ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ

ОБ’ЄМ  ПРАВ  ДИТИНИ  ЗАЛЕЖНО  ВІД  ЇЇ  ВІКУ

За нормами Сімейного кодексу України особа вважається дитиною до 18 років: до 14 років – це малолітня дитина, від 14 до 18 років – неповнолітня.

Не дивлячись на те, що особа до 18 років не є повнолітньою, закон наділяє її певним об’ємом прав. Ряд прав у дитини виникає від народження і ваші діти їх уже реалізували: право на ім’я, на громадянство, на піклування і турботу, на медичну допомогу, на достатнє і здорове харчування.

Крім цих прав, дитина від народження має такі права, про які не часто згадують: право на повагу, право сповідувати власну релігію, право бути вислуханим, право висловлювати власну думку, право на гідне ставлення до себе та на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я.

Із збільшенням віку дитини збільшується і об’єм прав. Так, з 2 місяців дитина має право бути всиновленою та відвідувати ясла (хоча в Полтаві таких ясел немає; ясла – тільки з 2 років). З 3 років дитина має право відвідувати дитячий садок.

Від народження і до 6 років дитина має право на безкоштовний проїзд в автобусах, а до 7 років – в тролейбусах.

З 6 років у дитини з’являються нові права: право відвідувати школу; право бути членом дитячих громадських організацій; право укладати дрібні побутові правочини (наприклад, купувати хліб чи морозиво).

Через рік, з 7 років дитина має право давати згоду на зміну прізвища у випадку зміни прізвища одним або двома із батьків.

А з 10 років у дитини виникає право на вибір місця проживання за спільною згодою батьків і самої дитини.

Із 12 років дитина має право брати участь в обговоренні, з ким із батьків залишатиметься у разі їх розлучення.

Радикально змінюється правовий статус дитини із 14 років. З цього віку дитина має право на:

 • звернення за захистом своїх прав безпосередньо до суду;
 • звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав;
 • самостійно укладати договори банківського вкладу і рахунку;
 • на вибір лікаря і вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій;
 • самостійне розпорядження своїми доходами: стипендією, зарплатою, іншими доходами;
 • бути членом молодіжних громадських організацій;
 • керування велосипедом при русі на дорозі;
 • навчання водінню мотоциклом чи мопедом;
 • отримання інформації щодо свого усиновлення;
 • вибір місця свого проживання;
 • працювати за згодою одного з батьків у вільний від навчання час для виконання легкої роботи;
 • участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

З 15 років додається до цього ще одне право дитини бути засновником дитячих громадських організацій.

Цілий ряд прав з’являється у дитини з 16 років:

 • право укладати трудовий договір;
 • право навчання водінню автомобілем;
 • право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я);
 • право на вільний самостійний виїзд за межі України;
 • право взяти шлюб за рішенням суду, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Ну і з 18 років у особи настає повна дієздатність, вона втрачає статус дитини і отримує всі права дорослої людини.

Леся Костенко,

юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

 

243 коментарі до “ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ”

  1. Оскільки Вам не має 18 років, то Ви є неповнолітньою особою і маєте статус дитини, за яку відповідальність несуть батьки чи піклувальники, навідь якщо Ви живете одна. За цим має слідкувати служба у справах дітей.
   Школа ж несе відповідальність за той час, коли дитина перебуває у школі, а також вона може цікавитися Вашими житловими умовами і тим, з ким Ви проживаєте і передавати цю інформацію у службу у справах дітей, якщо будуть виявлені порушення.

 1. Доброго дня,якщо особі 17 років чи має вона право відвідувати нічний клуб? І чи згода батьків у письмовій формі або у будь якій інші може на це якось вплинути?

