ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ

Українське законодавство (Кодекс законів про працю України, Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про відпустки») передбачає ряд гарантій для працюючих жінок з неповнолітніми дітьми. Цим держава реалізує конституційні норми про охорону материнства і дитинства.

1111111111  Відповідно до ст. 174 КЗпП працю жінок забороняється застосовувати на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці. Жінок не можна залучати до підземних робіт, крім нефізичних робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню.

За жодних обставин не допускається залучення вагітних жінок (незалежно від строку вагітності) та жінок, які мають дітей віком до 3-х років, до роботи у нічний час, до надурочних робіт, до робіт у вихідні дні та направлення їх у відрядження. Це прямо передбачено ст. 176 КЗпП. Щодо жінок, які мають дітей віком від 3-х до 14-ти років або мають дитину-інваліда, то залучатися до надурочних робіт або направлятися у відрядження вони можуть лише за наявності їхньої згоди на це.

111111111Ст. 184 КЗпП заборонено відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм зарплату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю маленьких дітей (до 3-х років), а одиноким матерям – за наявності дитини віком до 14-ти років чи дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу таким жінкам роботодавець зобов’язаний повідомити причини відмови у письмовій формі і цю відмову можна оскаржити до суду. На жаль, практично цю норму реалізувати дуже складно, бо роботодавець може офіційно зазначити іншу причину відмови, а не ту, яка пов’язана з вищевказаними обставинами.

Працюючим жінкам, які мають дітей віком до 1,5 року, крім загальної обідньої перерви, надаються додаткові перерви для годування дитини, як мінімум, кожні 3 години по 30 хв. Якщо грудних дітей двоє і більше, то тривалість перерви встановлюється не менше години. Перерви для годування дитини включаються у робочий час і оплачується за середнім заробітком.

Роботодавцю за будь-яких умов заборонено тимчасово переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, вагітних жінок та жінок, які мають дитину-інваліда або дитину віком до 6 років, без згоди цих жінок.

11111111 Роботодавець не має права звільнити з роботи з власної ініціативи вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 3-х років, одиноких матерів з дитиною до 14-ти років або дитиною інвалідом. Єдиний виняток – звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства. Але й у цьому випадку такі жінки повинні обов’язково бути працевлаштовані роботодавцем.

Слід мати на увазі, що такі вищезазначені жінки, які працюють за строковим трудовим договором, після його закінчення обов’язково мають бути працевлаштовані роботодавцем. При цьому на період працевлаштування за ними зберігається середня зарплата, але не більше 3-х місяців з дня закінчення строкового трудового договору (ст. 184 КЗпП).

Відомо, що у перший рік роботи жінка може йти у щорічну відпустку повної тривалості, пропрацювавши не менше 6 місяців. Але Закон про відпустки (ст. 10) встановлює певні категорії осіб, які вправі отримати відпустку повної тривалості, не чекаючи 6-місячного терміну: це жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю і пологами або після неї; жінки, які мають 2-х і більше дітей віком до 15-ти років або дитину-інваліда. Ці ж самі категорії жінок і плюс до них одинокі матері, які виховують дітей без батька, мають право свої щорічні відпустки брати у зручний для них час. Відмовити у наданні щорічної відпустки цим категоріям жінок у період, про який вони просять, роботодавець не має права.

Згідно з ст. 179 КЗпП за бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

За ст. 182-1 КЗпП жінці, яка працює і має 2 і більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка всиновила дитину, одинокій матері надається щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. Ця відпустка надається понад основну щорічну відпустку. При цьому немає значення період, який пропрацювала жінка; ця відпустка надається не за відпрацьований рік, а за календарний рік. Відкликати жінку з такої відпустки не можна, бо Закон про відпустки цього не передбачає. Грошову компенсацію за таку невикористану відпустку виплачують лише у разі звільнення, причому за всі невикористані дні, незалежно від місяця звільнення.

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

203 коментарі до “ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ”

 1. Чи буде получати мати одиначка допомогу мати одиначки якщо вона оформлена на роботу?

