ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ

ОБ’ЄМ  ПРАВ  ДИТИНИ  ЗАЛЕЖНО  ВІД  ЇЇ  ВІКУ

За нормами Сімейного кодексу України особа вважається дитиною до 18 років: до 14 років – це малолітня дитина, від 14 до 18 років – неповнолітня.

Не дивлячись на те, що особа до 18 років не є повнолітньою, закон наділяє її певним об’ємом прав. Ряд прав у дитини виникає від народження і ваші діти їх уже реалізували: право на ім’я, на громадянство, на піклування і турботу, на медичну допомогу, на достатнє і здорове харчування.

Крім цих прав, дитина від народження має такі права, про які не часто згадують: право на повагу, право сповідувати власну релігію, право бути вислуханим, право висловлювати власну думку, право на гідне ставлення до себе та на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я.

Із збільшенням віку дитини збільшується і об’єм прав. Так, з 2 місяців дитина має право бути всиновленою та відвідувати ясла (хоча в Полтаві таких ясел немає; ясла – тільки з 2 років). З 3 років дитина має право відвідувати дитячий садок.

Від народження і до 6 років дитина має право на безкоштовний проїзд в автобусах, а до 7 років – в тролейбусах.

З 6 років у дитини з’являються нові права: право відвідувати школу; право бути членом дитячих громадських організацій; право укладати дрібні побутові правочини (наприклад, купувати хліб чи морозиво).

Через рік, з 7 років дитина має право давати згоду на зміну прізвища у випадку зміни прізвища одним або двома із батьків.

А з 10 років у дитини виникає право на вибір місця проживання за спільною згодою батьків і самої дитини.

Із 12 років дитина має право брати участь в обговоренні, з ким із батьків залишатиметься у разі їх розлучення.

Радикально змінюється правовий статус дитини із 14 років. З цього віку дитина має право на:

 • звернення за захистом своїх прав безпосередньо до суду;
 • звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав;
 • самостійно укладати договори банківського вкладу і рахунку;
 • на вибір лікаря і вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій;
 • самостійне розпорядження своїми доходами: стипендією, зарплатою, іншими доходами;
 • бути членом молодіжних громадських організацій;
 • керування велосипедом при русі на дорозі;
 • навчання водінню мотоциклом чи мопедом;
 • отримання інформації щодо свого усиновлення;
 • вибір місця свого проживання;
 • працювати за згодою одного з батьків у вільний від навчання час для виконання легкої роботи;
 • участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

З 15 років додається до цього ще одне право дитини бути засновником дитячих громадських організацій.

Цілий ряд прав з’являється у дитини з 16 років:

 • право укладати трудовий договір;
 • право навчання водінню автомобілем;
 • право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я);
 • право на вільний самостійний виїзд за межі України;
 • право взяти шлюб за рішенням суду, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Ну і з 18 років у особи настає повна дієздатність, вона втрачає статус дитини і отримує всі права дорослої людини.

Леся Костенко,

юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

 

9 коментарів до “ОБ’ЄМ ПРАВ ДИТИНИ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇЇ ВІКУ”

 1. Добрий день, мені 16 років. Чи можу я поїхати в інше місто(на поїзді), без дозволу на те батьків? Чи карається це законом? Чи це суто сімейне?

  1. Ви можете поїхати в поїзді у Вашому віці лише без супроводу дорослих, самостійно (це можна робити з 14 років), але без згоди батьків – не можна, тому що особа є дитиною до 18 років і весь цей час батьки несуть відповідальність за свою дитину.

 2. Мені 17 років. Чи маю я право виходити з дому і гуляти з друзями доти доки хочу та як мама мене нікуди не пускає???

  1. Відповідно до ст. 150-151 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки також мають право обирати свої форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону і моральним засадам суспільства. Тому Ваша мама частково права, бо несе за Вас відповідальність і виконує ці норми.
   Але повністю забороняти Вам кудись виходити не можна, оскільки згідно зі ст. 155 Сімейного кодексу України здійснення батьками своїх прав та виконання обов’язків мають грунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
   Крім того, варто нагадати, що за ст. 20-1 ЗУ “Про охорону дитинства” діти віком до 16 років з 22-00 год до 6-00 год. можуть перебувати у закладах розваг і громадського харчування лише в присутності принаймі одного з батьків або особи, яка їх супроводжує і несе за них персональну відповідальність.

 3. Доброго дня, мені 15 років з батьком я не живу з 2 років ,проживаю тільки з мамою, але хочу жити окремо від мами наприклад з тіткою чи можливо таке у моєму віці?

  1. Відповідно до норм Сімейного кодексу України (СКУ) дитина має проживати з батьками або з одним із батьків. За п. 3 ст. 160 СКУ, якщо батьки проживають окремо, то місце проживання (з матір’ю чи батьком) дитини, яка досягла 14 років, визначається нею самостійно.
   За нормами п. 3 ст. 161 СКУ, якщо орган опіки та піклування або суд визнає, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання і розвитку (наприклад, якщо зловживає алкоголем чи не має самостійного заробітку), на вимогу інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана комусь із них.

 4. Конкретно у Вашому випадку законодавство не встановлює чітких норм, тому що ця ситуація – не зовсім у правовому полі. Але за сімейним законодавством особа у віці до 18 років має статус “дитини”, за яку несуть відповідальність її батьки. Сімейний кодекс України зобов’язує батьків турбуватися про стан здоров’я дитини, а години сна і сидіння за комп’ютером повністю охоплюється поняттям “стан здоров’я дитини”. Тому прохання батьків не сидіти за комп’ютером після 12 -00 є виконанням ними свого обов’язку турбуватися про здоров’я дитини.

 5. Здравствуйте, в 14 лет можно решать до какого времени сидеть за компьютером ? И спориться с родителями если они запрещают играть в определённое время

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.