  1. Оскільки Вам ще немає 18 років, то Ви є неповнолітньою особою, за яку несуть відповідальність батьки чи піклувальники. Тому вони мають право слідкувати за Вашим дозвіллям і місцезнаходженням і, відповідно, забороняти Вам те, що Вам шкодить.
   Прямої заборони відвідувати нічні клуби для 17-річних осіб законодавство не містить, але самі клуби мають право розробряти власні правила відвідування і встановлювати вікові обмеження, тому Вас можуть не впустити і письмова згода батьків в таких випадках ролі не зіграє.

   1. Заборони відвідувати нічні клуби немає проте,
    відповідно до ст.180-1 КУпАП відповідальність за перебування дітей у розважальних закладах та закладах громадського харчування у період з двадцять другої до шостої години без супроводу принаймні одного з батьків чи іншого законного представника дитини або особи, яка її супроводжує і несе за неї персональну відповідальність, покладається, окрім батьків, на посадові особи таких закладів, незалежно від форми власності, а також на громадян-суб’єктів підприємницької діяльності.

    Відповідальність за вчинення такого правопорушення настає у вигляді накладення штрафу від 340 до 850 грн. У разі вчинення повторного правопорушення протягом року штраф складає від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 грн. до 1 700 грн.
    Крім того, у разі виявлення дитини в розважальному закладі у нічний час буде притягнуто до адміністративної відповідальності батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків (ст. 184 КУпАП).

 2. доброго дня, мені 17 , моєму хлопцеві 33, 4 роки вже разом, ніяких сварок, насильства, все по спільному бажанню, батьки проти , погрожують йому , якщо не лишиться мене то наймуть людей і покалічуть, або позбавлять життя, або посадять, розходитися ми не збираємося , бо любимо один одного і плануємо сім’ю, після моїх 18! підскажіть що робити, чи мають вони право його посадити? чи можу я зібрати речі і переїхати до нього? і якщо подасться на нього в суд, який може бути вирок, при тому що я проти нього свідчень не дам, по всьо по згоді!

  1. З цього року до Кримінального кодексу були внесені зміни, згідно з якими кримінальна відповідальність настає за статеві зносини повнолітньої особи з особою, яка не досягла 16 років. Тому Вам відповідальність не загрожує. Далі. Заміж можна вийти і після 16 років, якщо подати відповідну заяву до суду, щоб зменшили Вам шлюбний вік – треба навести серйозні аргументи. А от переїхати і не сказати, де Ви є, у 17 років ще можна, бо до повноліття (18 років) за Вас несуть відповідальність батьки. Якщо ж Ви вийдете заміж раніше через суд, то Ваша повна дієздатність починається не з 18 років, а з моменту укладення шлюбу.

 3. Мені 17 років я знайшла офіційну роботу і хочу працювати .Чи потрібно мені навчатися до 18 років? Бо навчатись я не хочу.

  1. Дивлячись, де Ви навчаєтеся, бо у нас є обов’язковою повна загальна середня освіта, тобто програму за 11 класів треба пройти (в школі, вечірній школі, ліцеї, коледжі, технікумі – не має значення де). Інше навчання – за бажанням. Норми про те, що треба вчитися до 18 років, не має. А роботу можна поєднати з навчанням (індивідуальний графік, заочна форма).

  1. У 16 років дитина ще неповнолітня (до 18 років), тому без батьків Вам не обійтися у питанні зміни навчального закладу. Повністю самостійно це зробити не вдасться. Спробуйте переконати своїх батьків і навести спокійно свої аргументи щодо зміни.

 4. Є таке запитання, мені 15 років, моїй дівчині 14, якщо станеться ситуація, що вона завагітніє і народить у її 15, на той момент мені вже буде 16 і я можу понести покарання за свої дії, але її батьки не будуть проти то як бути у такій ситуації? Статеві акти у нас були і батькам про це повідомили і вони не проти!

  1. За вагітність кримінальна відповідальність не настає. Вона настає за статтею 155 Кримінального кодексу України за статеві зносини повнолітньої особи з особою, яка не досягла 16 років (повноліття настає не з 16, а з 18 років). Але постарайтеся все-таки попередити вагітність.

