ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ

ОБ’ЄМ  ПРАВ  ДИТИНИ  ЗАЛЕЖНО  ВІД  ЇЇ  ВІКУ

За нормами Сімейного кодексу України особа вважається дитиною до 18 років: до 14 років – це малолітня дитина, від 14 до 18 років – неповнолітня.

Не дивлячись на те, що особа до 18 років не є повнолітньою, закон наділяє її певним об’ємом прав. Ряд прав у дитини виникає від народження і ваші діти їх уже реалізували: право на ім’я, на громадянство, на піклування і турботу, на медичну допомогу, на достатнє і здорове харчування.

Крім цих прав, дитина від народження має такі права, про які не часто згадують: право на повагу, право сповідувати власну релігію, право бути вислуханим, право висловлювати власну думку, право на гідне ставлення до себе та на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я.

Із збільшенням віку дитини збільшується і об’єм прав. Так, з 2 місяців дитина має право бути всиновленою та відвідувати ясла (хоча в Полтаві таких ясел немає; ясла – тільки з 2 років). З 3 років дитина має право відвідувати дитячий садок.

Від народження і до 6 років дитина має право на безкоштовний проїзд в автобусах, а до 7 років – в тролейбусах.

З 6 років у дитини з’являються нові права: право відвідувати школу; право бути членом дитячих громадських організацій; право укладати дрібні побутові правочини (наприклад, купувати хліб чи морозиво).

Через рік, з 7 років дитина має право давати згоду на зміну прізвища у випадку зміни прізвища одним або двома із батьків.

А з 10 років у дитини виникає право на вибір місця проживання за спільною згодою батьків і самої дитини.

Із 12 років дитина має право брати участь в обговоренні, з ким із батьків залишатиметься у разі їх розлучення.

Радикально змінюється правовий статус дитини із 14 років. З цього віку дитина має право на:

 • звернення за захистом своїх прав безпосередньо до суду;
 • звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав;
 • самостійно укладати договори банківського вкладу і рахунку;
 • на вибір лікаря і вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій;
 • самостійне розпорядження своїми доходами: стипендією, зарплатою, іншими доходами;
 • бути членом молодіжних громадських організацій;
 • керування велосипедом при русі на дорозі;
 • навчання водінню мотоциклом чи мопедом;
 • отримання інформації щодо свого усиновлення;
 • вибір місця свого проживання;
 • працювати за згодою одного з батьків у вільний від навчання час для виконання легкої роботи;
 • участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

З 15 років додається до цього ще одне право дитини бути засновником дитячих громадських організацій.

Цілий ряд прав з’являється у дитини з 16 років:

 • право укладати трудовий договір;
 • право навчання водінню автомобілем;
 • право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я);
 • право на вільний самостійний виїзд за межі України;
 • право взяти шлюб за рішенням суду, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Ну і з 18 років у особи настає повна дієздатність, вона втрачає статус дитини і отримує всі права дорослої людини.

Леся Костенко,

юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

 

247 коментарів до “ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ”

  1. Без нагляду батьків чи чи інших осіб, які несуть за Вас відповідальність, до 10-ї години вечора.

   1. Практично ціле життя жила на Україні з бабусею, дідусем та сестрою. Мама завжди була з татом за кордоном і приіздажала 1-2 рази на рік. Коли мені було 6 років, ми жили з сестрою і з татом в іншому місті і приїзджали лише на вихідні до рідних. Коли мені було 9 мама розійшлася з батьком і від того часу ми з сестрою знову жили в маминих батьків. Через 3 роки помер дідусь і мама забрала мою старшу сестру в 15 вчитися за кордон. 3 роки я жила з бабусею і минулого року мама вирішила забрати і мене. Я провчилася тут рік, цього літа була на Україні і зараз знову за кордоном. Мені 16. В мене немає бажання тут вчитися і жити, але мама насильно мене тут утримує. Насильно каже робити те, що я не хочу (наприклад піти в супермаркет, коли в мене є висока температура). З татом ніякого зв‘язку немаю і аліменти не оплачує. Що порадите робити? Свого майбутнього я тут не бачу. Не дозволяє мені спілкуємся з друзями та бабусею. Якщо повернуся на Україну зможу сама себе забезпечувати та бабуся не проти та цілком має силу, щоб мене утримувати. Питання: чи можна виїхати на Україну без її дозволу та проживати з бабусею? Вона мені погрожує, що піде в поліцію, поставить мене на облік і якщо я захочу втекти, то мене не випустять на Україну на кордоні. Оскільки я знаю, мені 16 і в мене є право виїзджати за кордон без її дозволу.

