ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ

Українське законодавство (Кодекс законів про працю України, Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про відпустки») передбачає ряд гарантій для працюючих жінок з неповнолітніми дітьми. Цим держава реалізує конституційні норми про охорону материнства і дитинства.

1111111111  Відповідно до ст. 174 КЗпП працю жінок забороняється застосовувати на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці. Жінок не можна залучати до підземних робіт, крім нефізичних робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню.

За жодних обставин не допускається залучення вагітних жінок (незалежно від строку вагітності) та жінок, які мають дітей віком до 3-х років, до роботи у нічний час, до надурочних робіт, до робіт у вихідні дні та направлення їх у відрядження. Це прямо передбачено ст. 176 КЗпП. Щодо жінок, які мають дітей віком від 3-х до 14-ти років або мають дитину-інваліда, то залучатися до надурочних робіт або направлятися у відрядження вони можуть лише за наявності їхньої згоди на це.

111111111Ст. 184 КЗпП заборонено відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм зарплату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю маленьких дітей (до 3-х років), а одиноким матерям – за наявності дитини віком до 14-ти років чи дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу таким жінкам роботодавець зобов’язаний повідомити причини відмови у письмовій формі і цю відмову можна оскаржити до суду. На жаль, практично цю норму реалізувати дуже складно, бо роботодавець може офіційно зазначити іншу причину відмови, а не ту, яка пов’язана з вищевказаними обставинами.

Працюючим жінкам, які мають дітей віком до 1,5 року, крім загальної обідньої перерви, надаються додаткові перерви для годування дитини, як мінімум, кожні 3 години по 30 хв. Якщо грудних дітей двоє і більше, то тривалість перерви встановлюється не менше години. Перерви для годування дитини включаються у робочий час і оплачується за середнім заробітком.

Роботодавцю за будь-яких умов заборонено тимчасово переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, вагітних жінок та жінок, які мають дитину-інваліда або дитину віком до 6 років, без згоди цих жінок.

11111111 Роботодавець не має права звільнити з роботи з власної ініціативи вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 3-х років, одиноких матерів з дитиною до 14-ти років або дитиною інвалідом. Єдиний виняток – звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства. Але й у цьому випадку такі жінки повинні обов’язково бути працевлаштовані роботодавцем.

Слід мати на увазі, що такі вищезазначені жінки, які працюють за строковим трудовим договором, після його закінчення обов’язково мають бути працевлаштовані роботодавцем. При цьому на період працевлаштування за ними зберігається середня зарплата, але не більше 3-х місяців з дня закінчення строкового трудового договору (ст. 184 КЗпП).

Відомо, що у перший рік роботи жінка може йти у щорічну відпустку повної тривалості, пропрацювавши не менше 6 місяців. Але Закон про відпустки (ст. 10) встановлює певні категорії осіб, які вправі отримати відпустку повної тривалості, не чекаючи 6-місячного терміну: це жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю і пологами або після неї; жінки, які мають 2-х і більше дітей віком до 15-ти років або дитину-інваліда. Ці ж самі категорії жінок і плюс до них одинокі матері, які виховують дітей без батька, мають право свої щорічні відпустки брати у зручний для них час. Відмовити у наданні щорічної відпустки цим категоріям жінок у період, про який вони просять, роботодавець не має права.

Згідно з ст. 179 КЗпП за бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

За ст. 182-1 КЗпП жінці, яка працює і має 2 і більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка всиновила дитину, одинокій матері надається щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. Ця відпустка надається понад основну щорічну відпустку. При цьому немає значення період, який пропрацювала жінка; ця відпустка надається не за відпрацьований рік, а за календарний рік. Відкликати жінку з такої відпустки не можна, бо Закон про відпустки цього не передбачає. Грошову компенсацію за таку невикористану відпустку виплачують лише у разі звільнення, причому за всі невикористані дні, незалежно від місяця звільнення.

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

203 коментарі до “ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ”

 1. Доброго дня. Я матір трьох дітей, 4, 7, 13р. , працюю в поліції , чоловік також працює в даній старуктурі, але в іншому місті, скажіть будь-ласка чи є якісь “пільги”, мені як матері на рахунок чергувань як в денний так і в нічний час. Дякую.

  1. До нічних робіт не допускаються лише жінки вагітні і з дітьми до 3 років (ст. 176 КЗпП). Для жінок, які мають дітей від 3 до 14 років, є лише обмеження щодо надурочних робіт і відправки у відрядження (ст. 177 КЗпП). Те, що Ваш чоловік працює в іншому місці і те, що у Вас 3 дітей, у даному випадку значення не має. Але з цієї причини Ви можете звернутися до керівництва з відповідним клопотанням – можливо воно піде Вам назустріч (хоча і не зобов’язане).

   1. Підскажіть у мене двох дітей 4 і8 років чи може роботодавець давати в нагрузку роботу і ставити на нічні чергування.

    1. Надурочна робота і робота у нічний час заборонена лише для жінок з дітьми до 3 років (ст. 176 КЗпП України).
     Жінки, що мають дітей від 3 до 14 років не можуть залучатися до надурочних робіт або направлятися у відрядження без їх згоди (ст. 177 КЗпП України).

 2. Доброго дня. Я мати одиночка, виховую сина 1 рік 7 місяців. Хочу запитати чи маю я право вийти на державну роботу?І чи потрібно при цьому переоформляти дикрет на когось із рідних, чи можна і не переоформляти?

