ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ

ОБ’ЄМ  ПРАВ  ДИТИНИ  ЗАЛЕЖНО  ВІД  ЇЇ  ВІКУ

За нормами Сімейного кодексу України особа вважається дитиною до 18 років: до 14 років – це малолітня дитина, від 14 до 18 років – неповнолітня.

Не дивлячись на те, що особа до 18 років не є повнолітньою, закон наділяє її певним об’ємом прав. Ряд прав у дитини виникає від народження і ваші діти їх уже реалізували: право на ім’я, на громадянство, на піклування і турботу, на медичну допомогу, на достатнє і здорове харчування.

Крім цих прав, дитина від народження має такі права, про які не часто згадують: право на повагу, право сповідувати власну релігію, право бути вислуханим, право висловлювати власну думку, право на гідне ставлення до себе та на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я.

Із збільшенням віку дитини збільшується і об’єм прав. Так, з 2 місяців дитина має право бути всиновленою та відвідувати ясла (хоча в Полтаві таких ясел немає; ясла – тільки з 2 років). З 3 років дитина має право відвідувати дитячий садок.

Від народження і до 6 років дитина має право на безкоштовний проїзд в автобусах, а до 7 років – в тролейбусах.

З 6 років у дитини з’являються нові права: право відвідувати школу; право бути членом дитячих громадських організацій; право укладати дрібні побутові правочини (наприклад, купувати хліб чи морозиво).

Через рік, з 7 років дитина має право давати згоду на зміну прізвища у випадку зміни прізвища одним або двома із батьків.

А з 10 років у дитини виникає право на вибір місця проживання за спільною згодою батьків і самої дитини.

Із 12 років дитина має право брати участь в обговоренні, з ким із батьків залишатиметься у разі їх розлучення.

Радикально змінюється правовий статус дитини із 14 років. З цього віку дитина має право на:

 • звернення за захистом своїх прав безпосередньо до суду;
 • звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав;
 • самостійно укладати договори банківського вкладу і рахунку;
 • на вибір лікаря і вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій;
 • самостійне розпорядження своїми доходами: стипендією, зарплатою, іншими доходами;
 • бути членом молодіжних громадських організацій;
 • керування велосипедом при русі на дорозі;
 • навчання водінню мотоциклом чи мопедом;
 • отримання інформації щодо свого усиновлення;
 • вибір місця свого проживання;
 • працювати за згодою одного з батьків у вільний від навчання час для виконання легкої роботи;
 • участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

З 15 років додається до цього ще одне право дитини бути засновником дитячих громадських організацій.

Цілий ряд прав з’являється у дитини з 16 років:

 • право укладати трудовий договір;
 • право навчання водінню автомобілем;
 • право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я);
 • право на вільний самостійний виїзд за межі України;
 • право взяти шлюб за рішенням суду, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Ну і з 18 років у особи настає повна дієздатність, вона втрачає статус дитини і отримує всі права дорослої людини.

Леся Костенко,

юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

 

247 коментарів до “ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ”

