ЮРИДИЧНІ АСПЕКТИ ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В ДИТЯЧИХ САДКАХ

Без имени-2   Дане питання є багатогранним і тому регулюється декількома нормативними актами:

  • Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 р.;
  • Положення про дошкільний навчальний заклад (затверджене постановою КМУ № 305 від 12.03.2003 р. із змінами і доповненнями);
  • Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів (постанова КМУ          № 1243 від 26.08.2002 р. із змінами і доповненнями);
  • Норми харчування у навчальних та оздоровчих закладах (затверджені постановою КМУ № 1591 від 22.11.2004 р.). Додаток № 2 «Норми харчування у дошкільних навчальних закладах (крім санаторних) для дітей старше одного року»;
  • Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах (затверджений наказом МОЗ і МОН України № 242/329 від 01.06.2005 р.

ПЛАТА ЗА ХАРЧУВАННЯ

Відповідно до ст. 2 Закону про дошкільну освіту дитина має право на безоплатність здобуття дошкільної освіти, а статтею 3 цього Закону держава забезпечує безоплатність дошкільної освіти в державних та комунальних ДНЗ. Тому діти в садочках перебувають безкоштовно (всі послуги вихователів, користування іграми та іграшками – все безкоштовне). Єдине, за що платять батьки, – це харчування в садочку. Тому квитанції на оплату, які видають в садку, і які називають «плата за садок», насправді є квитанцією на оплату за харчування.

Розмір плати за харчування в дитячих садках встановлюється місцевою владою. Відповідно до постанови КМУ № 1243 від 26.08.2002 р. (із зазначеного вище переліку) плата для батьків за харчування дітей у дитячих садочках встановлюється 1 раз на рік. У Полтаві плата за харчування встановлена Полтавським міськвиконкомом в межах від 8,00 грн. до 12,50 грн. (залежно від типу садочка і режиму роботи).Без имени-3

Відповідно до п.5 ст. 35 Закону про дошкільну освіту батьки вносять плату за харчування дітей у державних і комунальних ДНЗ у розмірі, що не перевищує 50% (у міській місцевості) та 30% (у сільській місцевості) від вартості харчування на день. Решта сплачується із місцевого бюджету. Тому суми, які вказуються у квитанції, це є половина від тарифів.

Крім цього від сплати за харчування дітей звільняються батьки у сім’ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував прожиткового мінімуму, встановленого Законом про держбюджет на кожен рік. Такі сім’ї мають отримувати допомогу від держави як малозабезпечені сім’ї з дітьми і стояти на обліку в органах соцзабезпечення. Це встановлено як Законом про дошкільну освіту, так і постановою КМУ № 1243, що вказана вище.

П. 3 цієї постанови КМУ № 1243 встановлено знижки в оплаті за харчування, серед них: сім’ям, які мають 3-х і більше дітей, надається знижка у розмірі 50%. Тобто такі батьки сплачують половину суми за повною квитанцією і ? від повної вартості (бо 50% платить місцевий бюджет для всіх). Для отримання такої знижки до бухгалтерії міського відділу освіти треба подати лише довідку із ЖЕКу про склад сім’ї. Довідка оновлюється щорічно в січні.

Щодо строків оплати, то вони встановлюються в Положенні про дошкільний навчальний заклад (конкретний садок). Зазвичай – до 10-го числа наступного за звітним місяця. Квитанцію про оплату слід показати (не віддавати!) в садку. Квитанція є доказом (і єдиним) сплати для батьків, тому віддавати її в садок не варто. Плата нараховується виключно за дні, коли дитина фактично відвідувала садок. Якщо були пропуски, то в наступному місяці зроблять перерахунок.

Слід мати на увазі, що відповідно до п. 12 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою КМУ № 305 від 12.03.2003 р. у разі несплати без поважних причин батьками плати за харчування дитини протягом 2-х місяців у державних і комунальних ДНЗ, дитину із садка можуть відрахувати. Про відрахування дитини із садка батьків мають повідомити письмово за 10 днів. Тому оплату слід вносити вчасно.

ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯБез имени-4

Відповідно до п. 27 Положення про ДНЗ, затвердженого постановою КМУ № 305 від 12.03.2003р., дитячий садок забезпечує збалансоване харчування дітей, необхідне для їх нормального росту і розвитку із дотриманням натурального набору продуктів, визначених Мінохоронздоров’я спільно з Міносвіти та Мінфіну. Кратність харчування залежить від режиму роботи садка і тривалості перебування у ньому дітей (п. 28 вище вказаного Положення).

Згідно з Порядком організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженим наказом МОЗ і МОН № 242/329 від 01.06.2005 р., відповідальним за організацію харчування дітей та за матеріально-технічний стан харчоблоку є керівник (завідувачка) садка. Згідно з цим документом працівники харчоблоку, пов’язані з організацією харчування дітей, повинні проходити обов’язкові медичні огляди.