  1. Ви можете вийти на роботу у будь-який час (і на державну, і на недержавну), не треба чекати, допоки дитині виповниться 3 роки.
   Декретну відпустку можна оформити і на когось із родичів, принісши довідку, що Ви вийшли на роботу. Але якщо Ваші родичі можуть сидіти з дитиною просто так (наприклад, бабуся-пенсіонерка), то відпустку не обов’язково переоформляти. На кошти, які Ви отримуєте у зв’язку із народженням, це ніяк не вплине.

 3. Добрий день! Підкажіть ми з чоловіком працюємо на одному підприємстві. Си маємо право змінити режим роботи 3 8-00 на 8-30 за рахунок обіду, тому що заводимо дитину у садочок. Чи тільки один з нас? на якій підставі? Дякую!

  1. Обідню перерву взагалі нічим замінити не можна – вона передбачена Кодексом законів про працю і є обов’язковою – щонайменше півгодини, тому Вам її не відмінять. Якщо ж у Вас обідня перерва довша, ніж півгодини, то можна написати заяву і іншу частину замінити пізнішим приходом, але це право, а не обов’язок адміністрації. Законодавчо підстав змінити Вам графік немає, тому усе – на розсуд керівництва.

 4. Доброго дня, підскажіть будь-ласка, я багатодітна мати, дітям 12, 9 і 3 роки, працюю держслужбовцем у відділі в якому передбачено дві зміни, друга зміна – з 14:00 до 21:45. Чи маю я право відмовитися від другої зміни, це ж вважається нічний час?

  1. Відповідно до роз’яснень Міністерства юстиції нічним робочим часом вважається час з 10 год вечора до 6 год ранку. Тому у Вас не нічний час. Але навіть якби був і нічний, то за ст. 176 Кодексу законів про працю до нічних робіт не допускаються лише вагітні і жінки, що мають дітей до 3 років – Ви не підпадаєте. Для багатодітних така трудова пільга КЗпП не встановлена.

 5. Запізнення на роботу є порушенням трудової дисципліни для усіх без винятку працівників, що може потягнути негативні наслідки для працівника. І наявність дітей та їхня кількість в даному випадку не має значення.
  Ви можете просто домовитися з керівництвом про те, зранку приходитимете трохи пізніше і то не усі дні, але керівництво може і не погодитися, це його право.

 6. Добрий день я виховую сина інваліда 25 років 1 А група працюю на роботі .Я маю право на одноразову допомогу по місцю роботи

  1. Дійсно за ст. 185 Кодексу законів про працю роботодавець повинен за необхідності жінкам, які мають дитину-інваліда, виплачувати матеріальну допомогу. Розмір допомоги законодавством не встановлено, тому це може бути будь-яка сума.
   Але статус дитини за особою зберігається до 18 років, далі – особа не є дитиною, тому посилатися на цю статтю не можна. Можливо у вас на роботі є укладений колективний договір, який розширює сферу виплати мат. допомоги – подивіться.
   У будь-якому разі Ви можете звернутися із заявою-клопотанням до керівництва про виплату матеріальної допомоги, не посилаючись на законодавство, а просто вказуючи причину – скрутне матеріальне становище у зв’язку із додатковими витратами на утримання сина з інвалідністю.

 7. добрий день. Підкажіть будь ласка у мене дитина інвалід їй 22 роки, чи мають право мене скорочувати з роботи у зв’язку з економією коштів та реорганізацією структури. Чи є у мене привілегії?

  1. За ст. 184 КЗпП заборонено звільняти з роботи за ініціативою роботодавця лише жінок, які мають дитину інваліда. Але статус дитини у особи зверігається до 18 років. Тому Ви попадаєте під загальний порядок скорочення, згідно з яким за ст. 42 КЗпП переважне право на залишення на роботі є у тих, в сім’ях яких немає інших працівників з самостійним заробітком, з тривалим безперервним стажем на цьому піжприємстві, кому залишилося менше 3 років до пенсійного віку і т.д.

 8. Якщо дитині 3р.10 міс, я сама виховую дитину, з батьком дитини не живемо разом та не розписані, але дитина записана на нього. На роботі заставляють брати ургенства в нічний час. Чи має я право працювати в нічний час? І як я можу відмовитися від них?

  1. Згідно з ст. 176 Кодексу законів про працю не допускається залучення до робіт у нічний час лише вагітних і жінок з дітьми до 3 років. Ви вже в цю категорію не входите.
   А як одинока мати з дитиною до 14 років Ви не можете бути звільнена з роботи за ініціативи роботодавця, а якщо й звільняєтеся, то роботодавець обов’язково Вас має працевлаштувати. На цей час за Вами зберігається середній заробіток 3 місяці.

 9. Здраствуйте! Чи можна на державного службовця, в якої є підтверджений статус одинокої матері, покладати додаткові обов’язки (призначити секретарем тендерного комітету), які не прописані в посадовій інструкції? Дякую

  1. Склад тендерного комітету, включаючи секретаря, затверджується наказом керівника, на підставі чого вносяться доповнення до посадової інструкції, тому що Кодексом законів про працю забороняється вимагати від працівника виконання роботи, не передбаченої трудовим договором (ст. 31). Статус одинокої матері в даному випадку значення не має.

 10. Добрий день,підскажіть будь -ласка чи візьмуть мене на облік в центр зайнятості якщо я маю 2-х річну дитину до народження дитини не працювала.

  1. Наявність дитини в даному випадку значення не має, але оскільки Ви не працювали, то скоріше за все Вам зразу ж запропонують роботу із тих вакансій, що є (будь-яку, в тому числі і громадські роботи), тому що для Вас вважатиметься підходящою будь-яка робота. Для детальної інформації зверніться до самого центру зайнятості – там надають хороші консультації.