 1. Доброго дня. Мені 23 роки. І я хочу позбавити свою маму батьківських прав на мене. Я сама теж мама,працюю офіційно,живу без її допомоги але їй заважаю,не маю прописки так як вона мене виписала. Як я можу це зробити?

  1. Оскільки Вам 23 роки, то Ви є повнолітньою особою і у 18 років втратили статус “дитини”, а позбавити батьківських прав можна особу стосовно саме дитини, якою Ви вже не є.

  1. За загальним правилом – маєте. Але якщо дискотека нічна, то самим закладом може бути встановлено правила відвідування, де зазначається вік відвідувачів.

 2. Я повнолітній друг неповнолітньої 16 років. (Просто друг). Пів року вона скаржилась на знущання в сім’ї. Спочатку я не дуже вірив, але отримав докази. Вчора дитина не витримала і втікла з дому. Направив по поліції. Але в поліції друзї її відчима (поліцейські) погрожували їй та били. Сьогодні її почав бити відчим. Вона вирвалася і втікла. Я її буквально врятував. Спочатку приїхали до ВБ МВС. Написали заяву на поліцейських. Є докази. Потім написали дві заяви на відчима. 186ч1 грабіж. Відібрав і розбив дорогий телефон, який я їй купив. 357ч3 – відібрав паспорт і закордонний паспорт і інші документи. Зрозуміло, що довести інші знущання складніше, але я маю дуже багато матеріалів. Мала після написання заяви категорично відмовилась від повернення додому. Керуючись ст 29 цивільного кодексу України, а також Конституцією України та Конвенцією ООН з прав дитини у частині свободи пересування і вибору місця проживання я вимагав після написання заяви відпустити дитину до квартири, яку вона собі винайняла для тимчасового проживання. Я не просив відпустити зі мною під мою опіку. Я їй ніхто. Я просив не поміщати до притулку, оскільки в цьому немає жодної необхідності. Дівчина адекватна, психологічно стабільна, юридично підкована. Повністю самостійна. Грошей, житла і Опіки не потребує. Поліцейські відмовили. Прошу Вас надати правову оцінку і консультацію, як її забратися з притулку і оселитися у тій квартирі, де вона бажає. Без зміни місця навчання, або зі зміною.

  Наголошую, що на відчима (співмешканця матері) відкрито кримінальне провадження стосовно дівчини, але це не є складними життєвими обставинами, бо дівчина має всі умови для життя від житла, до грошей.також, якщо можете – дайте контакти гарного адвоката, у Кропивницькому, який допоможе захистити права дівчини. 0501020165

  1. Я – юрисконсульт дитячої бібліотеки у Полтаві, тому дати контакти адвоката в Кропивницькому не можу. Але зараз у кожному обласному центрі є Регіональні центри безоплатної правової допомоги, які можуть надати адвокатів (за рахунок держави). У Кропивницькому – це вулиця Архітектора Паученка, 64/53; тел. (0522) 32-08-24. Крім того, можна звернутися до органу опіки та піклування для захисту від домашнього насильства неповнолітньої особи. Забрати ж з притулку буде досить проблематично, бо навіть при наявності грошей і житла це – неповнолітня особа, яка має матір, що за неї несе відповідальність. Без нагляду батьків чи опікунів неповнолітня особа перебувати не може.

 3. Доброго дня мені 16 років для хлопця 17 скоро буде 18 чи можу я жити зним мама його і моя непроти вони все щнають що

  1. Оскільки Ви неповнолітня, то батьки повинні контролювати Ваше місцезнаходження і місце проживання. Якщо батьки не проти Вашого переїзду і Ви будете проживати недалеко- так, щоб мати могла постійно Вас бачити і контролювати, де Ви знаходитися, то можете це зробити.

 4. Доброго дня мені 16 років для хлопця 17 скоро буде 18 чи можу я жити зним мама його і моя непроти вони все щнають що

  1. Продаж сигарет особам до 18 років за українським законодавством заборонено. Тому самі Ви придбати їх не можете. Оскільки опікун не проти Вашого куріння, то сигарети, скоріш за все, дає Вам саме він. Це дуже дивно і у служби опіки та піклування мають бути питання щодо особи, яка призначена Вам опікуном, оскільки саме ця людина має турбуватися про Ваше здоров’я. Якщо він не проти Вашого куріння у 17 років, то турботою про здоров’я це важко назвати.
   Щодо заборони куріння, то за законом ця заборона діє тільки у громадських місцях, включаючи територію навчального закладу. Але директор (як педагог того навчального закладу, де Ви отримуєте освіту) має повне право робити Вам зауваження щодо куріння і в інший час, оскільки педагоги зобов’язані турбуватися про здоров’я своїх учнів.