 1. Мне 15 лет,через несколько месяцев будет 16,но я уже начала делать ID-карту.Дело в том,что в течении полугода я встречаюсь с молодым человеком,ему 23.Ко мне он относиться хорошо,бережно,его знают с хорошей стороны.Мой отец умер ещё до моего рождения,мама оставила меня на бабушку и уехала в другой город.Моим воспитанием занялась тётя,которая на тот момент со мной проживала,и дедушка.Мама получает на меня детские,но сделала так,чтобы их получал мой дядя,хоть он не есть опекуном.Я стала старше,и тётя построила свою семью и переехала.Но с ней все ровно поддерживала связь,смотрела за её ребёнком.Когда я познакомилась с Сергеем,я не боялась рассказать о нём тёте и дяде,сперва они отнеслись нормально,но потом начался трэш.Тётя наяривает ему и угрожает полицией,дядя,с которым я живу всё ей рассказывает что я и где я.Серый(мой парень)открыл мне глаза,и я поняла что я как марионетка,бегаю на побегушках.Тётя не раз ссорилась с ним по телефону,и они друг друга не взлюбили,и сейчас она говорит,что пока она с ним не познакомиться,то я не буду с ним,и что заберет у меня телефон,постоянно угрожает милицией,за что??за его хорошее отношение ко мне?
  Имею ли я право общаться и встречаться с тем,с кем я захочу??я же не шастаюсь,не пью,не курю,не колюсь.Я думала тётя и дядя отнесеться с пониманием с самого начала,но они как дикие,тётя у дяди самая правильная,ей виднее,говорит,но она делает только хуже,и мы с моим молодым человеком часто ссоримся,он говорит что я сама должна закрывать им роты,с кем хочу,с тем и буду!Они говорят,что он на меня плохо влеяет,но на самом деле это у меня у ним вырабатывается ненависть,я хочу хорошего будушего,а не быть служанкой,делать всё в доме,а потом ещё слушать,что я нифига не делаю,и ещё терпеть моральное и физическое насилие,с их стороны.
  Какие я имею права в этой ситуации?
  Как мне бороться за своё счастье?Мама не против наших с ним отношений,и его родители меня любят,но эти дяди и тёти,жить не дают.Помогите!!!!

 2. Доброго вечору, таке запитання.Якщо мені виповнилося 16 років і я повинна зробити український паспорт. А батько який не цікавиться моїм життям і веде спосіб життя із спиртним, відмовляється дати мені свого паспорта. Так як мати сама його не зробить. Чи можу я кудись звернутися? Чи можу зробити паспорта сама? Окрім того після мене зростає ще троє малолітніх дітей, мої рідні сестри.

  1. Зверніться за консультацією до Державної міграційної служби у м. Полтаві по вул. Пушкіна, 63 (біля лялькового театру).

 3. Доброго дня, моїй подрузі, якій 16 років, наказали ціле літо сидіти дома та доглядати свого молодшого брата якому 2 роки. На прохання піти погуляти з друзями, вітчим відповідає лайкою та не дозволяє. Мати, яка за кордоном, також забороняє гуляти з друзями. Чи можуть в такій ситуації тримати дитину в хаті та не випускати гуляти з друзями?

  1. У вашої подруги статус “дитини” до 18 років, тому вона має право на відпочинок, дозвілля і спілкування з однолітками, тобто вона повинна певний час гуляти і відпочивати. Насильно тримати дитину весь час у хаті не можна – це є обмеженням особистої свободи та свободи пересування. Спробуйте домовитися, наприклад, про 2 год ввечері для особистих прогулянок.

  1. Може, якщо суд не забороняв цього робити. Батьки мають рівні права стосовно дитини.

 4. Добрий вечір! Мені 16 років. Я проживаю з мамою. Мама з татом розлучені. Я знаю що я маю право на виїзд за кордон вільно і самостійно. Але чи треба дозволи від батьків щоб зробити закордоний біометричний паспорт. І чи дійсно я в 16 років можу сам перетинати кордон без дозволу батьків.

 5. Доброго дня, мені 15років ,чи можу я проживати з своїм хлопцем якого я дуже давно вже знаю,якщо батьки проти щоб я з ним жила???

  1. У 15 років особа ще є неповнолітньою, за яку несуть відповідальність батьки, тому місце проживання такої особи треба погодити з ними.

 6. скажіть чи може мати , тримати вдома і не випускати людину якій виповнилось 18 років ? Чи є прова забирати паспорт і не віддавати його власнику? Чи є право 18 особи перетнути кордон?

  1. У 18 років людина стає повнолітньою, і тому батьки не мають права не випускати її! Перетинати кордон, роспоряджатися своїм життям людина по досягненню 17-18 років може самостійно! Забирати паспорт громадянина – це вже порушення прав людини,незалежно ким вона є!

  2. З 18 років особа за цивільним законодавством є повністю дієздатною з повним об’ємом усіх прав і абсолютно самостійна. Тому вона може самостійно вирішувати, яким чином їй переміщатися і куди рухатися. Паспорт належить тій особі, на кого він оформлений, тому просто так забирати його не можна.