 11. Підкажіть,будь ласка,чи мають право брати на 3місячний випробувальний термін ,розлучену матір 2-річної дитини(психологом в дит.садок).Дякую

  1. В ч. 3 ст. 26 Кодексу законів про працю України перераховано категорії осіб, для яких не встановлюється випробувальний термін. Серед них: одинокі матері, які мають дитину віком до 14 років. Розлучена мати відноситься до категорії одиноких, якщо батько дитини не приймає участі у вихованні дитини і для цього подаються відповідні документи.

 12. Допоможіть,будь ласка,працюю у державній структурі по стрілковому договорі,наразі перебувають у відпустці по догляду за дитиною інвалідом до шести років.У вересні дитині шість років,маю виходити на роботу,однак керівник мені повідомив,що не продовжує далі зі мною договір,бо має на моє місце іншого кандидата.як мені себе захистити,дитина інвалід,інших доходів немає,просила на інше місце роботи взяти,відмовляє.чи є у мене якість можливості влаштуватись,допоможіть.

  1. Згідно з ч. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю України обов’язкове працевлаштування жінки, з якою закінчився строковий трудовий договір, здійснюється у відношенні ОДИНОКИХ матерів при наявності дитини з інвалідністю. Тому якщо Ви відноситесь до одиноких, то Вас має роботодавець обов’язково працевлаштувати. На період працевлаштування за такими жінками зберігається середня зарплата протягом 3 місяців після закінчення строкового трудового договору. Якщо ж Ви не відноситеся до категорії одиноких матерів, то місце за Вами зберігається до досягнення дитиною 6 років.

 13. У мене двоє діток 3 та 5 років. Працюю офіційно. Часто є наднормрва робота, яка не оплачується. Начальниця каже, що я зобовязана працювати і зробити всю роботу. Як на таке реагувати?

  1. На підприємстві є встановлений режим роботи (початок і кінець), якого мають дотримуватися працівники. Крім того, в наказі про прийняття на роботу також можуть бути зазначені початок і кінець роботи. Якщо Ви не підписували наказ про встановлення Вам ненормованого робочого дня, то він у Вас має закінчуватися строго в той час, коли у Вас кінець роботи. Якщо ж працівник працює понаднормово, то це повинно фіксуватися документально і додатково оплачуватися. Крім того, подивіться, чи входить до Ваших посадових обов’язків виконання тієї роботи, яку Вам дають, і яку Ви виконуєте понаднормово.

 14. Добрый день. Вышла на работу ребенку 9 месяцев, старшей 9 лет. Пошла узнать за отпуск, сказали за этот год не положено, только тот, что остался за прошлый год -15 дней и + 10 дней дополнительного. Я работаю в медицине во вредных условиях, сейчас на ставку ( но никто не сокращает рабочее время), но с начала месяца планирую + 0.5 ставки дополнительно. Подскажите, положенно сокращенный день? Я проработала 11 лет, нам платят оздоровительные, но опять же, мне говорят, что не положенно, мне заплатили в прошлом году, а за этот что…..? Я ничего не пойму….

  1. Після декрету Ви продовжуєте працювати, як і до декрету, тому Вам не потрібно пропрацювати обов’язково 6 місяців, як для нового працівника. Ви можете взяти відпустку, просто вона буде наперед. Оздоровчі виплачуються разом із відпускними.
   Щодо скороченого робочого часу, то згідно зі ст. 51 Кодексу законів про працю скорочена тривалість робочого часу встановлється для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці. – не більше як 36 годин на тиждень

 15. Добрий вечір.Дайте мені будь-ласка,відповідь на таке питання:-я багатодітна мати та інвалід 3 групи ,двом дітям по 9 років,третьому-16. Працюю в державному медичному закладі вже 14 років.а в медицині працюю 19 років.маю вищу категорію.Мені вручили наказ на попередження про скорочення та подальше переміщення в інше відділення .дали термін 2 місяці і якщо я не погоджусь з переводом. то мене звільнять.В моєму відділенні є вільні ставки,а скорочують людину.Чи є це правомірно?Також є люди на таких самих ставках,тільки менше пропрацювали і мають нижчі категоріі.Також є люди пенсійного віку. Чи законо все це? І чи маю я якісь пільги і як ними скористатись? Дякую.

  1. Згідно із ст. 42 Кодекса законів про працю переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається сімейним – при наявності 2-х і більше утриманців (неповнолітні діти – це утриманці); особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; працівникам з тривалим безперервним стажем роботи в даній установі. Працівникам, які підпадають під скорочення, роботодавець зобов’язаний запропонувати іншу роботу в цій установі. Переведення на іншу посаду в цій же установі може бути лише за згодою працівника. Якщо працівник відмовляється – через 2 місяці після попередження він звільняється з виплатою вихідної допомоги.

 16. Добрый день! Я многодетная мать: детям 10, 7 и 3 года. При увольнении с работы должна я отработать 2 недели после подачи заявления об увольнении?

  1. Так, потрібно, якщо Ви звільняєтеся за власним бажанням. Якщо керівництво погодиться на звільнення не за власним бажанням, а за угодою сторін, тоді працювати 2 тижні не потрібно, можна звільнитися в той день, про який Ви домовитеся з керівництвом.
   У Вашому випадку наявність і кількість дітей не має значення – це норма КЗпП України, яка розповсюджується на всіх працівників.

   1. А як же КзПП? І можливість звільнення без відпрацювання, по догляду за дитиною до досягнення нею 14 річного віку?