 2. Доброго дня!
  Я розлучена, у мене на утриманні дитина з інвалідністю до 18 років, дитині зараз 5 років. Працюю в школі. Минулого навчального року мала навантаження 20 год на тиждень, цього навчального року при розподілі годин було оголошено, що моє педагогічне навантаження буде збережено. Чи має право дирекція забрати в мене 1 год і довантажити працюючого пенсіонера, котрий має навантаження – 18 год, що відповідає навантаженню на повну ставку, мотивуючи, що пенсіонер має право на однакові умови праці?

 3. Доброго дня .Поясніть будьласка чи мають прво на державній установі звільнити мене я роблю на декретному місці декретна відпустка ще не закінчилась і та жінка яка пішла в декрет виходе з декретної відпустки у мене 5 дітей двом по 23 і 22 роки а трьом 19, 17 та 12років маю статус багатодітної та матері героїні

 4. Я мама 3 неповнолітніх дітей,працюю вчителем початкових класів.Стаж 26років,вища категорія.Чи має право відділ освіти громади скоротити мене(в зв’язку з неповним класом) 1 вересня,якщо мене повідомили 15 серпня.Як діяти???

 5. Чи має право відділ освіти громади звільнити вчителя початкових класів(маму 3 неповнолітніх дітей,стаж 26 років,вища категорія)1вересня,якщо її повідомили 15 серпня в усній формі.Скорочення у зв’язку неповним класом.Як діяти вчителю???

 6. Чи має право відділ освіти громади скоротити вчителя початкових класів (маму 3 неповнолітніх дітей,26 років стажу ,вища категорія) 1вересня у зв’язку з неповним класом,якщо її повідомили 15 серпня в усній формі.Як діяти вчителю???

 7. Добрий день. Я одинока мати,виховую дитину 6 років,з чоловіком розведені. На роботі потрапляю під скорочення. Чи мають право мене скоротити?

 8. Доброї нчі, я одинока мама, працювала вчителем. Чи можу я, при виході з декретної відпустки, розраховувати на ту посаду і ті години, які були до того?…(роботодавець пропонує зовсім інше). Дякую

 9. Добрий день! Я мати дитини -інваліда. Дитині зараз 2. 9 місяць. Підприємство, на якому я працюю, знаходиться на стадії ліквідації. Мене цікавлять такі питання:
  1) якщо написати відпустку по догляду за дитиною від 3 до 6 років – чи буде рахуватись трудовий стаж?
  2)підприємство вимагає підписати заяву на скорочення. Чи варто погоджуватись на скорочення і як тоді будуть мені нараховуватись виплати по догляду за дитиною, так як я не маю можливості вийти на роботу? І які мої наступні кроки? Чи потрібно ставати на біржу праці,?чи буде мені рахуватись трудовий стаж?
  3) при скороченні, які виплати повинно здійснити підприємство, враховуючи , що є дитина-інвалід.
  Дякую

 10. Добрий день.якщо у мене дитина інвалід 3 групи і отримую кошти по догляду.і хочу піти на роботу офіційно.дитині пенцію будуть платити??

 11. Добрий день. Я мама інваліда з дитинства перша група А, нам виповнилось 18 років. Я єдиний працездатний годувальник , за сином доглядають батьки пенсіонери. Чи можуть мене звільнити в зв’язку із скороченням?

  1. У Вас є пільга для залишення на роботі – Ви єдиний годувальник в сім’ї. Але це буде враховуватися після того, якщо Ви будете з однаковою професійною підготовкою і стажем роботи з іншими працівниками на аналогічних посадах і треба буде когось залишити, а когось скоротити.

 12. Доброго дня ,скажіть будь ласка відповідь по даній ситуації :
  Я мама в декреті ,дитині 10місяців
  Хочу піти на роботу на неповний день
  Скільки дозволяється працювати годин в місяць ?
  Так як мені пропонують по 8,9 годин

  1. Неповний робочий час (день чи тиждень) може бути будь-який, про який Ви домовитеся з роботодавцем. Просто він буде меншим від норми – 40 годин на тиждень. Нижньої межі для неповного робочого часу не встановлено – хоч 1 година в день, хоч 1 день на тиждень – як домовитеся.

