ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ

Українське законодавство (Кодекс законів про працю України, Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про відпустки») передбачає ряд гарантій для працюючих жінок з неповнолітніми дітьми. Цим держава реалізує конституційні норми про охорону материнства і дитинства.

1111111111  Відповідно до ст. 174 КЗпП працю жінок забороняється застосовувати на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці. Жінок не можна залучати до підземних робіт, крім нефізичних робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню.

За жодних обставин не допускається залучення вагітних жінок (незалежно від строку вагітності) та жінок, які мають дітей віком до 3-х років, до роботи у нічний час, до надурочних робіт, до робіт у вихідні дні та направлення їх у відрядження. Це прямо передбачено ст. 176 КЗпП. Щодо жінок, які мають дітей віком від 3-х до 14-ти років або мають дитину-інваліда, то залучатися до надурочних робіт або направлятися у відрядження вони можуть лише за наявності їхньої згоди на це.

111111111Ст. 184 КЗпП заборонено відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм зарплату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю маленьких дітей (до 3-х років), а одиноким матерям – за наявності дитини віком до 14-ти років чи дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу таким жінкам роботодавець зобов’язаний повідомити причини відмови у письмовій формі і цю відмову можна оскаржити до суду. На жаль, практично цю норму реалізувати дуже складно, бо роботодавець може офіційно зазначити іншу причину відмови, а не ту, яка пов’язана з вищевказаними обставинами.

Працюючим жінкам, які мають дітей віком до 1,5 року, крім загальної обідньої перерви, надаються додаткові перерви для годування дитини, як мінімум, кожні 3 години по 30 хв. Якщо грудних дітей двоє і більше, то тривалість перерви встановлюється не менше години. Перерви для годування дитини включаються у робочий час і оплачується за середнім заробітком.

Роботодавцю за будь-яких умов заборонено тимчасово переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, вагітних жінок та жінок, які мають дитину-інваліда або дитину віком до 6 років, без згоди цих жінок.

11111111 Роботодавець не має права звільнити з роботи з власної ініціативи вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 3-х років, одиноких матерів з дитиною до 14-ти років або дитиною інвалідом. Єдиний виняток – звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства. Але й у цьому випадку такі жінки повинні обов’язково бути працевлаштовані роботодавцем.

Слід мати на увазі, що такі вищезазначені жінки, які працюють за строковим трудовим договором, після його закінчення обов’язково мають бути працевлаштовані роботодавцем. При цьому на період працевлаштування за ними зберігається середня зарплата, але не більше 3-х місяців з дня закінчення строкового трудового договору (ст. 184 КЗпП).

Відомо, що у перший рік роботи жінка може йти у щорічну відпустку повної тривалості, пропрацювавши не менше 6 місяців. Але Закон про відпустки (ст. 10) встановлює певні категорії осіб, які вправі отримати відпустку повної тривалості, не чекаючи 6-місячного терміну: це жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю і пологами або після неї; жінки, які мають 2-х і більше дітей віком до 15-ти років або дитину-інваліда. Ці ж самі категорії жінок і плюс до них одинокі матері, які виховують дітей без батька, мають право свої щорічні відпустки брати у зручний для них час. Відмовити у наданні щорічної відпустки цим категоріям жінок у період, про який вони просять, роботодавець не має права.

Згідно з ст. 179 КЗпП за бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

За ст. 182-1 КЗпП жінці, яка працює і має 2 і більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка всиновила дитину, одинокій матері надається щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. Ця відпустка надається понад основну щорічну відпустку. При цьому немає значення період, який пропрацювала жінка; ця відпустка надається не за відпрацьований рік, а за календарний рік. Відкликати жінку з такої відпустки не можна, бо Закон про відпустки цього не передбачає. Грошову компенсацію за таку невикористану відпустку виплачують лише у разі звільнення, причому за всі невикористані дні, незалежно від місяця звільнення.

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

203 коментарі до “ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ”

 1. Доброго дня!
  Я розлучена, у мене на утриманні дитина з інвалідністю до 18 років, дитині зараз 5 років. Працюю в школі. Минулого навчального року мала навантаження 20 год на тиждень, цього навчального року при розподілі годин було оголошено, що моє педагогічне навантаження буде збережено. Чи має право дирекція забрати в мене 1 год і довантажити працюючого пенсіонера, котрий має навантаження – 18 год, що відповідає навантаженню на повну ставку, мотивуючи, що пенсіонер має право на однакові умови праці?