 17. Доброго дня! Підскажіть чи може батько працювати на роботі якщо оформлений по догляду за дитиною інвалідом підгрупи А та отримує допомогу по догляду.

  1. Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України “Про відпустки” за бажанням матері чи інших осіб, які здійснюють догляд за дитиною (у Вашому випадку – батько) у період перебування їх у відпустці по догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

 18. Добрый день.я мама 4 летнего ребенка. в связи со сменой графика работы всего (мед)учреждения(у связи с реформой медицины) у меня прием граждан 2 дня в неделю у меня с 12.00 до 20.00.муж работает официально с 9.00 до 21.00, а детский сад работает до 19.00. на просьбу сделать индивидуальный график- ответ: вся Украина работает по- новому, переводите ребенка в круглосуточный сад и забирайте после приема.как можно избежать смены сада? На каких основаниях можно попробовать сменить график работы? Спасибо.

  1. Встановлення індивідуального графіка роботи для працівника – це не обов’язок, а право роботодавця, тому надавити на нього законом ніяк. Садочки ж працюють за затвердженими графіками і якщо у них за статутом не передбачена чергова чи нічна група, влаштовувати її вони не можуть.

 19. Доброго дня! Я мама двох дітей 6 і 8 років. Чи можуть мене відкликати з основної відпустки? Працюю в державній установі

  1. Наявність 2-х і більше дітей віком до 15 років дає жінці лише право взяти відпустку у той час, коли вона хоче (ст. 10 ЗУ “Про відпустку”). Для відкликання це не має значення. Але згідно з ст. 12 ЗУ “Про відпуски” відкликання із щорічної відпуски допускається лише ЗІ ЗГОДИ ПРАЦІВНИКА для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії, нещасних випадків, простою, знищення чи псування майна підприємства. Тож якщо Ви не даєте згоду і відсутні вище вказані причини, відкликати з відпустки немає підстав.

 20. Я мама трьох неповнолітніх дітей: 2013, 2014, 2015р.н. Підкажіть, будь-ласка, чи можна продовжить дикретну відпустку, у зв’язку з тим що 3 неповнолітні дитини, поки меншій дитині виповниться 6 років???
  Дякую!

  1. Із-за того, що діток троє, відпустку не продовжать, а щодо найменшої дитини, то дійсно відпустку можна продовжити до досягнення нею 6 років, якщо Ви надасте медичний висновок, що дитина потребує домашнього догляду. Його поновлюють кожні півроку. На цей час за Вами зберігається лише місце роботи (без коштів).

 21. Скажіть будь ласка, чи має право роботодавець депреміювати, виносити догану жінці в статусі матері одиначки?

  1. Має. Статус одинокої матері не пов’язане з видачею премій та винесенням догани за її трудову діяльність. Одинока мати має лише право не йти на атестацію щодо відповідності займаній посаді.

 22. я мати трьох дітей.працюючий чоловік і я працююча на пів ставки -стоматолог-терапевт , гол лікарем підписаний наказ про моє звільнення. інших двох стоматологів-. терапевтів пенсійного віку не звільняють слід відзначити що у пенсіонера більша кваліфікація ніж у мене як у молодого спеціаліста Стаж мій в центральній районній лікарні зразу після закінчення вищого вузу і становить 13 років .Чи законне моє звільнення?Як мені поступати?

  1. Ви не уточнили, звільнення у зв’язку із скороченням штату? Вас попереджали письмово про це? Ви підписували попередження?
   Якщо так, то за ст. 42 КЗпП залишаються за роботі працівники з більш високою кваліфікацією і продуктивністю. При рівних умовах перевага надається сімейним при наявності 2-х і більше утриманців (це Ваші діти).
   Якого віку Ваші діти? За ст. 184 КЗпП звільнення жінок, які мають дітей до 3-х років з ініціативи роботодавця взагалі не допускається.

   1. доповнення:роки народження наших дітей-“2007,2010,2013рр- звільнення по скороченню. на повідомленню мною зроблена запис- що я не згідна з звільненням_Після декретної відпустки я підтвердила свою кваліфікацію в 2016р і маю сертифікат спеціаліста

    1. Під повну заборону звільнення Ви вже не підпадаєте, бо діти Ваші старші 3 років. Тому Ви могли потрапити під скорочення. Але у Вас є троє неповнолітніх утриманців і підтвердження кваліфікації, тому Ви можете спробувати подати позов до суду про визнання Вашого скорочення неправомірним – тоді буде перевірено усіх тих, хто залишився на роботі і чи дійсно установа врахувала переважне право працівників на залишення на роботі. Судовий збір з таких позовів не справляється.

 23. Дочь 10 лет, я забираю ее со школы в зависимости от количества уроков (12.45 или в 13.45). Писала заявление о переносе обеденного перерыва. Руководство не пошло мне на встречу. Имеет ли смысл обращаться в суд о защите прав ребенка?

  1. Скоріше за все суд на Вашу сторону не стане.
   Обідня перерва – це частина режиму роботи, встановленого роботодавцем. Змінювати його чи ні – це його право, а не обов’язок. Якщо він Вам відмовив, то цим не порушив норм трудового законодавства.
   Порушення прав дитини у даному випадку теж не вбачається, оскільки відсутня норма закону про те, що дитина не повинна ходити зі школи додому без супроводу батьків.

 24. Чи мають право звільнити з державної роботи одиноку маму прийомних неповнолітніх дітей?

  1. Уточніть, з якої причини Вас хочуть звільнити? Це буде скорочення чи щось інше?