 13. Доброго дня. Скажіть будь ласка чи має право центр зайнятості направляти розведену матір, яка виховує 6 річну дитину сама на 12 год робочий день? (Там і нічні, і вихідні дні).

  1. Центр зайнятості має право направляти Вас на будь-яку роботу, яка вважається “підходящою” для Вас відповідно до освіти. Але самому підприємству Ви можете не підійти і вони напишуть Вам відмову.
   Щодо наявності у Вас статусу одинокої матері і 6-річної дитини, то КЗпП (ст. 176) України забороняє залучення до нічних робіт і роботи у вихідні лише вагітних і жінок з дитиною до 3-х років.

 14. Добрий вечер,скажите будь ласка у мене 3 детей 2,3,6 рокив ям можуть звильнити з роботи з дикретнои видпустки ?

  1. Жінку, яка перебуває у декретній відпустці, взагалі не можна звільнити за ініціативою роботодавця.

 15. Добрий вечер,скажите будь ласка у мене 3 детей 2,3,6 рокив ям можуть звильнити з роботи з дикретнои видпустки ?

 16. Я хочу вийти на роботу де графік сутка через триале в мене дитина 1,3 роки…чи можна

  1. Згідно зі статтею 176 Кодексу законів про працю не допускається залучення до роботи у нічний час жінок, які мають дітей віком до 3-х років. Тому Вам можуть відмовити у такому графіку роботи (але можуть і дозволити).

 17. Добрый день !
  я мама 5 -ых деток стала на биржу получила статус безработной только выплат не будет могу я получать соц выплаты?

  1. За консультацією краще звернутися до працівників управління соцзахисту, яке виплачує соцвиплати, оскільки там є нюанси, що треба врахувати.

 18. Здравствуйте! Якщо в мене дитина 5 рочків і я працюю? Чи можу я отримувати соціальну допомогу????

  1. Ви не уточнили, на що саме соціальну допомогу (як одинока мати, чи як малозабезпечена, чи щось інше – уточніть).

 19. Доброго дня. Допоможіть, будь ласка, розібратися в наступній ситуації. Я мати дитина-інваліда. Зараз сину майже 7. Інвалідність маємо з 1 року і 8 місяців. Дитина з важкими розумовими порушеннями та аутизмом. Працюю викладачем 12 років у вищому навчальному закладі. В декреті теж працювала на мінімальну кількість ставки. Ситуація така. До народження малого і ще в перші роки життя я працювала на 0.25 – 0.4 ст.по кафедрі, а інше навантаження було по підготовчих курсах. У цьому році пояснила, що дитина відвідує розвитковий центр і більшу кількість годин, ніж у минулих роках. І я його супроводжую. Дитина немовна. Документи з центру мені видали, що я його супроводжую. Він немовний, сам себе не обслуговує, тому залишити одного не можу. Попросила дати навантаження тільки по кафедрі у другій половині дня. У нас є така можливість (є уроки з певною категорією студентів у 2 половині дня), на що мені відмовили. Працюю на 0.4 ставки всього. Хоча причини відмови немає. Просто так хоче зав.кафедри. Виконую навчальне навантаження, займаюсь науковою та методичною роботою на рівні з усіма іншими викладачами як на повну ставку, а не на 0.4. Також мені надали й інші обов’язки, організаційно-виховні, які я не маю можливості виконувати у зязку з тим, що вони вимагають постійного перебування на роботі. Але я ж працюю лише на 0.4. Як документально я можу відстояти свої права на те, щоб мені дали нормальне навантаження і додаткові обов’язки відповідно до навчального навантаження. Lzre./

  1. Зверніться з письмовим клопотанням про встановлення відповідного режиму роботи безпосередньо до ректора вишу і обгрунтуйте прохання необхідністю супроводу дитини + довідки про статус дитини з інвалідністю та з Центру про години занять і необхідність супроводу. Крім того, усе інше навантаження (крім навчального) надається пропорційно розміру ставки працівника.
   Навантаження розподіляє зав. кафедри і у нього немає обов’язку задовольняти Ваше прохання, але він має право це зробити.

 20. Доброго дня. Я багатодітна мама. Маю дітей віком 6, 12 і 17 років. Працюю в школі вчителем. Чоловік офіційної роботи не має. Підробляє де може. Скажіть будь ласка чи може директор школи мене звільнити з власної ініціативи. Я в грудні 2018р. тільки захистилась. Закінчила магістратуру.

  1. З власної ініціативи директора – це лише за скороченням штату чи за порушення трудової дисципліни. Якщо у Вашій школі не має офіційно скорочення штату і Ви не порушували трудову дисципліну, то з ініціативи директора Вас звільнити ніяк. Якщо ж Вас звільняють за скороченням, то у Вас є переважне право на залишення на роботі (єдина зарплата і наявність трьох утриманців) перед іншими працівниками.

 21. Я мати одиначка трьох дітей 17, 11 і 5 років, інвалід 2 групи. Проживаю з мамою 59 років.хочу працевлаштуватися нічним сторожем. Чи маю я на це право

  1. Для роботи у нічний час потрібна письмова згода особи з інвалідністю, а також те, що Ваша ІПР (індивідуальна програма реабілітації) не містить заборони на таку роботу, тобто медичний висновок, що Вам ця робота не протипоказана. Усі інші чинники, про які Ви пишете значення не мають.

 22. Добрий день. Я одинока мати, на даний момент у відпустці по догляду за дитиною до трьох років. Чи можу достроково перервати відпустку і працювати повний робочий день ( чотири робочих по 12 годин і чотири вихідні)

  1. Ви можете перервати відпустку у будь-який час і вийти на роботу на повний день. У даному випадку статус одинокої матері значення не має.

 23. Я мати трьох діток 11 місяців. 3 рочки і 5 рочків. Чи можу мати малозабезпечення. Чоловік непрацює а я у декреті з державноїї роботи.?І чи мають право невзяти мою другу дитину в садок якщо одна дитина відвідує садок????

  1. Стосовно допомоги як малозабезпеченим, то Вам варто звернутися в управління соцзахисту і принести довідки про Ваші і чоловікові доходи (усі). Якщо цих грошей не вистачатиме на кожного з 5 членів сім’ї у розмірі прожиткового мінімуму, то Вам призначать допомогу.
   Стосовно садочка, то прямої норми про те, що другу дитину обов’язково мають взяти в садок, який відвідує перша дитина, немає, але Ви обов’язково про це заявляйте, бо це поважна причина для того, щоб взяти другу дитину.

 24. Доброго дня! Скажіть будь-ласка чи можу я мати гнучкий графік на роботі (дитині 1,9 місяців) …я вийшла на роботу..І чи оплачується в повній сумі.???

  1. Згідно з частиною 8 статті 179 Кодексу законів про працю України за бажанням жінки у період перебування їх у відпустці по догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. Керуючись цією нормою, Ви можете знову написати заяву про надання Вам відпустки по догляду за дитиною до 3-х років і, перебуваючи в ній, домовитися з керівництвом про гнучкий графік роботи. Оплачуватися робота буде пропорційно відпрацьованому часу.

 25. Доброго дня.Я маю дитину до 3-х років,хочу влаштуватися на роботу позмінно-де є і зміни у нічний час.Проживаю разом з батьками та чоловіком,які допомагають доглядати дитину.Чи можу я написати заяву до підприємства на яке хочу працевлаштуватися,що з власного бажання хочу працювати у нічний час,так як на період моєї відсутності,а особливо у нічний час,догляд буде здійснювати моя мама?Чи мають вони право взяти мене на роботу?

  1. За нормами ст. 176 Кодексу законів про працю не допускаються до роботи у нічний час жінки, які мають дітей у віці до 3 років. За ст. 177 КЗпП жінки, які мають дітей у віці від 3 до 14 років, можуть залучатися до нічних робіт за згодою.
   Таким чином, поки Вашій дитині не виповниться 3 роки, у нічні зміни Ви працювати не можете (навіть, якщо Ви не проти, бо це буде порушення трудового законодавства для підприємства, за яке воно може заплатити штраф). І лише після 3 років дитині Ви можете дати письмову згоду на роботу у нічні зміни.

 26. Я працюю помічником вихователя, хочуть закрить мою групу а людей звільнити, в мене двое не повнолітніх дітей 9,12, чи захищена я законом.

  1. Головне, не пишіть на прохання керівництва добровільної заяви про звільнення за власним бажанням. Якщо вже Вас скорочують, то за ст. 40 п. 1 КЗпП і з дотриманням процедури: Вас мають попередити про це письмово за 2 місяці, передати Ваші дані до центру зайнятості, запропонувати (письмово) Вам іншу роботу в садочку (наприклад, сторож чи прибиральниця), виплатити вихідну допомогу, дати копію наказу про звільнення і Ви тоді станете на облік в центрі зайнятості зразу.
   Крім того, у Вас є переважне право залишитися на роботі: за статтею 42 КЗпП при рівних умовах продуктивності праці переважне право є у сімейних при наявності 2 і більше утриманців (неповнолітні діти – це утриманці).

 27. Добрій день підкажіть будь ласка, чи маю я право на соціальну відпустку , якщо я маю дитину інваліда дитинства якій 4 роки

  1. За нормами статті 182-1 Кодексу законів про працю України жінка, яка має дитину з інвалідністю, має право на додаткову оплачувану відпустку 10 календарних днів. При цьому вік дитини з інвалідністю значення не має (до 18 років, коли особа вважається дитиною).

 28. Доброго дня. У мене дитині 2 роки і 10 місяців. Я уже вийшла до роботи, працюємо з чоловіком в одній державній установі ми військові, графік роботи з 9 до 18. Але 2-3 рази в місяць є сутки. Чи мають права мене ставити на сутки, і якщо ні до до якого часу?

  1. Якщо Ви на військовій службі (а не на цивільній роботі), то відносини регулюються не Кодексом законів про працю, а військовим статутом – Ви підписали контракт, який передбачає службу згідно з графіком (в т.ч. й добові чергування), який маєте виконувати. Якби Ви були на цивільній роботі, то згідно з ст. 176 КЗпП жінки, які мають дітей до 3 років, не можуть залучатися до нічних робіт з 22-00 до 6-00.

 29. Я мати одиначка дитині моій 3 роки.Отримую кошти як мало забезпечена.30 січня вихожу на державну роботу на якій отримую мінімальну зарплату.Скажіть будь ласка,чи зможу я отримувати допомогу(виплати як мати одиначка і мало забезпечена)після виходу на роботу?Чи грошову допомогу скасовують?

  1. Допомога становить суму, яка дорівнює різниці між прожитковим мінімумом на людину певного віку (у цьому році це: 1626 грн – для дітей до 6 років; 1921 грн – для працездатних осіб) і її доходами. Тобто порахуйте, щоб доходів вистачало на Вас і Вашу дитину так, щоб дотягнути до прожиткових мінімумів. Якщо не дотягуєте, то допомога буде виплачуватися.

 30. Підкажіть, як мама 3 річної дитини, з батьком якої розлучена, я можу просити перевести мене на ставку 0,75? А також чи можу я взяти відпустку по догляду за дитиною до 6 років, якщо вже вийшла на роботу?

  1. Відпустку по догляду за дитиною до 6 років можете взяти у будь-який час до виповнення дитині 6 років, незалежно від того, вийшли Ви на роботу чи ні. Головне, щоб у вас була медична довідка про те, що дитина потребує догляду із-за стану здоров’я. Перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, жінка має право працювати на умовах неповного робочого дня (наприклад, 0,75 ставки). Це все передбачено статтею 179 Кодексу законів про працю України.
   Відпустку по догляду Вам за медичним висновком надати зобов’язані, а от дати можливість працювати на умовах неповного робочого дня – це не обов’язок, а право роботодавця. Так що домовляйтесь.