Завідувачка затверджує примірні двотижневі меню, які погоджуються із санепідемстанцією. Складання ж щоденних меню здійснюється медичним працівником, завідувачкою харчоблоку на підставі примірних двотижневих меню і підписується завідувачкою дитсадком. Меню складається єдиним для всіх дітей закладу, але з різним виходом страв за віковими групами, наведених у нормах харчування. Щоденне меню ураховує норми харчування, наявні продукти та продовольчу сировину. Продукти харчування та продовольча сировина повинні надходити до дитячого садка разом із супровідними документами, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності, висновок СЕС тощо).

Відповідальність за безпеку і якість продуктів харчування та продовольчої сировини покладається на керівника садка. Тому всі претензії батьків щодо харчування дітей треба пред’являти завідувачці дитсадка, а не працівникам харчоблока.

НОРМИ ХАРЧУВАННЯ

Без имени-5

Їсти дітям в садку дають відповідно до Норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах, затверджених постановою КМУ № 1591 від 22.11.2004 р. (із змінами і доповненнями). У цьому документі є Додаток № 2 «Норми харчування у дошкільних навчальних закладах (крім санаторних) для дітей старше одного року», в якому визначена денна норма продуктів на 1 дитину в грамах (окремо для ясел (1 – 3 роки) і садку (3 – 6 або 7 років) і окремо для 3- чи 4-разового харчування).

Крім конкретних продуктів цим документом встановлено денні норми на 1 дитину хімічного складу: білки (в т.ч. і тваринні); жири (в т.ч. і рослинні); вуглеводи і загальна енергоцінність.

У Додатку № 8 визначено Норми заміни продуктів за енергоцінністю (в грамах) – тобто продукти із переліку можуть замінюватися іншими; головне, щоб у сукупності дитина отримала визначений розмір калорій.

Щодо норм харчування, то в ньому визначені такі продукти, якими мають годувати дітей в садку: хліб (житній і пшеничний), борошно, крупи, бобові, макарони, картопля (200 г), овочі (200 г), фрукти (в т.ч. цитрусові) (100 г), фрукти сушені, яйця (1/2), кондитерські вироби (20 г), цукор (50г), риба (45 г), м’ясо (100 г), сметана, сир твердий (5 г), творог (45 г), масло вершкове (20 г), молоко + кисломолочні продукти (400 г).

Із напоїв передбачено: соки (10 г), чай, какао, кава злакова (цикорій). Встановлені норми навіть для лаврового листка, дріжджів, томатної пасти, ванільного цукру, сала, солі, олії і меду (2г).

У примітках до цих Норм зазначено, що продукти щоденного споживання (молоко, хліб, масло) використовується в межах денної норми +(-) 5%, а такі продукти як сир, риба, дріжджі – кілька разів на тиждень. Наприклад, денна норма риби 50 г використовується в меню 3 рази на тиждень: (50 г х 5 днів) : 3 = 250 г : 3 = 83 г (дають через день). У літній оздоровчий період (90 днів) витрати на харчування збільшуються на 10% для придбання свіжих овочів і фруктів.

І ще один момент: нерідко вихователі просять приносити для діток додаткові продукти: яблука, лущені горіхи, сиру моркву, сухе печиво, сушку тощо. Це робиться для того, аби діти могли перекусити між сніданком і обідом (зазвичай о 10 год після заняття). Це можна робити, але це є добровільна справа батьків. Те саме стосується і приносу в осінньо-зимовий період до садочка сирої цибулі і часника – бажане, але не обов’язкове.

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

7 коментарів до “ЮРИДИЧНІ АСПЕКТИ ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В ДИТЯЧИХ САДКАХ”

  1. Доброго дня, в дитячому садочку куди ходить моя донька платіжки за харчування виставляють за минулий та наступний місяць,тобто беруть авансом. Я споричалась, спираючись на наказ 667 від 21.11.2002 року. Поясніть чи вірно виставляють платіжки за харчування Міська рада.

    1. Відповідно до пункту 2.7. наказу № 667, на який Ви посилаєтеся у запиті, плата за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах вноситься щомісяця, не пізніше 10 числа поточного місяця, за який вноситься плата. Тобто законодавство вимагає авансового платежу за поточний місяць.

  2. Добрий день. А якщо не виконуються норми харчування, батьківська плата є сталою, чи перераховується від реальноі вартості харчування на день?

  3. Доброго дня, якщо дитина відвідує садок не повний день, відповідно харчується раз чи два, як в таких випадках нараховується плата за харчування (за садочок відповідно) дякую

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.