 25. Доброго ранку я працювала по договору, одинака мама мене звільнили без пояснень заданим числом.Чи можу я відстояти свои права і яким чином дякую

  1. Що написано в наказі про звільнення як причина звільнення, яка стаття КЗпП? Це було звільненння з ініціативи роботодавця? Щоб дати відповідь, від Вас потрібна уточнююча інформація.

   1. Поясненя було що заборонено працювати по кол.договору нада переводити в штат но немає місця, але я працювала по такому договору майже рік, його просто продлівали постійно.У мене дитина віком до 14 років я одинока мама,чи маю я право подати до суду?? І чі мали вони право без наказів мене виживати на нічні роботи с 3 часов ночі??я працювала в державні установі в кп вообще желе.

    1. Я вибачаюсь тел, сам ставе слова.Визивати на нічні роботи с 3 часов ночі??Я працювала в державні установі в кп вообщім в Жкх.Дякую

    2. Уважно подивіться, що саме вказано у Вашому трудовому договорі щодо графіка роботи, які години виходу зазначені, чи передбачені випадки, коли Вас можуть викликати на роботу поза графіком?
     Стосовно гарантій для жінок з дітьми, то за ст. 177 КЗпП жінки, які мають дітей від 3-х до 14 років не можуть залучатися до надурочних робіт. Заборона ж на нічні роботи стосується жінок з дітьми у віці до 3-х років.
     Крім того, за ст. 184 КЗпП звільнення одиноких матерів з дитиною до 14 років з ініціативи роботодавця не допускається.

 26. Добрий вечір,підкажіть будь-ласка,я розлучена маю сина 14 років,а розлучена я уже 11 років і жодного разу не використовувала 10-ти денну відпустку,чи маю я право іі зараз використати і чи можуть мені компенсувати за минулі роки…..крім того мене роботодавець перевів на контрактну форму після виходу з декретної відпустки,чи має він право мене звільнити з роботи,?

  1. Треба написати заяву про надання такої відпустки і до неї додати документи, що свідчать про Ваш статус одинокої матері (свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про розірвання шлюбу, довідку з ЖЕКу про непроживання у вас батька дитини, довідку з школи про неучасть батька у вихованні дитини, будь-які інші документи, які будуть свідчити про те, що ви виховуєте дитину одна). Такі відпустки можна брати і за минулі роки, строку давності не має.
   Контракт може укладатися лише з тими працівниками, посада яких входить до переліку осіб, з якими можна укладати за законодавством контракт (а не будь з ким). У Вас точно саме контракт чи може просто строковий трудовий договір? Звільнити особу, яка працює за контрактом можна як з причин загальних по КЗпП, так і з причин, записаних в самому контракті.
   За ст. 184 КЗпП звільнення одиноких матерів при наявності дитини до 14 років з ініціативи роботодавця не допускається, за винятком повної ліквідації підприємства, та й тоді роботодавець зобов’язаний обов’язково працевлаштувати таких жінок.

   1. щиро дякую,а на рахунок не використаних відпусток за минулі роки може мені роботодавець повернути гроші за кожні 10 днів на рік….?

    1. Це можна зробити тільки у разі звільнення з роботи, а просто отримати компенсацію грошима – ні.

 27. Добрий день. Я маю п’ять дітей : 15,13,9,2 роки і двомісячне немовля. Дуже хочу вийти на роботу по закінченню лікарняного листа з приводу декретної відпустки. Працюю подобово. Чи маю я право вийти на подобовий графік? Чи має право керівництво перевести мене на 12годинний графік,якщо я маю бажання працювати подобово?

  1. Ви виходите на ту роботу і з тим графіком, який був перед оформленням декрету. Але графіки роботи встановлює керівництво і змінює їх також керівництво. Зміна режиму роботи – це зміна істотних умов праці, про які треба попереджати працівника письмово за 2 місяці. Ви можете письмово звернутися до керівництва з проханням залишити Вам старий графік, але воно не зобов’язане Вам іти назустріч.

    1. Режим подобової праці чи якоїсь іншої встановлює роботодавець. Тому якщо ви займаєте посаду, для якої встановлений подобовий режим роботи, то ви будете так працювати. Щодо обмежень, то ст. 176 КЗпП встановлює лише норму про те, що жінки, які мають дітей віком до 3 років , не можуть залучатися до робіт у нічний час та у вихідні.

 28. Доброй вечір,в мене таке питання я отримую одиноку мати і в одночас працюю по трудовому договору отримую зарплату 758 грн тепер мені сказали повернути кошти одинокої матері бо я не зазначила шо правую.

  1. Допомога одинокій матері надається, якщо Ваші доходи на кожного члена сім’ї не дотягують до рівня прожиткового мінімуму. Щоб вирахувати цю суму треба, щоб Ви надали документи про усі Ваші доходи, в т.ч. і про зарплату, яку Ви отримуєте. Допомогу Вам не відміняють, а перерахують на нову суму.

 29. Доброго дня, підкажіть будь-ласка, якщо я мати двох дітей (3 і 4 роки) і мене направляють у відрядження, а я відмовляюсь, бо мій чоловік також у цей час буде у відрядженні і дітей лишити буде ні на кого. Юрист нашого підприємства наполягає, що якщо посадовою інструкцією передбачені відрядження, то навіть не дивлячись на КЗОТ я не маю права відмовитися від відрядження, проте посадову інструкцію жодного разу не бачила. Чи дійсно посадові інструкція головніше КЗОТ?

