, вітчима у вихованні дитини вирішується судом.
   Тобто в даному випадку батьки не повинні перешкоджати дитині у спілкуванні з бабусею. В той же час, якщо бабуся проживає в іншому населеному пункті то відповідно до ч. 2 ст. 313 Цивільного кодексу України фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років, має право пересуватися по території України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікунів та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

 5. Дитині 12 років, батьки розлучені , кожного року беремо дозвіл на виїзд за кордон під час канікул через суд, бо батько не надає його (біль того адвокат його оскаржує рішення, що відповідно затягує процес). Чи можливо зробити довготривалий дозвіл(завжди дають максимум на три місяці), адже їздимо щороку змалечку нічого не порушуючи а ці суди тягнуть і час і кошти і нерви

  1. Доброго дня! Дійсно, до липня 2018 року у випадку ненадання нотаріально посвідченої згоди на виїзд за кордон необхідно було вирішувати це питання виключно у судовому порядку.
   На даний час, у випадках виїзду за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей – у передбачених законом обставинах спір може бути вирішений без суду.
   Відповідно до ч. 5 ст. 157 СК України той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органу опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше.

 6. мені 14 років, я дуже хочу зробити собі маленьке татуювання на нозі, але батькам не хочу казати, тому що впевнена, що їхня відповідь буде (ні), чи можу я зробити татуювання без їхнього дозволу?

  1. На даний час відсутній закон, який би чітко регулював цю процедуру. В той же час, виходячи із положення ст. 32 Цивільного кодексу України, особа у віці від 14 до 18 років володіє неповною цивільною дієздатністю, а тому вказані дії повинна здійснювати із дозволу батьків.

 7. Здраствуйте, меня зовут Андрей, мне 14лет я могу быть у бабушке еслы родители розведені я могу жыть у бабушке?.

  1. Свобода вибору місця проживання фізичної особи у віці від 14 до 16 років є обмеженою, самостійно ж дитина з 16 років може обирати не тільки між місцем проживання батьків, а й місцем проживання інших родичів відповідно до ст.. 13 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Окрім того, відповідно до ст. 18 СК України особа. яка досягла 14 років має право звернутися до суду.
   Якщо буде встановлено, що батьки ухилялись від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини, чи не виконували їх належним чином суд може прийняти рішення про передачу дитини на виховання іншому ж батьків, бабі, дідові, іншим родичам – за бажанням дитини.

 8. Здравствуйте, я бы хотела узнать. Могу ли я съехать от опикуна в 16?

 9. Мені 14 років, чи можу я офіційно працевлаштуватися чи лише додаткові підробітки? Чи можу я вести свою справу, мати власний бізнес зі згодою батьків?

 10. мені 18 років мої батьки обмежують мене в правах та досить часто проявляють фізичне та моральне насильство а також забирають речі які по праву належать мені . Намагалася поговорити з ними спокійно проте завершувалось все скандалом що мені робити в поліцію звертатись не хочу бо хвилююсь за неповнолітнього брата що робити?

  1. Не бійся і звернись до поліції. Можливо не треба одразу заяву писати, але сходи, там допоможуть і проконсультують. За брата не переживаю, і пам’ятай, що закон завжди захистить.

 11. Доброго дня ,в мене до вас є питання .Мені 16 років без 7 днів 17
  Батьки насильно хочуть вивезти мене за кордон ,без моєї згоди і кожен раз як я не хочу забирають закордонний паспорт вони можуть це робити ?.Це все зв‘язано з моїм хлопцем ,вони не хочуть щоб ми були разом .Я хочу вийхати до нього в Польщу без згоди батьків
  Чи можна ? І що буде за це ?
  (Я була вагітна від нього ,але стався викидень )
  Разом вже 2 роки

  1. Ти можеш подати в суд, бо з 16 ти маєш право сама виїжати з країни. Вони не мають права тебе тримати і насильно вивозити. Краще спокійно обговори це з батьками

 12. Привіт, у мене така ситуація, скоро піду на перший курс педагогічного коледжу (мені 15 років) але батько проти цього, хоча результати вступу вже є, і ось він погрожує забрати документи, але я проти цього, він може забрати документи без мого дозволу???

  P.S. – Дуже чекаю на відповідь, наперед дякую…

 13. Здравствуите. Склалась дуже непроста ситуация. Дитину залишила якщо хлопець буде допомагаты. Але фамилія моя. Дитині вже 3, а 2 роки він не допомагаэ. 1.5року, стала сильно хворіти, ціэї зимы с октября по март. Мені потрібне лікування, а морально навіть дома навпаки доводять. Хочу відмовитись від дитины, и не бачити, від тіэї людины що кинула мене хвору, без пояснень.

