ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ШКІЛЬНИХ КАНІКУЛАХ

Розпочалися шкільні канікули у дітей.Чудовий час для відпочинку. Всі діти люблять канікули. І зовсім не тому, що в цей час їм не потрібно ходити до школи, поспішати на заняття та робити домашні завдання.  Просто в цей час можна отримувати задоволення від усього того, що відбувається навколо. Багато чого можна зробити на канікулах. Можна переглянути улюблені фільми та почитати. Або зустрітися з друзями, позайматися спортом та допомогти батькам. Але найголовніше – можна добре відпочити.

Однак,під час відпочинку слідпам’ятати, що легковажне поводження з вогнем, газом, електроприладами, недотримання правил дорожнього руху єпершопричинами сумних та трагічних наслідків.

Щоб канікули не були зіпсовані пригадаємо елементарні правила безпеки:

  • Не потрібно використовувати вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу (петарди, бенгальські вогні, феєрверки, цигарки, легкозаймисті речовини, вогнезаймисту рідину тощо).
  • Використовувати газову плиту слід тільки зі спеціалізованим електричним приладом для вмикання, або із запобіжними запірними вентилями, використання приладу дітьми можливо тільки під наглядом дорослих.
  • У жодному разі не можна підбирати на вулиці чи в іншому місці незнайомі чи чужі предмети, зокрема побутову техніку, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших установах – це може призвести до надзвичайної ситуації.
  • Користуватися електроприладами слід тільки сухими руками. Для малолітніх дітей використання приладу можливе тільки за присутності дорослих. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, її іскріння, слід негайно повідомити  дорослих танадзвичайні  (відповідальні) служби.
  • У разі пожежної небезпеки на кшталт наявності вогню, іскріння, диму потрібно негайно вийти на повітря (за двері будинку, на балкон) та покликати на допомогу. Необхідно подзвонити у службу пожежної охорони за номером 101, назвати своє ім’я, прізвище, коротко описати ситуацію (наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні), а також свій номер телефону.
  • При появі запаху газу у приміщенні у жодному разі не можна вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, слід відчинити вікна, двері, вимкнути газову плиту, якщо вона була ввімкнена та вийти з приміщення, негайно повідомити газову службу за номером 104 чи у пожежну охорону 101; назвати своє ім’я, прізвище, коротко описати ситуацію й залишити свій номер телефону.
  • Небезпечно гратися із бродячими кішками та собаками. Вони можуть бути поширювачами інфекційних захворювань.
  • Якщо біля тебе зупиняється авто і незнайома людина звертається з якимось проханням, головне – не підходь надто близько до машини. Якщо запитання тобі здаються сумнівними, то ввічливо скажи незнайомцю, що ти поспішаєш; ні в якому разі не сідай до машини, щоб тобі не пропонували.
  • Дітям заборонено перебувати на будівельних майданчиках,  наближатися  до зруйнованих або покинутих будівель, відкритих  водоканалізаційних  споруд.
  • На вуличній дорожній мережі слід дотримуватися правил дорожнього руху. Необхідно рухатися тротуарами і пішохідними доріжками з правого боку.
  • За межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, обов’язково йти назустріч руху транспортних засобів.
  • Необхідно користуватись виключно пішохідними переходами, зокрема підземними і наземними.
  • У місцях із врегульованим дорожнім рухом, слід керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора.
  • Необхідно виходити на проїжджу частину позаду транспортних засобів упевнившись, що не наближаються інші транспортні засоби.
  • Чекати на транспортний засіб потрібно тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху.
  • У разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору чи спеціальним звуковим сигналом, потрібно утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її.
  • Категорично заборонено вибігати (перебігати) проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри.
  • Водіям велосипедів, самокатів (дітям і дорослим) заборонено: керувати транспортом з несправним гальмом і звуковим сигналом, у темну пору доби; рухатися автомагістралями, коли поряд є велосипедна доріжка; швидко рухатися тротуарами і пішохідними доріжками; їздити, не тримаючись за кермо, та знімати ноги з педалей гальмування; перевозити пасажирів; буксирувати інші транспортні засоби.
  • Дітям заборонено виїжджати на проїжджу частину з інтенсивним рухом автотранспорту на інших засобах для катання (скейтборд, самокат, ролики тощо); обирати місце для катання слід на дитячих майданчиках Важливо дотримуватись усіх перерахованих правил безпеки, адже рекомендації можуть захистити від надзвичайних випадків та трагічних подій.

Джерело інформації:

 

  1. Казьміна Світлана, Баланова Валентина. Нестрашна Енциклопедія безпеки для дорослих та дітей. Як навчити дитину правильної поведінки без залякувань і погроз. [Текст] / С.Казьміна, В.Баланова; іл. С.О. Сорудейкіна.  – Харьків: ОСНОВА, 2019. – 96с.
  2. Чала Л.М., Мельниченко К.С. Правила Безпечної поведінки на відпочинку [Текст] / Л.М. Чала, К.С. Мильниченко. – Харьків: Основа, 2012. – 48с.
  3. Світлана Усик, Лілія Богданович. Безпека дитини в руках батьків [Текст] / Усик Світлана, Богданович Лілія. –  Всеукраїнський науково-популярний журнал: Безпека життєдіяльності, 2019. – №10.-С.25.
  4. Світлана Усик. Обережно! Діти на дорозі! [Текст] / Усик Світлана. –Всеукраїнський науково-популярний журнал: Безпека життєдіяльності, 2020. – №8.-С.26.
  5. ТетянаТеліса. Байдужість у вихованні дітей. [Текст] / Теліса Тетяна. –Всеукраїнський науково-популярний журнал: Безпека життєдіяльності, 2020. – 11.-С.28.
  6. [Електронний ресурс – Інтернет]  – YouTube – Електрон. дані.  -Рекомендації  МОН – Правила поведінки під час літніх канікул -Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=NtWTabmPv5s.
  7. [Електронний ресурс – Інтернет] – YouTube – Електрон. дані. – Правила поведінки на осінніх канікулах. Інструктаж з техніки безпеки – Режим доступу:https://www.youtube.com/watch?v=lo-hhXGLtiM.

З запитаннями пишіть на емейл – http://lawyerblog.odb.poltava.ua/-  блог  юриста Полтавської обласної бібліотеки для дітей ім. Панаса Мирного у розділ «Запитай у юриста».

 

Підготував юрисконсульт                   Владислав БОРЩОВ