  1. Посадова інструкція – це підзаконний нормативний акт, який є нижчим за КЗпП і не може змінювати його норми.
   З посадовою інструкцією кожен працівник має бути ознайомлений – про це він ставить свій особистий підпис.
   Стосовно відрядження: згідно зі ст. 177 КЗпП жінки, які мають дітей віком від 3-х років до 14 років, не можуть направлятися у відрядження без їх згоди.

 30. Добрий день ,я розлучені дитині 9 років,отримую аліменти ,чи маю право я на додаткову відпустку10 днів я працюю..

  1. Відповідно до ст. 19 Закону України “Про відпустки” одинока мати має право на додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів на рік. Розлучена жінка, яка виховує дитину сама, є одинокою матір’ю. Отримання аліментів у цьому випадку значення не має. Головне – це факт, що дитину виховує сама мама. Які конктретно документи для цього потрібні – закон не уточнює, але Мін’юст і Мінсоцполітики неодноразово давав роз’яснення, що це можуть бути такі документи (у сукупності): свідоцтво про розлучення, довідка з ЖЕКу про непроживання батька з ними, довідка із школи, що батько не цікавиться життям дитини, не приходить до школи, не ходить на батьківські збори тощо. Таким чином пакет документів до кадрової служби може бути будь-яким, головне, щоб він свідчив про відсутність участі батька у вихованні дитини.

 31. Доброго дня ! Я одинока мати виходжу з дикретної відпустки такі посади як моя скоротили залишилась лише я заробітна плата була мінімальна + 12% постійно .Зараз зробили мінімальну без доплат .Пояснили тим що я отримувала 3600грн з доплатами а тепер мінімальну підняли і платитимуль мені 3700грн але ж по суті вони мені зменшили заробітню плату чи можна мені це оскаржити чи маю я на це право

 32. Добрий день, я перервала відпустку по догляду за дитиною до трьох років та вийшла на роботу. Чи мають право мене скоротити?

  1. Згідно зі ст. 184 Кодексу законів про працю звільнення жінок, які мають дітей віком до 3-х років з ініціативи роботодавця (сюди відноситься і скорочення штату)
   не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, але навіть і тоді треба жінку обов’язково працевлаштувати на іншу роботу.

 33. Добрий вечір,У нас на роботу починається скорочення ,чи мають право мене скоротити ,якщо у мене двоє дітей 6 і 10 років ,і чи виплатять відпустку 10днів по догляду за дітьми ,дякую

  1. Відповідно до ст. 42 КЗпП при скороченні штату переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. І вже при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається сімейним – при наявності двох і більше утриманців (це – Ваші малолітні діти).
   Згідно зі ст. 83 КЗпП та ст. 24 ЗУ “Про відпустки” у разі звільнення працівника йому виплачується, серед іншого, грошова компенсація за всі невикористані ним дні додаткової відпустки працівникам, які мають дітей. Таким чином, компенсацію за 10 днів дитячої віідпустки Ви отримаєте.

 34. Здравствуйте. У меня один ребенок 7 лет. Муж постоянно за границей. Работаю в государственной организации. Могут мне сделать исключение в робочем графике если я буду приходить на роботу на полчача позже (отводить ребёнка в школу некому) компенсируя это своим обедом.

  1. Дивлячись, якої тривалості у Вас перерва. Якщо – 1 година, то можна спробувати написати про це клопотання керівництву, а якщо Ваша перерва меншої тривалості, то – ні. За трудовим законодавством тривалість перерви має бути не менше, ніж півгодини і неважливо – приймаєте Ви їжу в цей час чи ні, бо це – час відпочинку і роботодавець має дотримуватися цього мінімуму – півгодини.

 35. Добрий день)
  Я мама двох дітей 4 роки і 3 роки. Чоловік інвалід . Скільки годин, я маю право робити ?

  1. За ст. 56 Кодексу законів про працю на прохання жінки, яка має дитину віком до 14 років або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, роботодавець зобов’язаний встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Конкретної тривалості неповного робочого дня чи тижня, законодавство не встановлює, вона може бути будь-яка, про яку домовляться роботодавець і працівник. Але відмовити такому працівнику у зменшенні робочого часу роботодавець не має права.

 36. Добрий день, я мама 3-х дітей (12,10,8 років) офіційно працюю в сільській раді, чоловік не працює. Два місяці тому повідомили про скорочення в зв’язку з створенням ОТГ. Чи мають право мене скоротити.

  1. Відповідно до ст. 42 Кодексу законів про працю при скороченні штату переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією чи продуктивністю праці. І лише тоді, коли працівники мають однакову кваліфікацію і продуктивність, перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним – при наявності 2-х і більше утриманців (ваші діти – це утриманці); 2) особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком.

   1. Я один бухгалтер в сільській раді у нас скорочують саму посаду

    1. За ст. 49-2 КЗпП Вам повинні були запропонувати іншу посаду в установі (будь-яку) або повідомити, що інших посад для роботи не має.
     Прямої заборони звільняти працівника з дітьми у зв’язку із скороченням посади, яку він займає, не має.

 37. скажить будьласка мени мами двох неповнолитних диток чи маю я право непрацювати у ничний час .менша дитина має бронхиальну астму дякую!

  1. Згідно зі ст. 176 Кодексу законів про працю не допускається залучення до робіт у нічний час жінок, які мають дітей віком до 3-х років. Тобто чітка заборона є лише для жінок з маленькими дітьми.
   Але є й загальна норма ч. 1 ст. 175 КЗпП, де зазначено, що залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятом тих галузей, де це викликано особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Тобто якщо Ви не підпадаєте під першу заборону і Вас залучають до нічних робіт, то у будь-якому разі це повинно бути тимчасово.

