НОРМАТИВНІ ВИМОГИ ДО ДИТЯЧИХ ІГРАШОК

НОРМАТИВНІ   ВИМОГИ  ДО  ДИТЯЧИХ   ІГРАШОК

         Нормативна база:

  • ДСТУ 2028-92. Іграшки. Ляльки, фігурки людей і тварин. Загальні технічні умови;
  • Державні санітарні правила і норми безпеки іграшок та ігор для здоров’я дітей. ДСанПіН 5.5.6.012-98;
  • Постанова КМУ № 172 від 19.03.1994 р. (додаток – Перелік товарів, що не підлягає обміну);
  • Постанова КМУ № 151 від 28.02.2018 р. «Про затвердження Технічного регламенту безпечності іграшок».

Останній документ набере чинності восени 2018 року; він приводить вимоги до дитячих іграшок до стандартів ЄС і розповсюджується на іграшки, призначені для дітей у віці до 14 років.

Щодо інших зазначених нормативних актів, то ними встановлено ряд вимог до виготовлення і продажу дитячих іграшок та ігор. Їх важливо враховувати, оскільки придбані іграшки не підлягають обміну, на відміну від інших товарів, які можна протягом 14 днів обміняти на інші. Постановою КМУ встановлено Перелік товарів, що не підлягають обміну, і в цьому переліку: дитячі іграшки м’які та дитячі іграшки гумові надувні. Тому, якщо вже такі іграшки ви придбали, то повернути і обміняти їх буде ніяк. Які ж вимоги держстандартів до іграшок та ігор?

Для дітей до 3-х років забороняється виготовляти іграшки з картону, ворсованого паперу, скла, гуми, натурального хутра і шкіри (із штучного хутра – можна). Для дітей від 3-х років іграшки з цих матеріалів дозволяється, але щодо скла, то його використання має мати місце лише тоді, коли воно дійсно необхідне для виконання іграшкою своєї функції.

Вікове призначення кожної іграшки (ігри) обов’язково має зазначатися на них. Крім цього, на кожній іграшці чи грі має зазначатися наступна інформація: назва іграшки, найменування виробника, його адреса, дата виготовлення.

Іграшки та ігри, призначені для виконання різних ігрових функцій, повинні мати інструкції, схеми користування, надруковані українською мовою (або іноземною з українським перекладом). Вони повинні бути написані мовою, зрозумілою для дітей відповідного віку. Там же мають бути надруковані й Правила і види обробки іграшок та ігор – миття, чищення, дезінфекція тощо.

Захисне та декоративне покриття іграшок повинне бути стійким до дії слини, поту та вологої обробки з дитячим чи господарським милом.

Збірно-розбірні ігри для дітей до 3-х років (піраміди, кульки на стержнях, набори кілець) не повинні мати деталей діаметром менше 3 см.

Попереджувальний текст про наявність дрібних деталей в іграшках та іграх для дітей віком до 3-х років повинні друкуватися жирним шрифтом не менше 12 розміру, а саме слово «ПОПЕРЕДЖЕННЯ» виділяється великими буквами.

Ігри, що імітують холодну зброю (шпага, ніж) не повинні мати гострих кінців та різальних кромок. В дитячих калейдоскопах конструкція повинна бути такою, яка б виключала доступ дітей до наповнювача.

Деталі ігор для дітей до 3-х років, виготовлених з металу, дерева чи інших твердих матеріалів, повинні бути закріплені таким чином, щоб вони не могли бути роз’єднані чи розірвані.

На усі іграшки має бути гігієнічний висновок щодо безпеки для здоров’я дитини. Іграшки, що імпортуються, можуть реалізовуватися лише за наявності гігієнічного висновку та сертифікату відповідності Держстандарту України.

М’яконабивні іграшки (ігри), призначені для дітей від народження до 3-х років, повинні реалізовуватися в індивідуальній упаковці, а для покупців повинен бути один демонстраційний зразок.

При реалізації  іграшок забороняється прикладати до губ іграшки та ігри, призначені для контакту з ротом дитини, при їх демонстрації.

Контроль за якістю і безпекою дитячих іграшок та ігор здійснює Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) та її територіальні управління. У Полтаві – це Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області і знаходиться воно за адресою: Воскресенський узвіз, 7 (за музичним училищем).

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного