ЛЕОНІД ПОЗЕН – ПОЛТАВСЬКИЙ СКУЛЬПТОР – ЮРИСТ


ЛЕОНІД  ПОЗЕН 

ПОЛТАВСЬКИЙ  СКУЛЬПТОР – ЮРИСТ

            Усім полтавцям відомі два пам’ятника в центральній частині міста, автором яких є наш земляк, скульптор Леонід Позен. Це – пам’ятники нашим славетним полтавським письменникам Івану Котляревському та Миколі Гоголю.

А поряд з пам’ятниками декілька років тому встановлена й  меморіальна дошка їх автору Леоніду Позену –  на будівлі кооперативного технікуму вздовж вулиці Небесної Сотні.

Леонід Позен, уродженець Семенівського району на Полтавщині, виготовив ці два пам’ятники безкоштовно і подарував їх місту – він не взяв гонорару за свою роботу. Це був своєрідний подарунок місту від скульптора-юриста.

Постать Леоніда Позена  цікава тим, що за освітою він був юристом і все своє життя пропрацював в сфері юриспруденції. Він закінчив юридичний факультет Петербургського університету і спочатку працював в адвокатурі, а потім – у Міністерстві юстиції.

Переїхавши з Петербурга до Полтави, Позен працює в окружному суді. Взагалі у судах Леонід Позен пропрацював понад 40 років: слідчим, таємним статським радником, сенатором кримінального касаційного департаменту.

А заняття скульптурою було для Позена хобі. Спеціальної художньої академічної освіти він не мав. Та завдяки природному таланту і наполегливій праці став скульптором-професіоналом, був дійсним членом Петербургської академії мистецтв і членом Товариства пересувних художніх виставок.

І саме йому, цьому юристу, що займав високі державні посади, ми завдячуємо двома чудовими пам’ятниками нашим великим землякам – Котляревському і Гоголю.

Пам’ятнику Івану Котляревському, автором якого є Леонід Позен, – це бронзовий бюст, прикрашений лавровим вінком. Гроші на пам’ятник держава не виділяла, тому кошти багато років збирали самі люди, а скульптор Позен гонорару за свою роботу не взяв.

Відкриття пам’ятника у 1903 році було величезною подією для Полтави. На відкриття з’їхався цвіт української інтелігенції: більше 80-ти письменників. Проголошувати промови на відкритті українською мовою влада заборонила, але цю заборону було порушено, бо відкривався пам’ятник основоположнику нової української літератури, автору відомих і невмирущих творів “Наталка-Полтавка», «Енеїда» та «Москаль-чарівник».

Леонід Позен – автор ще одного пам’ятника в Полтаві – письменнику Миколі Гоголю. І також він зробив його безкоштовно, подарувавши місту більш, ніж 100 років тому. Однак тоді пам’ятник цей не встановлили, потім була Перша світова війна, Жовтневий переворот і цей пам’ятник Гоголю встановили лише у 1934 році на 125-річчя з дня народження Гоголя.

Фігура Гоголя відлита із бронзи. Він сидить у творчій задумі, в одній руці – записна книжка, в іншій – олівець, на плечах – плащ-крилатка. Навпроти пам’ятника – драматичний театр, що носить його ім’я, а поряд – вулиця, названа його ім’ям. У   2009 році в парковій алеї за пам’ятником  встановлено 8 скульптур літературних героїв із творів письменника.

Ім’я Леоніда Позена  не дуже відоме полтавцям і це є незаслуженим, оскільки він багато зробив для Полтави. Тож добре, що  йому встановлено меморіальну дошку поблизу двох пам’ятників, автором яких він є.

Похований Леонід Позен у Петербурзі. А в Полтаві є невеликий провулок, названий його ім’ям.

Ось таким був наш земляк, скульптор-юрист Леонід Позен.

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.