 38. Я працююча мама двох малолітніх дітей. Скажіть будь ласка чи маю я право приходити на роботу на 30 хв. пізніше.

  1. Час приходу на роботу – є режимом роботи, встановленим керівництвом, і є обов’язковим для усіх працівників. Але наказом для окремого працівника може бути встановлений індивідуальний графік роботи (якщо керівник вважатиме це можливим). Якщо на підпримстві укладено колективний договір – це може бути зафіксовано в ньому. Розділ ХІІ КЗпП “Праця жінок” не містить конкретних норм, які б можна було застосувати у Вашому випадку, але за ст. 9 – 1 КЗпП підприємство за рахунок власних коштів може встановити додаткові порівняно з законодавством трудові пільги для працівників.

 39. я опікун двох дітей 9 і 10 років, одинока. працюю з 8 до 17 год. керівник хоче змінити мій графік, чи маю право відмовитись, тому , що діти приходять зі школи о 17год., дома не буде нікого до 20 год.,як мені діяти в данній ситуації. дякую.

  1. Зміна режиму роботи відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП є зміною істотних умов праці, про впровадження яких керівництво має письмово попередити працівника не пізніше, ніж за 2 місяці. Якщо працівник не погоджується на нові умови праці, то він звільняється через 2 місяці з роботи саме з цієї причини (а не за власним бажанням). Але Ви можете звернутися до керівництва для встановлення наказом саме для Вас індивідуального графіка роботи (якщо це можливо) саме з причини наявності під опікою 2-х малолітніх дітей. Керівник не зобов’язаний йти Вам на зустріч, але може це зробити.

 40. Я одинока мама отримую мінімальну зарплату 3200.Чи маю я право на зменшення податка з зарплати?

  1. Одинока мати має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150% суми пільги у розрахунку на кожну дитину до18 років. У 2018 році ці 150% складають 1 321,50 грн. Але ця податкова соціальна пільга може застосовуватися до доходів, максимальний розмір якого у 2018 році становить
   2 470 грн.

   1. Як можна це зрозуміти в мене теж двоє дітей при мінімальні зарплаті на руки я получаю 2900 от мені хотілось знати на скільки збільшиться моя зарплата при написані такоі заяви

    1. Ніяк не збільшиться, бо Ваш дохід є вищим, ніж сума доходу, до якої може застосовуватися ця пільга. Більше детально проконсультуйтеся у своїй бухгалтерії.

 41. Добрий день я офіційно працюю мама 3дітей 16р,17р,та7років менша дитина інвалід дитинства з підгрупою А чи маю я право на неповний робочий день та які ще пільги.

  1. Відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю України (КЗпП) на прохання жінки, яка має дитину до 14 років або дитину-інваліда, роботодавець зобов’язаний встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

   Крім того, є й інші пільги для таких жінок. Так, згідно зі ст. 177 КЗпП жінки, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дітей-інвалідів, не можуть залучатися до надурочних робіт або направлятись у відрядження без їх згоди. За нормами ст. 182-1 КЗпП жінці, яка працює і має дитину-інваліда, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. А відповідно до ст. 185 КЗпП роботодавець повинен у разі необхідності видавати жінкам, які мають дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також надавати їм матеріальну допомогу.

 42. Моему ребёнку 8,7 лет ,я одинокая мама 1,7 была в дикрете ивышла на роботу а податок такой же из зарплаты как у всех ,что делать

  1. Згідно з п. 1 ст. 169 Податкового кодексу України одинока мати має право на зменшення суми загального місячного доходу (зарплати) на суму податкової соціальної пільги у розмірі 150% на кожну дитину до 18 років. Податкова соціальна пільга у 2017 році становить 800 грн, відповідно 150% її – це 1200 грн. Граничний розмір зарплати, до якої застосовується соціальна податкова пільга, у 2017 році становить 2240 грн. Ця сума множиться на кількість дітей – це буде розрахунковою межею.

 43. Добрий день! чи дозволяється запізнюватись на роботу, у звязку з тим що рано відвожу дитину у садок, йому 3,5років. чи можу змінити графік роботи через це.

  1. Час початку щоденної роботи становлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку і їх дотримання є обов’язком працівників. Запізнення на роботу є порушенням трудової дисципліни. Систематичне запізнення може стати причиною для винесення працівнику догани. Причина постійних запізнень значення не має.
   Водночас відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю за угодою між працівником і роботодавцем може бути встановлено неповний робочий день (наприклад, скоротити його на 1 годину вранці). Оскільки наявна дитина віком 3,5 років, то відповідно до цієї ж ст. 56 КЗпП на прохання жінки, яка має дитину віком до 14 років, роботодавець зобов’язаний встановити такій жінці неповний робочий день.

 44. Добрий день, підкажіть будь ласка як діяти в такій ситуації. Молода мати двох дітей (5 і 1,5 року) влаштувалася на роботу. Пропрацювала 4 місяці і зникла. Вже рік не виходить на роботу. Як діяти кадровій службі в даній ситуації? Чи можна її звільнити?

  1. Вам точно треба знати, що працівниця не з’являється на роботі без поважних причин (поважними вони мають бути саме для працівниці, а не з т.з. роботодавця). Це дасть змогу звільнити її за прогул. Тому рекомендую відправити їй на адресу, вказану у документах кадрової служби, лист з повідомленням про вручення із проханням пояснити причину відсутності і надати підтверджуючі документи. Після повернення листа чи неотримання відповіді у розумні строки можна видати наказ про звільнення за прогул. Заповнену трудову книжку треба вислати теж рекомендованим чи цінним листом з повідомленням про вручення.

