ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ

ОБ’ЄМ  ПРАВ  ДИТИНИ  ЗАЛЕЖНО  ВІД  ЇЇ  ВІКУ

За нормами Сімейного кодексу України особа вважається дитиною до 18 років: до 14 років – це малолітня дитина, від 14 до 18 років – неповнолітня.

Не дивлячись на те, що особа до 18 років не є повнолітньою, закон наділяє її певним об’ємом прав. Ряд прав у дитини виникає від народження і ваші діти їх уже реалізували: право на ім’я, на громадянство, на піклування і турботу, на медичну допомогу, на достатнє і здорове харчування.

Крім цих прав, дитина від народження має такі права, про які не часто згадують: право на повагу, право сповідувати власну релігію, право бути вислуханим, право висловлювати власну думку, право на гідне ставлення до себе та на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я.

Із збільшенням віку дитини збільшується і об’єм прав. Так, з 2 місяців дитина має право бути всиновленою та відвідувати ясла (хоча в Полтаві таких ясел немає; ясла – тільки з 2 років). З 3 років дитина має право відвідувати дитячий садок.

Від народження і до 6 років дитина має право на безкоштовний проїзд в автобусах, а до 7 років – в тролейбусах.

З 6 років у дитини з’являються нові права: право відвідувати школу; право бути членом дитячих громадських організацій; право укладати дрібні побутові правочини (наприклад, купувати хліб чи морозиво).

Через рік, з 7 років дитина має право давати згоду на зміну прізвища у випадку зміни прізвища одним або двома із батьків.

А з 10 років у дитини виникає право на вибір місця проживання за спільною згодою батьків і самої дитини.

Із 12 років дитина має право брати участь в обговоренні, з ким із батьків залишатиметься у разі їх розлучення.

Радикально змінюється правовий статус дитини із 14 років. З цього віку дитина має право на:

 • звернення за захистом своїх прав безпосередньо до суду;
 • звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав;
 • самостійно укладати договори банківського вкладу і рахунку;
 • на вибір лікаря і вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій;
 • самостійне розпорядження своїми доходами: стипендією, зарплатою, іншими доходами;
 • бути членом молодіжних громадських організацій;
 • керування велосипедом при русі на дорозі;
 • навчання водінню мотоциклом чи мопедом;
 • отримання інформації щодо свого усиновлення;
 • вибір місця свого проживання;
 • працювати за згодою одного з батьків у вільний від навчання час для виконання легкої роботи;
 • участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

З 15 років додається до цього ще одне право дитини бути засновником дитячих громадських організацій.

Цілий ряд прав з’являється у дитини з 16 років:

 • право укладати трудовий договір;
 • право навчання водінню автомобілем;
 • право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я);
 • право на вільний самостійний виїзд за межі України;
 • право взяти шлюб за рішенням суду, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Ну і з 18 років у особи настає повна дієздатність, вона втрачає статус дитини і отримує всі права дорослої людини.

Леся Костенко,

юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

 

243 коментарі до “ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ”

  1. Уточніть, який Ваш вік, і де Ви знаходитеся в робочі дні, звідки Ви маєте їздити до прийомної сім’ї?

 1. Юрисконсульт бібліотеки дає письмові відповіді на запитання користувачів сайту за темами розміщених на сайті матеріалів.

 2. Мені 16. Мій знайомий взяв он-лайн кредит у банку (в інтернеті) і вказав мій номер для перевірки його особи, цей кредит не віддає, зараз же колектори дзвонять до мене і погрожуючи кажуть щоб я йому передала щоб той оплатив кредит, а сьогодні до мене подзвонили і сказав що він повинен оплатити кредит і що він мене вказав особою (поручитилем). Чи може бути неповнолітня особа поручитилем по кредиту, уточню що в мене навіть немає паспорту і мене про це не попереджали. То чи може таке бути, чи це просто моральна давка зі сторони колекторів?

  1. Відповідно до ст. 31 і 32 Цивільного кодексу України Ви у 16 років не можете укладати договір поруки (а саме його Ви уклали, бо Вас названо поручителем). Тому виступати поручителем ви не можете із-за віку. Крім того, за ст. 547 Цивільного кодексу України договір поруки укладається виключно у письмовій формі з підписом – Ви цього не робили, тому поручитель Ви недійсний. Ви не відповідаєте за чужий кредит. Якщо Вас будуть тероризувати колектори, напишіть (краще з Вашими батьками) заяву до поліції та у службу опіки та піклування.

  1. Треба поцікавитися в самому хостелі, як у них виписані правила, тому що паспорт з 14 років у Вас є, а до 18 років Ви неповнолітня особа. Крім того, Ви зобов’язані повідомити своїх батьків про Ваше місце перебування, бо вони несуть за Вас відповідальність.

 3. Добрий день мені 15 років чи маю я право проживати з батьком якщо батьки не були розписані і живуть окремо я живу з матір’ю чи можу я проживати у батька без згоди матері.

  1. За цивільним законодавством дитина з 14 років сама обирає, з ким із батьків їй проживати. Якщо батько записаний у Вашому свідоцтві про народження, то він є офіційним (незалежно від реєстрації шлюбу), тому у нього такі самі права, як і в мами, і Ви можете з ним проживати. Якщо батьки не можуть прийти до спільного рішення щодо проживання дитини, то це питання вирішується судом.

 4. Скажіть будь ласка, мені 17 років потрібна термінова операція,але батько не дає згоди,мати позбавлена батьківського права??Чи можу я без згоди батька зробити операцію??

