ДІТИ – ПАСАЖИРИ: ПРАВА ДІТЕЙ ТА ЇХ БАТЬКІВ У МІСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ

У Полтаві міський транспорт складають тролейбуси, автобуси, маршрутні таксі (маршрутки) та таксі. Оскільки вони є різними видами транспорту (електричний та автомобільний), то перевезення дітей батьками в ньому регулюється не одним, а двома документами:Без имени-1

Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими Постановою КМУ № 176 від 18.02.1997 р. (далі – Правила автотранспорту) (розповсюджуються на перевезення автобусами, маршрутками і таксі);

Правилами користування трамваєм і тролейбусом у містах України, затвердженими Наказом Мінбуду та ЖКГ України № 329 від 09.10.2006 р. (далі – Правила електротранспорту) (розповсюджуються на перевезення тролейбусами).

Норми цих двох документів багато в чому співпадають, але й є свої особливості.

АВТОБУСИ І МАРШРУТКИ

         Відповідно до пп. 7 п. 159 Правил автотранспорту пасажир автобуса має право безоплатно перевозити із собою одну дитину віком до 6 років без права зайняття нею окремого місця. Тобто один дорослий має право безоплатно провезти одну дитину, якій не виповнилося 6-ти років, якщо триматиме дитину на руках чи на колінах. До 6-ти років – це означає, що безоплатно можна провозити дитину до фактичного дня її народження. І якщо він у кінці року, то весь рік, у якому дитині має виповнитися 6 років, до фактичного дня народження дитина їздить безкоштовно. Бажано батькам мати при собі Свідоцтво про народження дитини або його нотаріальну копію – на випадок сумніву кондуктора щодо віку дитини.

Згідно з п. 44 Правил автотранспорту пасажири з дітьми мають право першочергового входу в автобус. Для них у передній частині салону автобуса відводять місця для сидіння (зазвичай вони позначені «Місця для пасажирів з дітьми»). Тому якщо ці місця зайняті не пільговими категоріями пасажирів, то можна попросити їх звільнити для пасажирів з дітьми.

Пп. 3 п. 149 Правил автотранспорту забороняє водієві курити під час руху автобуса. Це важливо, оскільки, зазвичай, пасажири з малими дітьми їдуть у передній частині салону автобуса, куди потрапляє дим від куріння водія. При цьому відкрите вікно у водія не звільняє його від цієї заборони. Тому батьки абсолютно законно можуть вимагати припинити куріння. При цьому водія пп.14 п. 147 Правил зобов’язано чемно поводитися з пасажирами, тому грубо і некультурно відповісти пасажирові з дитиною про те, що він не буде цього робити, водій не має права.

Ще один суттєвий момент. Будь-який автобус в процесі їзди може зламатися і пасажирам треба буде пересідати на інший автобус. Пп. 9 п. 145 Правил автотранспорту водія зобов’язує організувати проїзд пасажирів до місця призначення без додаткових фінансових витрат пасажирів, насамперед пасажирів з дітьми, у разі припинення поїздки через технічну несправність транспорту. Тобто водій зламаного автобуса повинен, в першу чергу, пересадити пасажирів з дітьми на інший автобус без додаткової оплати проїзду.

ТРОЛЕЙБУСИ

Відповідно до п. 5.7. Правил електротранспорту пасажир має право безоплатно провозити з собою дітей віком до 7- ми років (на відміну від автобусів, де – лише до 6-ти років). В тролейбусах кількість дітей, яких можна провозити одному дорослому безкоштовно, Правила автотранспорту не обмежують. Тому кількість дітей може бути будь-яка (на відміну від автобусів, де 1 дорослий може провозити 1 дитину безоплатно). Не має в тролейбусах (на відміну від автобусів) і обмежень щодо того, що дитина, яка перевозиться, не повинна займати окремого місця.

Крім того, пасажир тролейбуса має право безоплатно провозити із собою дитячий візок, лижі, санки і велосипед (без оплати багажу).

П. 5.6. Правил електротранспорту забороняє пасажирам входити в салон тролейбуса з морозивом, з яким часто заходять у транспорт діти. Тому водій і кондуктор абсолютно законно можуть не пропустити до тролейбуса батьків з дітьми і морозивом. Заборонено також батькам ставити дітей і ручну поклажу на сидіння.       Так само, як і в автобусах, водіям тролейбуса п. 4.8. Правил електротранспорту забороняє під час руху палити, щоб у передню частину салону, де сидять діти, не потрапив тютюновий дим.

Слід зазначити, що Правилами електротранспорту обмежується посадка пасажирів через передні двері. Тобто водій має право не пропускати усіх підряд пасажирів через передні двері. Виняток становлять пасажири з дітьми. Тому, якщо батьки з дітьми підходять до зачинених передніх дверей для посадки, водій зобов’язаний їх відкрити. Тим більше, що п. 5.3. Правил електротранспорту чітко встановлює: входити через передні двері тролейбуса мають право пасажири з дітьми до 7-річного віку.

Леся Костенко,  юрисконсульт 1 категорії

ПОБД ім. Панаса Мирного

6 коментарів до “ДІТИ – ПАСАЖИРИ: ПРАВА ДІТЕЙ ТА ЇХ БАТЬКІВ У МІСЬКОМУ ТРАНСПОРТІ”

  1. Моі’й дитині півтора роки,розміри складеного візочка 98см в висоту і 48см в ширину,10кг.Водій безкоштовного маршрутного таксі”Екватор-центр” після того, як я з великими зусиллями зайшла в транспорт(ніхто не допоміг),попросив мене з дитиною вийти.Я з комком в горлі вийшла.Чи мав він право нас вигнати?Дякую за відповідь!Дуже цікаво…

    1. Згідно з п. 159 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою КМУ № 176 від 18.02.1997 р., пасажир автобуса має право перевозити безоплатно одну одиницю багажу в разі поїздки на маршруті міського сполучення за умови, що його розміри не перевищують 100 х 50 х 30 см, вагою до 20 кг. Ваш візочок повністю підпадає під ці параметри, тому дії водія були незаконні.
      До речі, у тролейбусах перевозити 1 дитячий візочок можна безкоштовно незалежно від його розміру.

  2. Ваше питання не з’явилося на блозі, тому, будь ласка, напишіть його ще раз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.