 31. доброго вeчора. Я одинока мама виховую дитину внвплвда, який відвідує самостійно школу, поствйного догляду нe потрeбує. Після звільнeння з роботи хотіла стати на облік до цeнтру зайнятості. Протe мeні відмовили. Чи мали вони підстави

  1. Причин відмови багато і це не завжди пов’язано із наявністю дитини з інвалідністю (залежить від причини звільнення, наприклад, за власним бажанням – тоді не зразу беруть на облік). Конкретні підстави саме для Вас з’ясуйте в центрі зайнятості.

   1. конкрeтна обставина наявність литини інваліда і отримання допомоги по догляду. Хоча інший закон пишe, що одинока нeзалeжно від факту праці отримує допомогу та надбавку, яку звичайeі батьки отримують лишe у випадку відсутності працeвлаштувпння та пeрeбування на обліку в ЦЗ. Є рішeння суду від 2016 року в мою користь. В 2018 ситуація повторюється аналогічно, хоч змін в законодавстві нe було. Звільнeна за згодою сторін. ЦЗ наявність у мeнe дитини інваліда ототожнює з моєю зайнятістю

 32. Добрий день. Я вийшла на роботу коли моїй дитині було 9 місяців з 13 лютого 2017р. ,пропрацювавши до січня 2018р. пішла у відпустку за відпрацьований час(тобто за 2017),проробивши більше ніж півроку попросила половину відпустки за 2018-тобто 14 календарних днів у місяці вересні, тепер на прикінці року хочу відгуляли іншу половину відпустки,.Чи можу я взяти відпустку? Чи можуть мені її перенести на січень 2019?

  1. Можете взяти у грудні, на січень Вам не будуть переносити – немає підстав.

 33. Доброго дня я одинока мати виховують двох дітей віком 8 та 14 років старша дитина інвалід чи маю я право на отримання допомоги по догляду за дитиною інвалідом при тій умові що я працюю вчителем.

  1. За ЗУ “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” одиноким матерям надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю призначається незалежно від факту роботи чи навчання.

  2. допомога на дитину інваліда виплачується в будь-якому випадку. А надбавка призначається, самe одинокій мамі, нe залeжно від факту роботи.

 34. Доброго дня! Я вагітна і маю дитину 1рік 11 місяців. Працюю на залізниці. В останній час почалися нападки зі служби кадрів що до порушення трудової дисципліни. вони погрожують доганами.
  Підскажіть будь ласка, в моєму випадку запізнення по причині відвідування лікаря вважається вагомим? Чи можлива відсутнисть на робочому місці по цій же причині.
  Та чи є відповідний орган, куди я можу звернутися з жалобою на жостке та хамське відношення до мене на робочому місці ?

  1. Беріть кожного разу у жіночій консультації довідку про те, що у раковий час Ви були на прийомі і надавайте її на роботі – щоб було видно, що відсутність на роботі відбувається з поважних причин.
   Стосовно порушень трудового законодавства Ви можете звернутися до Державної інспекції праці з проханням перевірити викладені факти.

 35. Добрий день! Я мама двох неповнолітніх дітей (7 та 10 років). Одна з моїх доньок дитина-інвалід. Мене моє керівництво депреміювало несправедливо (навіть хотіли дати догану). Скажіть будь ласка це законно?

 36. Добрий вечір я мама дитини інваліда (дитина інваліда дитинства групи А) працюю на державній роботі медичною сестрою графік не норміруваний (подменна медсестра) підкажіть які у мене є права працювати у цьому закладі так як графік роботи мене не хочуть ставити в зміну так як пояснили що потрібно 2 підмінних медичних сестер 4 зміни є а 5 не хочуть робити які у мене є попва (дякую).

