НОРМАТИВНІ ВИМОГИ ДО ДРУКОВАНОЇ ПРОДУКЦІЇ ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО І МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

Наказом МОЗ від 18.01.2007 р. № 13 затверджено Державні санітарні норми і правила «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей». Вони поширюються на газетні, журнальні, книжкові видання (в т.ч. і підручники), а також іншу друковану продукцію, призначену для використання дітьми, що видаються в Україні, або імпортуються в Україну.

Ці Правила є обов’язковим для виконання нормативно-правовим актом (не рекомендацією!). Вони встановлені з метою попередження негативного впливу процесу читання на здоров’я дитини (і перш за все на зір дитини).

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ВСІХ ВИДАНЬБез имени-2

Згідно з п. 3.1. Правил уся друкована продукція для дітей, яка виробляється в Україні або імпортується в Україну, підлягає державній санітарно-епідеміологічній експертизі. Тобто на книги, газети, журнали для дітей має бути Висновок експертизи санстанції (СЕС).

За п. 4.1. Правил дитячі видання залежно від вікової категорії читачів розподіляють на 4 групи:

перша – видання для дітей дошкільного віку (до 6 років);

друга – видання для дітей молодшого шкільного віку (6-10 років включно); учні молодших класів;

третя – видання для дітей середнього шкільного віку (11 – 14 років включно); учні середніх класів;

четверта – видання для дітей старшого шкільного віку, підлітків (15 – 18 років); учні старших класів.

Відомості про вікову категорію читачів повинні обов’язково відображатись на титульному аркуші кожного видання. Це важливо, тому що для кожної вікової групи встановлені свої гігієнічні вимоги і щоб їх дотримуватися і перевіряти вікова група має бути зазначена у кожному дитячому виданні.

Слід зазначити, що найбільше вимог встановлено для першої групи, тобто для видань для дошкільнят. Якщо видання призначено для декількох вікових груп (наприклад, для дошкільного і молодшого шкільного віку), то видання оформляють згідно з вимогами для молодшої з указаних груп, тобто за більшими вимогами (у нашому випадку – як для дошкільнят).

Без имени-3

Вимоги встановлені буквально для кожного елементу видання: розмір і тип шрифту, відстань між рядками, колір букв і фону, спосіб скріплення листків, у розмальовках – ширина контурних ліній тощо.

Для видань першої та другої групи (для дошкільного і молодшого шкільного віку) забороняється використовувати друкарську фарбу із сплаву на основі свинцю.

Заборонено використовувати в підручниках та навчальних посібниках для всіх вікових груп:

  • безшовне клейове скріплення блоку;
  • розміщувати текст на 3-х і більше шпальтах (стовпчиках на сторінці);
  • у робочих зошитах і прописах – кольоровий або сірий фон;
  • для основного тексту використання кольорової фарби або використання виворітного шрифту (світлі букви на кольоровому або темному фоні).

ВИМОГИ ДО ВИДАНЬ ДЛЯ ДОШКІЛЬНЯТ

Текст цих видань має бути надрукований шрифтом, де висота букв – щонайменше 12 мм.

Згідно з п. 5.2.4. Правил забороняється друкувати основний текст у виданнях для дошкільнят кольоровими фарбами та виворітним шрифтом (світлі букви на кольоровому чи темному фоні). Забороняється складання тексту в декілька шпальт, крім віршів. А вірші допускається складати у дві шпальти лише у разі відстані між шпальтами не менше 1/3 довжини рядка в шпальті.

Відповідно до п. 5.2.9. Правил поліграфічне виконання видання повинно бути однакове в усьому обсязі видання. Площа ілюстрацій на сторінці видання має бути не менше 50%, щоб у сукупності рекомендована ілюстративність видання становила не менше 75%.

Згідно з п. 5.2.14. Правил ілюстрації і текст на сторінці повинні бути розміщені так, щоб обсяг безперервного читання не перевищував 50 – 100 знаків (це в середньому 10-15 слів). Дозволяється збільшення обсягу безперервного читання до 100 – 150 знаків тільки у виданнях з підготовки до навчання для дітей 6 років.

