БОГИНЯ ПРАВОСУДДЯ: ДАВНЬОГРЕЦЬКА ФЕМІДА І ДАВНЬОРИМСЬКА ЮСТИЦІЯ

Феміда – давньогрецька богиня права, законності і порядку. Вона була дочкою бога неба Урана і богині землі Геї. Феміда була дружиною Зевса. ЇЇ ще називали Теміда, Теміс.

Феміда – статна, достойна жінка, обтягнута в мантію. У лівій руці Безимени-1вона тримає терези, а в правій – загострений з обох боків меч. Очі її закриті пов’язкою.

Давні греки вважали, що богиня Феміда навіть лише своєю присутністю вносить в народні маси дух справедливості й добра. Суддів та юристів називали жрецями Феміди. А в Олімпії мешканці Давньої Греції ставили жертовники Зевсу, Геї та Феміді поруч, що вказує, наскільки шанували вони цю богиню правопорядку.

Безимени-2Феміда – загальновизнаний символ правосуддя. ЇЇ зображають на емблемах, а її статуї прикрашають будівлі, в яких знаходяться суди та інші органи юстиції. До речі, про Юстицію, давньоримську сестру Феміди.

Юстиція – богиня правосуддя, культ якої існував у Римі від часу імператора Тіберія, що присвятив їй у Римі статую. Вже давно відбулося змішання образів давньогрецької Феміди і давньоримської Юстиції. І саме римська богиня є ближчою до сучасного образу і символу правосуддя, бо Юстиція – це удосконалена римська копія Феміди.

Обидві богині були в мантії – урочистому ритуальному вбранні, призначеному для здійснення певної церемонії, в даному випадку – правосуддя. Прадавнє покликання мантії – забезпечити духовний перехід від мирської суєти до відповідного стану. Мантія прикриває цивільне вбрання, яке має залишитися для мирських справ.

У лівій руці богині правосуддя тримають терези (ваги) – давній символ міри і справедливості. На терезах правосуддя змагається добро і зло, провина і невинність. Суворість і справедливість правосуддя передбачає точне зважування дій на дуже точних вагах (як у аптекарів), які тримає богиня в руці.

А у правій руці богині правосуддя тримають меч – символ Безимени-3відплати. Богиню зображають по-різному: з мечем вгору і з мечем вниз. Меч вістрям вгору означає «волю небес», вищу справедливість, постійну готовність його застосовувати. Меч вістрям вниз – символ закінченої боротьби. Але у будь-якому разі меч є загостреним з двох боків, що символізує і покарання, і перевиховання.

Те, що ваги знаходяться у лівій руці, означає, що вони ближче до серця, тобто богиня, зважуючи дії на терезах, керується також і внутрішнім переконанням. А той факт, що меч богиня тримає у правій руці, означає, що правосуддя – на боці «правого» діла.

У давньоримської Юстиції на очах була пов’язка, як символ безпристрастності. І саме таку богиню правосуддя зображують зараз. А у давньогрецької Феміди на очах пов’язки ще не було: відкритими очима вона спостерігала за тим, щоб не кривдили безвинних. Очі богині «зав’язали” римляни. Ця пов’язка на очах підкреслює, що суддя не зважає на матеріальні чи соціальні відмінності сторін, а бере до уваги лише факти та правду, вислуховуючи обидві сторони. Правосуддя не бачить різниці між людьми, воно визнає лише істину.

Більше інформації про давньогрецьку богиню Феміду та давньоримську богиню Юстицію, міфи та легенди про них ви можете прочитати в книгах, які є в наявності у фондах нашої бібліотеки.

Безимени-4 Безимени-5 Безимени-6

Один коментар до “БОГИНЯ ПРАВОСУДДЯ: ДАВНЬОГРЕЦЬКА ФЕМІДА І ДАВНЬОРИМСЬКА ЮСТИЦІЯ”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.