 2. Доброго дня .Поясніть будьласка чи мають прво на державній установі звільнити мене я роблю на декретному місці декретна відпустка ще не закінчилась і та жінка яка пішла в декрет виходе з декретної відпустки у мене 5 дітей двом по 23 і 22 роки а трьом 19, 17 та 12років маю статус багатодітної та матері героїні

 3. Я мама 3 неповнолітніх дітей,працюю вчителем початкових класів.Стаж 26років,вища категорія.Чи має право відділ освіти громади скоротити мене(в зв’язку з неповним класом) 1 вересня,якщо мене повідомили 15 серпня.Як діяти???

 4. Чи має право відділ освіти громади звільнити вчителя початкових класів(маму 3 неповнолітніх дітей,стаж 26 років,вища категорія)1вересня,якщо її повідомили 15 серпня в усній формі.Скорочення у зв’язку неповним класом.Як діяти вчителю???

 5. Чи має право відділ освіти громади скоротити вчителя початкових класів (маму 3 неповнолітніх дітей,26 років стажу ,вища категорія) 1вересня у зв’язку з неповним класом,якщо її повідомили 15 серпня в усній формі.Як діяти вчителю???

 6. Добрий день. Я одинока мати,виховую дитину 6 років,з чоловіком розведені. На роботі потрапляю під скорочення. Чи мають право мене скоротити?

 7. Доброї нчі, я одинока мама, працювала вчителем. Чи можу я, при виході з декретної відпустки, розраховувати на ту посаду і ті години, які були до того?…(роботодавець пропонує зовсім інше). Дякую

 8. Добрий день! Я мати дитини -інваліда. Дитині зараз 2. 9 місяць. Підприємство, на якому я працюю, знаходиться на стадії ліквідації. Мене цікавлять такі питання:
  1) якщо написати відпустку по догляду за дитиною від 3 до 6 років – чи буде рахуватись трудовий стаж?
  2)підприємство вимагає підписати заяву на скорочення. Чи варто погоджуватись на скорочення і як тоді будуть мені нараховуватись виплати по догляду за дитиною, так як я не маю можливості вийти на роботу? І які мої наступні кроки? Чи потрібно ставати на біржу праці,?чи буде мені рахуватись трудовий стаж?
  3) при скороченні, які виплати повинно здійснити підприємство, враховуючи , що є дитина-інвалід.
  Дякую

 9. Добрий день.якщо у мене дитина інвалід 3 групи і отримую кошти по догляду.і хочу піти на роботу офіційно.дитині пенцію будуть платити??

 10. Добрий день. Я мама інваліда з дитинства перша група А, нам виповнилось 18 років. Я єдиний працездатний годувальник , за сином доглядають батьки пенсіонери. Чи можуть мене звільнити в зв’язку із скороченням?

  1. У Вас є пільга для залишення на роботі – Ви єдиний годувальник в сім’ї. Але це буде враховуватися після того, якщо Ви будете з однаковою професійною підготовкою і стажем роботи з іншими працівниками на аналогічних посадах і треба буде когось залишити, а когось скоротити.

 11. Доброго дня ,скажіть будь ласка відповідь по даній ситуації :
  Я мама в декреті ,дитині 10місяців
  Хочу піти на роботу на неповний день
  Скільки дозволяється працювати годин в місяць ?
  Так як мені пропонують по 8,9 годин

  1. Неповний робочий час (день чи тиждень) може бути будь-який, про який Ви домовитеся з роботодавцем. Просто він буде меншим від норми – 40 годин на тиждень. Нижньої межі для неповного робочого часу не встановлено – хоч 1 година в день, хоч 1 день на тиждень – як домовитеся.

 12. Доброго дня. Скажіть будь ласка чи має право центр зайнятості направляти розведену матір, яка виховує 6 річну дитину сама на 12 год робочий день? (Там і нічні, і вихідні дні).

  1. Центр зайнятості має право направляти Вас на будь-яку роботу, яка вважається “підходящою” для Вас відповідно до освіти. Але самому підприємству Ви можете не підійти і вони напишуть Вам відмову.
   Щодо наявності у Вас статусу одинокої матері і 6-річної дитини, то КЗпП (ст. 176) України забороняє залучення до нічних робіт і роботи у вихідні лише вагітних і жінок з дитиною до 3-х років.

 13. Добрий вечер,скажите будь ласка у мене 3 детей 2,3,6 рокив ям можуть звильнити з роботи з дикретнои видпустки ?

  1. Жінку, яка перебуває у декретній відпустці, взагалі не можна звільнити за ініціативою роботодавця.

 14. Добрий вечер,скажите будь ласка у мене 3 детей 2,3,6 рокив ям можуть звильнити з роботи з дикретнои видпустки ?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.