  1. До 18 років ви (так як і Ваша подруга) є неповнолітньою особою, за яку несуть відповідальність батьки. Вони ж повинні слідкувати і за Вашими житловими умовами, станом здоров’я, навчанням і т.п. Якщо вони цього не робитимуть, їх можуть притягнути до відповідальності за неналежне виконання своїх батьківських обов’язків. Тому місце Вашого проживання треба погодити із батьками. Спробуйте з ними знайти спільну мову.

 5. мені 16 років я закінчила школу і хочу вступити в інститут але батьки не дають згоди . Чи можу я без їхньої згоди пітти навчатись?

  1. Якщо це не пов’язано з платною формою навчання, то можете, бо контракт на платну форму укладають саме батьки, вони ж і платять.

 6. Мені 17. Чи можу я самостійно за власні гроші придбати смартфон вартістю 6000грн чи це обов’язково мають зробити батьки?

  1. Оскільки Вам 17, то за нормами ст. 32 Цивільного кодексу України Ви є особою з неповною цивільною дієздатністю, якій надано право самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами. Тому якщо ці кошти дійсно є Вашими власними доходами, то Ви можете ними розпорядитися самостійно і купити те, що вважаєте за потрібне.

 7. Мені 18 років, чи можуть батьки забороняти мені гуляти до пізна, казати щоб я сиділа дома і взагалі вказувати, що мені робити?

  1. З 18 років особа за Цивільним кодексом України є повністю самостійною особою з повною цивільною дієздатністю. Але оскільки ви проживаєте разом із батьками і, можливо, ще не маєте самостійного заробітку, то батьки можуть висловлювати свою думку щодо вашої поведінки і вашого життя.

 8. Доброго дня. Мені 14 років моєму хлопцеві 17 моя мама проти наших стосунків і погрожує закрити вдома якщо не кину хлопця. Чи маю права я сама прийняти рішення і як краще поступити в такій ситуації

  1. Коло спілкування Ви обираєте самі, але батьки мають право (і зобов’язані) цікавитися тим, з ким Ви спілкуєтеся. Більше того, батьки мають право противитися тим відносинам, які йдуть Вам на шкоду, бо Ви є неповнолітньою особою, за яку вони несуть відповідальність (при цьому не доходячи до того, щоб закривати Вас вдома – це обмеження).
   А як краще налагодити відносини з батьками з цього питання, можна запитати у нашого психолога бібліотеки – вона має такий же блог, як і юрист – зверніться.

   http://www.odb.poltava.ua/index.php/fakhivtsi-informuyut

 9. Мені 16 років. І я маю хлопця якому 18 років. В мене є опікун. Якщо я завагітнію то моєму хлопцеві нічого не буде. Бо мені казали що якщо я завагітнію то мого хлопця можуть посадити в тюрму. ??

  1. За ст. 155 Кримінального кодекса України кримінальна відповідальність настає за статеві зносини повнолітньої особи з неповнолітньою, яка не досягла 16 років (незалежно від того, завагітнієте Ви чи ні).

 10. Добрий день таке питання мені 17 років у мій батько каже мені що не хоче щоб я користвувався телефоном який я купив за свої гроші. Я можу вільно користуватися телефоном чи все таки батько може забороняти ?

  1. Ви можете вільно користуватися телефоном, але батько має право (і зобов’язаний) слідкувати за Вашим здоров’ям і проведенням вільного часу, тому він має право робити Вам зауваження, якщо Ви тільки у телефоні і сидите, особливо у вечірній і нічний час. Спробуйте знайти з батьком компроміс.

 11. Мені 16 років. В мене є опікун який вибирає гроші. Але я грошей тих не бачу. Чи маю є право сама вибирати свої гроші?