Видання, де у вихідних відомостях указано «Для читання дорослими дітям», оформляються з мінімальними вимогами для видань, призначених дошкільнятам.

ВИМОГИ ДО ВИДАНЬ ДЛЯ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

Вимоги до розміру шрифту – ті самі: не менше 12 мм. Згідно з п. 5.3.4. Правил забороняється для основного тексту використовувати:

  • кольорові фарби;
  • виворітний шрифт (світлі букви на темному фоні);
  • в декілька шпальт (стовпчиків), крім віршів, науково-популярних виданнях, навчальних виданнях.

Поліграфічне виконання видань повинно бути однаковим в усьому обсязі видання. Відповідно до п. 5.3.11. Правил рекомендована ілюстративність видання становить не менше 30%.

 

ВИМОГИ ДО ПОЛІГРАФІЧНИХ МАТЕРІАЛІВ

Усі матеріали, що використовуються для виготовлення видань для дітей, мають відповідати вимогам документів, які погоджуються з Міністерством охорони здоров’я. Без имени-1Дозволяється використовувати синтетичні та полімерні матеріали, якщо їхня якість та безпека відповідають «Державним санітарним правилам і нормам безпеки іграшок та ігор для здоров’я дітей” 1998 р. Тобто санітарні вимоги до матеріалів, які використовуються для виготовлення дитячих книжок і дитячих іграшок, однакові (за одним стандартом).

Для видань 1 вікової групи (для дошкільнят), а також для інших видань у разі відсутності документів, які підтверджують безпечність використаних поліграфічних матеріалів для здоров’я, обов’язково проводиться санітарно-хімічне дослідження видань на вміст формальдегіду та важких металів.

 

Згідно з п. 6.6. Правил для друкування тексту та ілюстрацій книжкових видань (крім вклейок і приклейок) дозволяється використовувати папір, призначений тільки для друкування книжкових видань (друкарський, книжково-журнальний). Заборонено використання газетного паперу для друкування книжкових та журнальних видань для дітей, за винятком 4 групи (для підлітків) і то лише для одноразового використання (наприклад, кросворди).

Не рекомендується використання високо глянцевого крейдового паперу (віддає блики, тому на дитячі очі додаткове навантаження). У виданнях для дітей усіх вікових груп необхідно використовувати непрозорий папір, який забезпечує непрозорість друкованих елементів із зворотного боку сторінки не менше 90%, що попереджує пов’язані з цим можливі порушення зору.

Поверхня паперу повинна бути гладкою, без засмученостей, без глянцю. А білість паперу повинна складати 70-88 % (а не всі 100%), тобто папір має бути не білосніжно-білим.

 

Цими правилами встановлено і вимоги до ваги підручників. Тим самим держава попіклувалася не лише про зір дітей, а й про їхню поставу. Так згідно з п. 6.8. Правил вага кожного підручника не повинна перевищувати:

1-2 кл. – 300 г;       3-4 кл. – 350 г;       5-6 кл. – 450 г;

7-10 кл. – 500 г;       11 кл. – 600 г.

 

Збільшення ваги підручника можливе, але не більше ніж на 20%. Не рекомендується випускати підручники, які розраховані на декілька років навчання. Усі ці обмеження не розповсюджуються на навчальну літературу, що призначена для домашнього читання.

Загальна вага підручників із розрахунку на 1 навчальний день у комплекті зі шкільним приладдям, без ваги ранця, не повинна перевищувати допустимих норм перенесення учнями ваги на відстань до 3 км:

1-2 кл. – 1,5-2 кг;           3-4 кл. – 2-2,3 кг;

5-6 кл. –   2,3- 3 кг;         7-8 кл. –   3-3,5 кг;

9-11 кл. –   3,5 – 4,5 кг.

 

 

 

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

2 коментарі до “НОРМАТИВНІ ВИМОГИ ДО ДРУКОВАНОЇ ПРОДУКЦІЇ ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО І МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ”

  1. Якщо в садок ходить та кількість дітей, на яку він розрахований, то можуть відомоити у прийнятті дитини. Зверніться до відділу освіти, якому підпорядковується садок, вони нададуть інформацію про вільні місця в інших садках чи поставлять на чергу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.