  1. Наявність у Вас дитини з інвалідністю не впливає на графік роботи, але жінок з дитиною з інвалідністю за ст. 177 Кодексу законів про працю не можна залучати до надурочних робіт і направляти у відрядження без їх згоди. Крім того, Ви маєте право на додаткову соціальну оплачувану відпустку 10 календарних днів на рік (це ст. 182-1 Кодексу законів про працю).

 37. Доброго дня. Я працюю в школі з навантаженням 15 годин на тиждень, маю дитину віком 2р.4 міс. Мені поставили розклад уроків у 3 дні. Чи має право директор вимагати від мене бути на роботі кожного дня на період канікул(осінніх, зимових)

  1. За законодавством канікулярний час для вчителя є робочим часом. Відповідно до Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників навчально-виховних закладів системи Міносвіти керівник закладу під час канікул залучає педагогічних працівників до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їх навантаження до початку канікул (у Вас це 15 годин). Наявність дитини та її вік у цьому випадку значення не має.

 38. Скажіть будь ласка,чи може мене керівництво відправити у відрядження,(примусово-добровільно)якщо я одна виховує сина,8років?

  1. Згідно зі ст. 177 Кодексу законів про працю направляти у відрядження жінку, яка має дитину від 3 до 14 років, без її згоди забороняється.

 39. Доброго дня
  Я мама двох дітей: першій дитині 2 рочки, другій – 3 місяці. Скажіть будь ласка якщо я офіційно влаштуюсь на роботу на повну ставку то мені дитячі гроші (860 грн/міс) ті що виплачують до трьох років і декрет пропадуть?

  1. Гроші не пропадуть, тому що це виплачується три роки одноразова допомога при народженні дитини – просто Ви її отримуєте не зразу всю, а частинами – раз дитина народилася, то Вам уже всю суму нарахували, просто виплачують не зразу.
   Ну а з декрету Вам офіційно прийдеться вийти, бо на Вас видадуть наказ про вихід на роботу на повну ставку. Якщо б було не на повну ставку, то можна залишатися в декреті і працювати неповний робочий час.

 40. Добрий день,я одинока мама двох дітей 15 і 6 років. Стою у центрі зайнятості з пошуку роботи на обліку, ЦЗ пропонує тількі важку фізичну працю по змінам і поднормово і навіть суточну роботу 24 год на добу,поті штрафує за те що я відмовляюсь від такої праці,проживаю сама з дітьми є надані довідки про склад сім’ї. Допоможіть мені юридичною порадою.

  1. Див. попередню відповідь на Ваше запитання.

 41. Добрий день,я мама,яка виховує двох дітей 5 та 12 років.Вдова. Наш дохід сімейний моя зар. плата мінімальна та пенсія 1700 грн яка ділиться на двох.Чи є якась ще грошова допомога?

  1. З цим запитанням краще звернутися до органу соцзахисту, де фахівці більш компетентні.

  2. Добрий день, суть моєї проблеми:стою в центрі зайнятості з пошуку роботи на обліку , шукаю варіанти роботи і самостійно. ЦЗ пропонує тількі важку фізичну працю по змінам і навіть подобово шантажем змушують погоджувати,я не погоджуюсь за що штрафують і погрожують . Я одинока мама двох дітей 6 і 15 років всі документи пред’явленні в ЦЗ-ті (довідка про склад сім’ї теж є,я і двоє діток). Шукаю роботу з підходящий графіком з 8-18 год. А ЦЗ наполегливо видає тількі офіційні направлене на позмінну ,або нічні умови праці (маю довідки про те,що не можу виконувати тяжку фізичну працю за станом здоров’я ). Як мені себе захистити ,на що я маю право на що ні?можливо є статті які захищають мої права,вони кажуть що ніяких пільг я не маю тому ідіть в нічну зміну і нікого не цікавлять ваші діти, а лишити наніч їх немає з ким.Допоможіть

   1. ЦЗ направлятиме Вас на усі вакантні посади, які у них є. Тим більше, що стосовно нічної роботи, то за ст. 176 Кодексу законів про працю не можна працювати вночі лише жінкам з дітьми до 3 років. На важку ж фізичну роботу Вас не можуть направляти за медичною довідкою – це передбачено ст. 24 Кодексу законів про працю: “Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров’я”.