 7. Хлопець 15 років закінчив 9 класів. Чи може він сам визначати в якому учбовому закладі він хоче навчатися? Чи можуть батьки без його згоди подати документи в школу, в якій він не хоче навчатися?

  1. Ні, не можуть, треба обов’язково враховувати думку дитини. У Конституції чітко вказано, що будь-яке насилля над дитиною забороняється.

  2. Якщо хлопець закінчив 9 класів він може сам обирати місце навчання! Батьки без присутності дитини на подачу документів не можуть подати заявку!

  3. Дитина яка після школи йде в інші навчальні заклади має повне право обрати куди та на кого навчатися.
   Це не батькам потрібно буде навчатися а тобі, тому що професію потрібно обирати таку щоб ти мав хист та зацікавлення, щоб в майбутньому було легше та мати задоволення від обраної роботи.

 8. Дивіться мені 14 років ми з друзями ходили гуляти в п’ятницю 15.06.18 гуляти й вийшла така ситуація шо мого знайомого побили в нього струс мозку нас гуляло 4 чоловіки 2 дєвочки і 2 мальчика знайомий захотів провести мене додому ми пішли і тут якісь хлопці з його школи пошутили ,а він це все всерйоз восприйняв і почав стартувати тий його лигенько стукнув ,після того кого він стукнув потіряв сознаніє ми його пробували привести до тями не вийшло визвали скору я позвонила подрузі і її хлопцю,вони прийшли і подруги хлопець нас відправив додому тоді на ранок мені звоне мама мальчика і угрожає кажи як все було ато визву міліцію ну я сказала шо перезвоню через десять хв і позвонила до подруги хлопця він сказав дати його номер тій мамі і сказав якшо міліція приїде він все розрулить тік нада шоб ми мовчали і не казали хто того пацана вдарив ми мовчим але я боюсь що може приїхати поліція мої батьки вже знають про те що сталося я нещнаю шо робити я вся на нервах мені сказала шо я свідок який бачив драку але я нічо не бачила

 9. Дивіться мені 14 років ми з друзями ходили гуляти в п’ятницю 15.06.18 гуляти й вийшла така ситуація шо мого знайомого побили в нього струс мозку нас гуляло 4 чоловіки 2 дєвочки і 2 мальчика знайомий захотів провести мене додому ми пішли і тут якісь хлопці з його школи пошутили ,а він це все всерйоз восприйняв і почав стартувати тий його лигенько стукнув ,після того кого він стукнув потіряв сознаніє ми його пробували привести до тями не вийшло визвали скору я позвонила подрузі і її хлопцю,вони прийшли і подруги хлопець нас відправив додому тоді на ранок мені звоне мама мальчика і угрожає кажи як все було ато визву міліцію ну я сказала шо перезвоню через десять хв і позвонила до подруги хлопця він сказав дати його номер тій мамі і сказав якшо міліція приїде він все розрулить тік нада шоб ми мовчали і не казали хто того пацана вдарив ми мовчим але я боюсь що може приїхати поліція мої батьки вже знають про те що сталося я нещнаю шо робити я вся на нервах мені сказала шо я свідок який бачив драку але я нічо не бачила

  1. Ви дійсно є свідком, який бачив драку. Вас як свідка можуть допитати в поліції, але тільки в присутності батьків, без них – ні. Говорити чи ні – це ваше право, головне – не говорити того, чого не було, тому що за дачу неправдивих свідчень настає відповідальність. Якщо ви нічого не бачили, то так і скажіть.

 10. Доброго дня, цікавить питання- якщо мені 15 років, чи можу я створити та керувати власним бізнесом (наприклад кафе чи невеликий магазин) чи можу бути я повністю бути відповідальним за нього і не від кого не залежити? І чи можу я до прикладу взяти кредит чи позику, щось типу того?

  1. Щоб займатися бізнесом, треба зареєструватися підприємцем. Згідно зі ст. 50 Цивільного кодексу право на здійснення підприємницької діяльності має особа з повною цивільною дієздатністю, яка настає з 18 років.
   За ст. 35 Цивільного кодексу повна цивільна дієздатність може бути надана особі й раніше – з 16 років, якщо вона бажає займатися підприємницькою діяльністю. За наявності письмової згоди на це батьків або органу опіки і піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.
   Щодо кредиту в банку, то його надають під заставу (власне майно) і вимагатимуть довідку про власні доходи як гарантію. Треба уточнювати в самому банку, але надання кредиту неповнолітній особі – малоймовірно.