  1. Доповнення. коли малюк народився у мене и до цього була депрессия. Ще и панічні напади, агресия, чи повна відсторониність від усього. Нічого окрім болю дивлячись на нього я майже не відчюваю.

   1. Мої батьки хотіли мене в 17 в дурку здать, але мій, могло чи вплинути побитя, та один раз мати мене чуть не удушила.

 14. Мені 16 років і я в прийомні сім’ї і мені видається степендія чи маю я право нею розпоряджатися без згоди батьків

 15. Мені 15 років, зараз я маю вступати до училища після 9 класу, а мама забрала в мене паспорт(який пів року тому допомогла мені отримати) тому що в нас з нею дуже складні і суперечливі відносини. Вона каже, що хай тато йде і робить новий, бо цей вона зробила і не віддає. Що мені робити, я маю подати документи на вступ, а без нього нікуди?

 16. Доброго вечора. У мене виникло питання, чи можу я переїхати жити до хлопця? Мені 15, через місяць буде 16. Моєму хлопцеві 21. Я практично в нього живу. Тато не проти, а от мама каже що викличе поліцію, хоч всі члени сім’ї знають, де я знаходжуся. + Наші батьки знайомі

  1. Якщо тобі буде 16 то да, а той вік тобі буде можна в нього жити і батьки не вплинуть на це, а якщо мама подасть в міліцію то можна взяти адвоката, і ти з татом будеш на його стороні думаю, тебе виправдають.

 17. У мене таке питання , якщо мені 14 років, а моєму хлопцю 24 я можу з ним жити якщо батьки не дозволяють, а прийняти самостійно рішеня ??????

  1. Поки тобі не виповнилося 16 то не можеш на жаль. Ти є малолітня і його можуть посадити. Краще почекайте трохи:)

 18. Скажiть будь-ласка чi мають право опiкуни не вiдпускати дитину пiсля 9класу в училище !Дитина хоче даже!Дитинi16 рокив

  1. Так, можна. Дитина приймається лікарями при обов’язковому супроводі батьків лише до 14 років.

 19. Добрий день мені 14 років в мене мама померла а тато хоче здати в воєнний ліцей чи маю я право сам з дозволом баби і інчих родичів перевестись в їхню школу без дозволу тата?

  1. Це дуже проблематично, бо саме батьки є відповідальними за дитину (або один із них). Спробуйте звести батька і бабусю, щоб вони домовилися між собою про школу, бо саме батько має писати заяву у школу (а не бабуся).

 20. Доброго дня, мені 14 років. Це правда, що я можу працювати на легкій роботі, на якій лише потрібно біля магазину підмести (позамітати) і позбирати сміття?

  1. Так, за Кодексом законів про працю, особа з 14 років може працювати на легкій роботі у позаурочний час не більше 24 годин на тиждень. Робота не повинна бути пов’язана з підійманням важких предметів. Для роботи один з батьків має дати письмовий дозвіл, а Ви маєте дати медичну довідку про те, що можете виконувати цю роботу.

 21. Доброго дня,мені 15 років,я хочу вступити до ПТУ ,але батьки проти ,чи маю я право сам вирішити де мені навчатися?

  1. Спробуйте знайти спільне вирішення цього питання, тому що закон не дає прямого права тільки батькам вирішувати, куди йти навчатися неповнолітній дитині, але вони зобов’язані турбуватися про Вас і брати участь у Вашому вихованні. Звичайно, Ваші інтереси і бажання мають враховуватися, але дослухайтеся й до аргументів батьків. Спокійні аргументовані перемовини з батьками – це найкращий і неконфліктний спосіб вирішення цього питання.

   1. На жаль проблема погіршується, вони взагалі не враховують мою думку,та вибачте мене за слово кажуть що я без вищої освіти лайно . Що мені робити?з ними не можливо вести розмову.

    1. Після училища, коли отримаєте робочу спеціальність, можна піти вчитися до вишу по тій самій спеціальності, щоб мати вищу освіту. Так легше вступити до вишу, часто навіть зразу на 2 чи 3 курс. Спробуйте таку схему обговорити. Без компромісу з батьками буде дуже складно.

  2. Так, це твоє рішення і батьки не мають права вказувати де тобі поступати, маю багато знайомих, батьки яких вирішивши так зробити, потратили кусок життя, але тут твої батьки більше праві, бо поступивши в коледж а не в ПТУ, будеш мати кращу освіту:)

 22. За цивільним законодавством медична допомога малолітнім дітям (тобто до 14 років) надається лише за згодою їхніх батьків чи опікунів; із 14 років – за згодою самої неповнолітньої дитини.

 23. Доброго дня. Мені 12 років. Скажіть я можу відмовитись від операції за власним бажанням?

Обговорення закрито.