 5. Ваш коментар “За правилами перевезення діток потягами діти без супроводу їхніх батьків чи осіб, що їх замінюють, мають право їздити лише з 14 років”.
  Вкажіть будь ласка підставу цього коментаря.

  1. Це пункт 2.28 “Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України”, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв’язку України № 1196 від 27.12.2006 р., де говориться: “Діти до 14 років допускаються до перевезень в пасажирських поїздах тільки в супроводі дорослих”.

 6. Скажіть будь ласка моя донька зустрічалася з хлопцем йому 19років а їій було 17років і він примусив їійі на статевий акт і вона завагітніла чи можу я написати заяву так як він відказався одружуватись

  1. Кримінальна відповідальність настає за згвалтування (без згоди іншої сторони) – з 14 років, і за добровільні статеві зносини повнолітньої особи з особою, яка не досягла 16 років, тобто статевої зрілості. За те, що особа відмовляється одружуватися відповідальності немає.

 7. Добрий день
  Мені 17 років через 5 місяців 18 я хочу жити окремо від свого батька тому що він мене морально принижує і зовсім не забезпечує я працюю і забезпечую себе сама чи можу я піти від нього?

 8. У меня есть подруга которой 14 лет (почти 15) ее отец запрещает нам общаться , но мы обе не хотим прекращать общение, может ли отец запретить нам общаться ?

  1. Оскільки ви є неповнолітніми особами, то відповідальність за вас несуть батьки, які зобов’язані цікавитися колом спілкування своїх дітей. Якщо вони вважають, що спілкування з кимось є для дитини шкідливим і не несе користі, то вони можуть противитися такому спілкуванню. Тому спокійно з’ясуйте з батьками, чому саме батьки забороняють спілкуватися з кимось, що вони бачать шкідливого у цьому спілкуванні.

 9. Добрий день! Мені 15 років, злочинів ніколи ніяких не вчиняв, батьки у мене рідні і перебувають у шлюбі. Проблема в тому що коли я прошу піти по гуляти у тата на вихідних вони одноголосно з мамою забороняють мені це робити. Прошу гуляти в період з 10:00 до 19:00 години дня. Чи мають вони право на це? І як і хто мені може допомогти відстояти свої права.

  1. Згідно зі ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, а також зобов’язані поважати дитину. А за ст. 155 Сімейного кодексу батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Виходячи з цього, ви маєте право (і зобов’язані) гуляти – це і свіже повітря, і спілкування з однолітками. Поясніть це спокійно своїм батькам (без ультиматуму). З’ясуйте, чому саме вони вас не пускають: ви не виконали домашнє завдання чи домашні обов’язки, батькам не подобаються ваші друзі, чому саме, чи якась інша причина відмови – що саме не подобається вашим батькам. Поясніть їх, де і з ким ви будете на прогулянці, переконайте, що ці прогулянки і спілкування вам необхідне.

 10. Доброго вечора, мені 16, ще вчуся в школі. Чи можу я без згоди батьків забрати документи зі школи, і переїхати вчитися, жити у друге місто(село)???

  1. Допоки Вам не виповниться 18 років і Ви не станете повнолітньою особою, відповідальність за Вас несуть батьки, які зобов’язані знати, де Ви живете, де навчаєтеся і чим займаєтеся. Із цієї ж причини документи в школу на Вас подавали батьки і віддадуть їх також тільки батькам.

 11. Скажіть, будь ласка, чи має право 16-річна дитина відстригти волосся без згоди батьків? Як довести батькам, що я все ж таки маю на це право. І які є законні підстави для цього?

  1. Законодавство не містить норм про те, що батьки вправі забороняти своїй неповнолітній дитині змінювати свій зовнішній вигляд.
   Поговоріть про це з батьками – тільки спокійно. Наведіть свої аргументи, що стрижка волосся буде Вам личити більше, ніж довге волосся. Це скоріше питання не в правовій площині, а в емоційній.