 11. Доброго дня, мені 14 років. З 14 років дозволяється самостійно їздити з міста в місто, а чи можу я бронювати готелі(хостели)?

  1. Бронювати через Інтернет можна; проблеми можуть виникнути при безпосередньому поселенні, бо згідно з пунктом 4.1. Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затверджених наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 р. № 19, номер (місце) в готелі надається споживачу при пред’явленні паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, а для осіб, які не досягли 16 років – свідоцтво про народження.
   Зараз паспорт видається особам з 14 років, але це не змінює статус дитини, за яку відповідальність несуть батьки. І якщо дитина хоче заселитися без батьків, то їй можуть відмовити. Тому перед бронюванням уточніть, чи заселять Вас фактично на заброньоване місце без батьків у такому віці.

 12. Добрий день, мені 16 років. Чи можу я поїхати в інше місто(на поїзді), без дозволу на те батьків? Чи карається це законом? Чи це суто сімейне?

  1. Ви можете поїхати в поїзді у Вашому віці лише без супроводу дорослих, самостійно (це можна робити з 14 років), але без згоди батьків – не можна, тому що особа є дитиною до 18 років і весь цей час батьки несуть відповідальність за свою дитину.

 13. Мені 17 років. Чи маю я право виходити з дому і гуляти з друзями доти доки хочу та як мама мене нікуди не пускає???

  1. Відповідно до ст. 150-151 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки також мають право обирати свої форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону і моральним засадам суспільства. Тому Ваша мама частково права, бо несе за Вас відповідальність і виконує ці норми.
   Але повністю забороняти Вам кудись виходити не можна, оскільки згідно зі ст. 155 Сімейного кодексу України здійснення батьками своїх прав та виконання обов’язків мають грунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
   Крім того, варто нагадати, що за ст. 20-1 ЗУ “Про охорону дитинства” діти віком до 16 років з 22-00 год до 6-00 год. можуть перебувати у закладах розваг і громадського харчування лише в присутності принаймі одного з батьків або особи, яка їх супроводжує і несе за них персональну відповідальність.

 14. Доброго дня, мені 15 років з батьком я не живу з 2 років ,проживаю тільки з мамою, але хочу жити окремо від мами наприклад з тіткою чи можливо таке у моєму віці?

  1. Відповідно до норм Сімейного кодексу України (СКУ) дитина має проживати з батьками або з одним із батьків. За п. 3 ст. 160 СКУ, якщо батьки проживають окремо, то місце проживання (з матір’ю чи батьком) дитини, яка досягла 14 років, визначається нею самостійно.
   За нормами п. 3 ст. 161 СКУ, якщо орган опіки та піклування або суд визнає, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання і розвитку (наприклад, якщо зловживає алкоголем чи не має самостійного заробітку), на вимогу інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана комусь із них.

 15. Конкретно у Вашому випадку законодавство не встановлює чітких норм, тому що ця ситуація – не зовсім у правовому полі. Але за сімейним законодавством особа у віці до 18 років має статус “дитини”, за яку несуть відповідальність її батьки. Сімейний кодекс України зобов’язує батьків турбуватися про стан здоров’я дитини, а години сна і сидіння за комп’ютером повністю охоплюється поняттям “стан здоров’я дитини”. Тому прохання батьків не сидіти за комп’ютером після 12 -00 є виконанням ними свого обов’язку турбуватися про здоров’я дитини.

  1. Ви маєте право на дозвілля і відпочинок від самого статусу. З 14 років ви відповідаєте за себе і свої вчинки,але до 16-18 років за вас відповідають також і батьки так,як за не дотримання батьківських обов’язків знімають батьківські права.

 16. Здравствуйте, в 14 лет можно решать до какого времени сидеть за компьютером ? И спориться с родителями если они запрещают играть в определённое время

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.