  1. За законодавством особа після 14 років згоду на лікування дає особисто. Батьки згоду дають для дітей до 14 років або для дітей старших, але недієздатних. Тому згоду даєте Ви самі. Якщо ж лікування пов’язане з коштами, яких Ви не маєте, а платить батько і він не дає згоди, то у разі якщо така відмова для пацієнта матиме тяжкі наслідки, лікарі зобов’язані повідомити про цей факт орган опіки та піклування.

 5. Здрастуйте. Мої батьки хочуть щоб я ішов з 11 класу на ту професію яка мені не подобається а я хочу іти з 9 класу чи можу я відстояти свої права на освіту якщо мені 15 років

  1. Ви маєте право самостійно обирати навчальний заклад, де хочете навчатися. До думки батьків варто прислухатися, але остаточний вибір – за Вами. Законодавство не містить норми, яка б дозволяла батькам без урахування думки дитини насильно відправляти її до певного навчального закладу.

 6. Доброго вечора.Мені 15,2.Чи маю я право бути прописана за одією адресою,а жити за іншою.За згодою батьків.

 7. Мені 16 мене є дитина а батько дитини хоче її забрати ми зним не росписані но дитина на його фамілії він зможе в мене її забрати

  1. Якщо він за документами офіційно – батько дитини (записаний ним у Свідоцтві про народження дитини), то він має такі самі права на дитину, як і ви (незалежно від реєстрації шлюбу). Але це не значить, що він має право від Вас забрати дитину назавжди (це може визначити тільки суд). Якщо Ви з батьком дитини не проживаєте разом, то дитина має проживати з одним із батьків. Коли дитина маленька, вона більше потребує матері, то, зазвичай, дитина проживає з матір’ю, а батько має право на регулярне спілкування з дитиною. Якщо ж ви з ним не можете дійти згоди, з ким буде жити дитина, то місце проживання визначатиме суд.

 8. Мені 16 років маю 7 місячного сина чи маю я право переїхати з цивільним чоловіком в другий город без згоди моєї матері, матір проти

  1. Повна цивільна дієздатність особи настає з 18 років або з того моменту, коли особа офіційно вийде заміж. Оскільки шлюб Ваш не зареєстрований і Вам ще не має 18 років, то, незалежно від того, що у Вас є дитина, відповідальність за Вас ще несуть батьки, в тому числі і щодо місця проживання.

    1. Шлюбний вік у нас з 18 років. Але, якщо Вам є 16 років, то можна подати до суду позов з проханням зменшити шлюбний вік до 16 років і дати дозвіл на одруження. Якщо буде таке рішення суду, то цього буде достатньо, щоб вас розписали.

  1. За загальними нормами цивільного права можете, але кожен банк встановлює свої правила відкриття рахунку, тому поцікавтеся в конкретному банку, де Ви плануєте відкрити рахунок.

 9. Мені 16 років, виписали протокол за куріння в громадському місці і має прийти повістка до суду, чи маю я право прийти до суду без батьків?

  1. Куріння в громадських місцях – це адміністративна відповідальність, яка настає з 16 років, тому Ви їй підлягаєте. Кодекс про адміністративні правопорушення (статті 268, 270) говорить про те що обов’язковою в суд є явка лише особи, яка вчинила правопорушення, а батьки, як законні представники неповнолітніх можуть (а не зобов’язані) представляти в суді їх інтереси.

  1. Зараз – ні. За Конституцією України кандидати у Президенти мають досягти 35 років.

 10. Доброго вечора!
  Мені 17 я тренер, маю їхати на змагання з 3 не повнолітніми дітьми яким 9 , 12 і 13 років зі Львова до Вінниці . Чи маю я право їхати з ними в поїзді без їхніх батьків?

  1. За правилами перевезення діток потягами діти без супроводу їхніх батьків чи осіб, що їх замінюють, мають право їздити лише з 14 років.

  1. Якщо Ви не змінюєте місця проживання, то можна. Але, оскількти Ви – неповнолітня особа, то відповідальність за Вашу безпеку несуть батьки і вони обов’язково мають знати Ваше місце перебування і контролювати те, де Ви знаходитеся, і з ким спілкуєтеся.

 11. Доброго дня. Мені 17років,чи можу я без згоди батьків, забронювати номер в готелі, і проживати в ньому, на невизначений час?

  1. Правила користування готелями від 16.03.2004 р. встановлюють лише перелік документів, які треба пред’явити для поселення (паспорт чи інший документ, що посвідчує особу). Про вік не сказано нічого. Крім того, кожен готель зобов’язаний затвердити свої Правила проживання, якими можуть бути встановлено додаткові вимоги (накприклад, про вік). Тому треба обов’язково мати паспорт, звичайно ж гроші, та поцікавитися Правилами поселення в конкретному готелі.

 12. Я живу з вітчимом і мамою. Мені 16 років і вітчим не дозволяє мені виходити гуляти чи зовсім з кимось спілкуватися. Шлюб у мами з вітчимом не зареєстрований. Чи має право вітчим забороняти мені гуляти чи з кимось спілкуватися?

  1. Юридично вітчим – Вам не вітчим, а співмешканець Вашої мами. Оскільки шлюб не зареєстрований і він Вас не удочирив, то де-юре він до Вас не має ніякого відношення. Але оскільки Ви проживаєте разом однією сім’єю, то спробуйте знайти з ним спільну мову, поясніть, що Ви маєте право спілкуватися з друзями, мати вільний час і проводити його не лише вдома, а й на вулиці (пообіцяйне приходити додому вчасно).

  1. Я – штатний юрисконсульт і працюю в бібліотеці кожного дня з 8-30 год до12-30 год. з понеділка по п’ятницю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.