  1. Дивлячись на скільки і для чого. Незалежно від мети поїздки, батьки повинні знати про Ваш від’їзд і знати, де саме Ви будете жити у іншому місті, бо Ви неповнолітня особа і батьки несуть за Вас відповідальність. Якщо батьки вважатимуть, що мета поїздки некорисна для Вас, то вони можуть бути проти неї.

 12. Здрасвуйте мені 17 років і в мени є жостокість у сім’ї і угрози . Чи можу я переїхати жити до хлопця? І чи можуть вони насильно мені все забуроняти, і забирати все те що належить мені?

  1. Якщо у Вас у сім’ї є прояви домашнього насильства (фізичного, психологічного, економічного), то Ви можете написати заяву про вжиття відповідних заходів до поліції чи у відділ опіки та піклування при місцевій владі.
   Стосовно заборон, то батьки мають право Вам забороняти те, що є шкідливим для Вас.
   Те, що належить Вам, є Вашою власністю і забирати її ніхто не має права.
   Переїхати просто так до хлопця буде проблематичним, бо, по-перше, хлопець не є Вашим опікуном чи родичем, чи чоловіком, а по-друге, до 18 років відповідальність за Вас несуть батьки і вони мають право контролювати Ваше місце проживання і перебування. Якщо ж після Вашої заяви будуть встановлені дійсні випадки домашнього насильства, то органи опіки можуть підняти питання про зміну місця проживання.
   З 18 років (а це лише рік почекати) Ви будете абсолютно самостійною особою з повною цивільною дієздатністю, яка може самостійно прийняти рішення про місце проживання. Крім того, 18 років – це шлюбний вік, і Ви можете офіційно вийти заміж та переїхати до чоловіка.

 13. Мені 15, я отримую щомісячну соціальну допомогу від держави (проблемси зі здоров’ям, не бачу на одне око), але її отримують мої батьки на свою картку і по суті розпоряджаються грошима без мого втручання. Чи маю я право у такому віці отримувати цю допомогу на власний банківський рахунок і сама вирішувати, на що ці гроші будуть витрачені (відкладені)?

  1. Згідно зі статтею 32 Цивільного кодексу України неповнолітні особи у віці від 14 до 18 років мають право самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами. Соцдопомога є Вашим доходом, тому ці гроші мають витрачатися саме на Вас.

 14. Добрий день! Моїй дитині 2 роки і 5 місяців, він ще спить в обід, але саме в цей час сусіди знизу які роблять ремонти, дуже сильно шумлять ( стукають молотком і перфоратором)
  З проханням щоб в цей час, коли спить дитина вони робили щось інше, ми зверталися до низ не одноразово, спочатку вони прислухалися, але зараз те саме! Дитина не спить, лякається,плаче! Яким чином я можу захистити сон та відпочинок своєї дитини?

  1. Написати заяву до Вашого дільничного поліції про порушення тиші при виконанні ремонтних робіт в багатоповерхівці. Крім того, ремонтні роботи в квартирі можна починати лише за умови отримання згоди усіх прилеглих квартир.

 15. Мені 17 років. Батьки через релігійні переконання не дозволяють мені зробити біометричний паспорт, лякаючи тим, що вижинуть мене з дому. Що мені робити?

  1. Батьки Вас не виженуть з дому, бо Ви неповнолітня дитина, за яку вони несуть відповідальність. Щоб не ускладнювати ситуацію, зараз оформіть паспорт звичайний, а коли Вам виповниться 18 років, то Ви вже будете повнолітньою особою і самостійно прийматимете усі рішення, тоді можна паспорт поміняти на біометричний.

   1. Мені вже 18 років навчаюся на останньому курсі після навчання ходжу на роботу чи несе мама за мене відповідальність

    1. Статус “дитини” за нормами Сімейного кодексу у особи зберігається лише до повних 18 років. Саме до цього часу батьки несуть юридичну відповідальність за своїх дітей.

 16. Доброго дня мені 17 я живу з опікунами вони до мене погано ставляться піднімають руку обіжають я хочу від них поїхати але так щоб моїх менших братиків і сестричку не відправляли в інтернат як так зробити?

  1. Такими питаннями займається відділ опіки та піклування в місцевій владі, слід звернутися туди з письмовою заявою про ставлення опікунів до дітей, тоді призначать перевірку цих фактів.
   Рідних між собою дітей, як правило, не роз’єднують, вони знаходяться в одній сім’ї.
   Ви через рік станете повнолітньою особою і опікуни Вам не будуть необхідними, ви зможете поїхати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.