 45. допоможіть будь ласка,виникла така ситуація. я влаштувалась на працю (працювала підмінной на час відпустки) зявилося вільне місце яке пообіцяли мені (але мені потрібно було допрацювати підмінной) я відпрацювала мене поставили на місце постійне (але тягли час з заявою під різними “та потім”…) за цей час звільнилося ще одне місце завідуюча взяла робітницю і раптом виявляеться що друга робітниця передумала йти з роботи (ще не встигла написати заяву т.як взяла лікарняний) . я мати двух малолітних дітей (чоловік помер),залишилась без роботи (в мене була ще одна пропозиція на роботу але я відмовилась розраховуючи на цю). чи можливо щось зробити? дякую.

  1. Якщо Ви були оформлені за строковим трудовим договором, то відповідно до ст. 39-1 Кодексу законів про працю якщо після закінчення строкового трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія трудового договору вважається продовженою на невизначений строк.
   Крім того, згідно з ч. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю звільнення одиноких матерів (вдова є одинокою матір’ю) при наявності дитини віком до 14 років після закінчення строкового трудового договору може мати місце лише при обов’язковому працевлаштуванні жінки. Обов’язок підібрати Вам іншу роботу лежить на роботодавцеві. На період працевлаштування за працівником зберігається середня зарплата, але не більше 3-х місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

 46. Підкажіть будь ласка, скільки триває неоплатна відпустка по догляду за дитиною-інвалідом ( дитина потребує постійного догляду), при досягненні дитиною- інвалідом 6 річного віку, я маю звільнитися, якщо не можу працювати?

  1. Відповідно до п. 3 ст. 25 Закону України “Про відпустки” відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері в разі якщо її дитина потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеному у медичному висновку, але не більше як до досягнення дитиною 6-річного віку, а якщо дитині встановлено категорію “дитина-інвалід підгрупи А” – до досягнення дитиною 18-річного віку.

 47. Підкажете будь ласка, я одиноких мама, але тільки вийшла на роботу мені відмінили соціальну допомогу, і навіть не платять одиноких матір….моя заробітна плата пів прожиткового

  1. Відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” одинокі матері мають право на матеріальну допомогу. Сума допомоги складає різницю між прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку (для дітей до 6 років – 1492 грн) та середнім сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за останні 6 місяців. Тобто якщо дохід одного члена сім’ї менше прожиткового мінімуму, мати має право на допомогу. Документи в органі соцзахисту для допомоги треба обновляти кожні півроку, щоб не втратити право на допомогу.

 48. Скажіть будь ласка жінка, яка працює та має дитину-інваліда має право на те, щоб працювати лише в першу зміну? На даному підприємстві є дві зміни перша та друга.Дякую)

  1. Трудове законодавство встановлює ряд гарантій для працівниць, які мають дітей-інвалідів, але стосовно роботи у першу чи другу зміну конкретних правових норм немає. Ст. 177 Кодексу законів про працю встановлено лише що жінки, які мають дітей-інвалідів, не можуть залучатися до надурочних робіт або направлятися у відрядження без їх згоди. А ст. 184 Кодексу законів про працю забороняє звільняти з роботи з ініціативи власника одиноких матерів при наявності дитини-інваліда. Стосовно ж роботи у нічний час (це з 22-00 до 6-00 год), то за ст. 176 Кодексу законів про працю до таких робіт не допускаються лише вагітні та жінки, що мають дітей віком до 3-х років.

 49. Добрий день, я мама дитини з інвалідністю,офіційно працюю. Будьте ласкаві підскажіть чи є у мене пільги по відрахуванням з заробітної плати. Дякую

  1. При сплаті податку на доходи фізичних осіб за Податковим кодексом для осіб, які утримують дитину-інваліда, передбачено 150% соціальної податкової пільги. Але станом на сьогодні соціальна податкова пільга практично не застосовується ні до якої пільгової категорії, бо її можна застосовувати лише при зарплаті, яка є нижчою, ніж мінімальна – 3200 грн.

 50. Добрий день я одинока матір офіційно працюю чи маю я право на відпустку на дитину 10 днів і чи буде оплата. Дякую.

  1. Якщо Ваш статус одинокої матері підтверджений документально і Вашій дитині менше 15 років, то Ви маєте право на таку соціальну відпустку, яка має бути оплочена (як і щорічна). До заяви про таку відпустку додається ксерокопія документа, що підтверджує Ваш статус одинокої жінки.

   1. Добрий день. Скажіть будь-ласка, у період перебування одного з батьків у відпустці по догляду за дитиною, вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома – це обов’язок чи право роботодавця надати таку можливість? Дякую.

    1. Згідно зі ст. 179 КЗпП України така робота надається жінці за її бажанням, тобто вона пише заяву, яку зобов’язані на роботі задовольнити. Інша справа – конкретні години чи дні праці – тут треба погодити з роботодавцем відповідно до профілю підприємства.

     1. Добрий день у мене троє дітей віком 3,11 ,11років я працюю санітаркою в амбулаторії чи маю я право запізнюватись на роботу і на скільки.

      1. Доброго ранку у мене 3 дітей8.6.і 2 років.якщо я вийду на роботу офіційно з мене будуть знімати кошти з допомоги я як мама одинока і малозабезпечена

       1. Вам її можуть перерахувати: в органи соцзахисту треба буде надати довідку з місця роботи про Ваш дохід і допомогу перерахують.

Обговорення закрито.