ЦИВІЛЬНІ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ НЕПОВНОЛІТНІХ

ЦИВІЛЬНІ  ПРАВА  ТА  ОБОВЯЗКИ  НЕПОВНОЛІТНІХ

Особи у віці до 18 років вважаються неповнолітніми (до 14 років – малолітніми). Згідно з нормами  Цивільного кодексу України малолітня особа має право:

  • самостійно вчиняти дрібні побутові правочини (ті, які задовольняють побутові потреби особи та стосуються предмета, який має невисоку вартість);
  • здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняється законом.

Особи у віці від 14 до 18 років (неповнолітні), крім перелічених вище правочинів, вправі:

  • самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;
  • самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної діяльності, що охороняються законом;
  • бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи;
  • самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім’я (грошовими коштами на рахунку).

 

Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків або піклувальників. На вчинення неповнолітньою особою правочину щодо транспортних засобів або нерухомого майна повинна бути письмова нотаріально посвідчена згода батьків або піклувальників і письмовий дозвіл органу опіки та піклування.

 

За наявності достатніх і дуже вагомих підстав суд за заявою батьків, піклувальників, органу опіки та піклування може обмежити право неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавити її цього права. І навпаки, суд скасовує своє рішення, якщо відпали обставини, які були підставою для його прийняття.

 

Якщо малолітня особа не несе відповідальності за завдану нею шкоду, то неповнолітня особа відповідає за завдану шкоду самостійно на загальних підставах. У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується її батьками або піклувальниками, якщо вони не доведуть, що шкода була завдана не з їхньої вини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.