 42. Добрий вечір! Я одинока мати 2-х дітей, віком 2 і 4 роки. Працюю на умовах неповного робочого дня. чи відрізняється в цьому випадку сума ПСП?
  Підприємство працює по суботам, чи маю я право на корегування графіку, щоб не працювати в цей день тижня?
  В устній формі питала про моджливість взяти додаткову відпустку у період новорічних свят і отримала відмову (ніби то багато рботи в цей період) чи законно це?

  1. Стосовно ПСП краще проконсультуватися у бухгалтерії. Щодо роботи в суботу, то оскільки це для Вашого підприємства робочий день, то наявність дітей тут ролі не грає, на Вас розповсюджується загальний графік, але Ви можете звернутися з клопотанням до керівництва встановити Вам індивідуальний графік – піти Вам назустріч – це право, а не обов’язок керівництва. Щодо третього питтання: відповідно до ЗУ “Про відпустки” щорічні відпустки надаються у той період, який зазначений у графіку відпусток. Крім того, одиноким матерям і жінкам, які мають двох і більше дітей до 15 років щорічні відпустки надаються у зручний для них час. Понад щорічну одиноким матерям і жінкам, які мають двох дітей до 15 років, надається додаткова оплачувана відпустка у будь-який час 10 днів. оскільки у Вас 2 підстави, то Ваша відпустка триватиме 17 календарних днів. Крім того, жінкам, які мають двох дітей до 15 років, в обов’язковому порядку у будь-який час надається відпустка без збереження зарплати 15 календарних днів на рік.

 43. Я маю двох дітей 4 і 2 роки..на роботу вийшла достроково з власної ініціативи…чи можу я написати заяву для того щоб з моєї зарплати стягувався менший податок? чи таких підстав не існує? Дякую!

  1. Так, Податковий кодекс України передбачає податкову соціальну пільгу на кожну дитину у віці до 18 років, але за умови, якщо Ваш дохід у 2018 році не перевищував (для двох дітей) 4940 грн. Ця пільга у цьому році становитиме 881 грн. Конкретний розрахунок робить бухгалтерія.

 44. Доброго дня!Я мати одиночка маю сина 6 років,працюю офіційно на роботі,чи мають право стягувати в мене подоходний налог,і воєнний збір?

  1. Воєнний збір платять усі, а от щодо податку на доходи фізичних осіб, то одинока мати має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150% суми пільги у розрахунку на кожну дитину до 18 років. У 2018 році ці 150% складають 1321,50 грн. Але ця податкова соціальна пільга може застосовуватися до доходів, максимальний розмір якого у 2018 році становить 2470 грн.

 45. Добрий день. Я мама дитини-інваліда 11 років. Пропрацювала 6 років у державній установі. Місце роботи через дорогу від дому. З/п мінімальна. Це влаштовувало. Зараз керівництво наполягає на тому, щоб я їздила на інше місце роботи (40 хвилин громадським транспортом на невизначений термін). Чи можу я законно відмовились, або скоротити робочий день на годину, щоб бути вдома в той же час як і раніше. І ще одне. Чи можу я знайти роботу з нічними змінами- чи не відмовить мені роботодавець посилаючись на статус моєї дитини

  1. Ви можете знайти нічні зміни, то ст. 177 Кодексу законів про працю обмежує для працюючих мам з дитиною-інвалідом лише надурочні роботи та направлення у відряждення.
   Стосовно переміщення Вас в інший структурний підрозділ на тому самому підприємстві, то наявність у Вас дитини-інваліда у даному випадку ролі не грає – керівництво має право це робити без Вашої згоди – це не вважається переведенням на іншу роботу. Ми можете написати клопотання про непереведення, але керівництво вирішує це питання на свій розсуд. Ви також маєте право написати заяву про встановлення Вам неповного робочого дня (7 год. замість 8 год), але погоджуватися на це керівництву – це право, а не обов’язок.

Обговорення закрито.