  1. Згідно з ст. 247 Сімейного кодексу дитина, над якою встановлена опіка чи піклування, має право на захист від словживань з боку опікуна чи піклувальника, а встановлення опіки чи піклування не припиняє права дитини на отримання пенсій , аліментів чи інших коштів, призначених дитині, а також не припиняє права власності на ці виплати. Усі кошти, які вам призначені, є вашою власністю, тому ви маєте право користуватися ними.

 12. Мені 17 хлопцеві 25 уже 10 місяців живемо разом хлопець повністю мене забезпечує грошима щей платимо 600грн.батькам за те що живемо в літній кухні але біля моїх батьків із-за постійних скандалів я не хочу жити і ми хочемо з’їхати особливо я але матір не дозволяє чи можу я самостійно без дозволу батьків з’їхати від їх?

  1. До 18 років у Вас статус “дитини” за Сімейним кодексом, тому відповідальність за Вас несуть батьки. Але з 14 років у дитини розширюється об’єм прав, в тому числі й стосовно місця проживання – Ваше бажання має обов’язково враховуватися. З 18 років Ви таке рішення маєте право приймати абсолютно самостійно.

   1. Ну так що я можу самостійно з’їхати без рішення батьків? І чи можу я одружитися зі своїм хлопцем теж без рішення батьків?

    1. Ви можете переїхати, але батьки мають повне право вчиняти дії щодо Вашого повернення, оскільки Ви -неповнолітня.
     Стосовно шлюбу. Згідно зі ст. 23 Сімейного кодексу право на офіційний шлюб мають особи, які досягли 18 років (обидва). Але за заявою особи, яка досягла 16 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Якщо буде рішення суду, тоді вже рішення батьків не потрібне. Як це краще зробити – проконсультуйтесь у центральному РАЦС (біля музучилища). Крім того, згідно зі ст. 155 Сімейного Кодексу батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

     1. Доброго дня у мене знову виникає питання такого типу чи можуть батьки після того як я із своїм хлопцем кудись з’їдемо чи можуть вони підключити поліцію або ще когось заради мого повернення знову до них додому (мені 17,6 ,а хлопцеві 25)

      1. Оскільки Ви ще є неповнолітньою особою до 18 років, то Ваші батьки можуть це зробити. Не змінюйте своє місце проживання ще півроку (це зовсім небагато) і тоді Ви будете повнолітньою з повною цивільною дієздатністю і переїхати буде набагато легше.

 13. Пенсіонер заповів свою частину квартири на дитину.Чи повинна дитина оплатити держмито їй 14років,і не є онуком пенсіонера.

  1. Мито сплатити треба буде у будь-якому разі, оскільки це передбачено законодавством (якщо спадкоємець не є родичем прямої лінії, то мито збільшується).

 14. Я маю право в 15 років спілкуватися з 23-річним хлопцем,який до мене чудово відноситься,без дозволу на те тітки і дядька,які мене виховали(тітка переїхала),але в мене є мама,яка зі мною не проживає,але не проти нашого з ним спілкування,і тітка і дядько не є опікунами?По телефону мій хлопець здався тітці поганим,і каже,що він на мене погано впливає,але це не так!Вони мною маніпулюють,але в мене є своє життя,своя голова,я не вживаю,не палю,мій хлопець так само,але тітка його залякую поліцією. Які в мене є права в цій ситуації?Як боротися за своє щастя?

  1. За неповнолітню дитину відповідають або батьки, або офіційні опікуни. Тому якщо вашу маму не позбавили батькіських прав, а тітка і дядько не є офіційними опікунами, то відповідальність за вас несе саме мама. Крім того, кожна дитина за “Конвенцією ООН про права дитини” має право на особисте життя і невтручання в нього.
   Стосовно погроз в адрес вашого хлопця: у Кримінальному кодексі України є стаття 155 “Статеві зносини повнолітної особи з особою, яка не досягла 16-річного віку” і стаття 156 “Розбещення неповнолітніх”, які можуть його стосуватися. Тому не вчиняйте цих дій і кримінальна відповідальність його не загрожуватиме.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.