ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ

Українське законодавство (Кодекс законів про працю України, Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про відпустки») передбачає ряд гарантій для працюючих жінок з неповнолітніми дітьми. Цим держава реалізує конституційні норми про охорону материнства і дитинства.

1111111111  Відповідно до ст. 174 КЗпП працю жінок забороняється застосовувати на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці. Жінок не можна залучати до підземних робіт, крім нефізичних робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню.

За жодних обставин не допускається залучення вагітних жінок (незалежно від строку вагітності) та жінок, які мають дітей віком до 3-х років, до роботи у нічний час, до надурочних робіт, до робіт у вихідні дні та направлення їх у відрядження. Це прямо передбачено ст. 176 КЗпП. Щодо жінок, які мають дітей віком від 3-х до 14-ти років або мають дитину-інваліда, то залучатися до надурочних робіт або направлятися у відрядження вони можуть лише за наявності їхньої згоди на це.

111111111Ст. 184 КЗпП заборонено відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм зарплату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю маленьких дітей (до 3-х років), а одиноким матерям – за наявності дитини віком до 14-ти років чи дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу таким жінкам роботодавець зобов’язаний повідомити причини відмови у письмовій формі і цю відмову можна оскаржити до суду. На жаль, практично цю норму реалізувати дуже складно, бо роботодавець може офіційно зазначити іншу причину відмови, а не ту, яка пов’язана з вищевказаними обставинами.

Працюючим жінкам, які мають дітей віком до 1,5 року, крім загальної обідньої перерви, надаються додаткові перерви для годування дитини, як мінімум, кожні 3 години по 30 хв. Якщо грудних дітей двоє і більше, то тривалість перерви встановлюється не менше години. Перерви для годування дитини включаються у робочий час і оплачується за середнім заробітком.

Роботодавцю за будь-яких умов заборонено тимчасово переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, вагітних жінок та жінок, які мають дитину-інваліда або дитину віком до 6 років, без згоди цих жінок.

11111111 Роботодавець не має права звільнити з роботи з власної ініціативи вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 3-х років, одиноких матерів з дитиною до 14-ти років або дитиною інвалідом. Єдиний виняток – звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства. Але й у цьому випадку такі жінки повинні обов’язково бути працевлаштовані роботодавцем.

Слід мати на увазі, що такі вищезазначені жінки, які працюють за строковим трудовим договором, після його закінчення обов’язково мають бути працевлаштовані роботодавцем. При цьому на період працевлаштування за ними зберігається середня зарплата, але не більше 3-х місяців з дня закінчення строкового трудового договору (ст. 184 КЗпП).

Відомо, що у перший рік роботи жінка може йти у щорічну відпустку повної тривалості, пропрацювавши не менше 6 місяців. Але Закон про відпустки (ст. 10) встановлює певні категорії осіб, які вправі отримати відпустку повної тривалості, не чекаючи 6-місячного терміну: це жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю і пологами або після неї; жінки, які мають 2-х і більше дітей віком до 15-ти років або дитину-інваліда. Ці ж самі категорії жінок і плюс до них одинокі матері, які виховують дітей без батька, мають право свої щорічні відпустки брати у зручний для них час. Відмовити у наданні щорічної відпустки цим категоріям жінок у період, про який вони просять, роботодавець не має права.

Згідно з ст. 179 КЗпП за бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

За ст. 182-1 КЗпП жінці, яка працює і має 2 і більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка всиновила дитину, одинокій матері надається щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. Ця відпустка надається понад основну щорічну відпустку. При цьому немає значення період, який пропрацювала жінка; ця відпустка надається не за відпрацьований рік, а за календарний рік. Відкликати жінку з такої відпустки не можна, бо Закон про відпустки цього не передбачає. Грошову компенсацію за таку невикористану відпустку виплачують лише у разі звільнення, причому за всі невикористані дні, незалежно від місяця звільнення.

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

41 thoughts on “ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ”

 1. Доброго дня ! Я одинока мати виходжу з дикретної відпустки такі посади як моя скоротили залишилась лише я заробітна плата була мінімальна + 12% постійно .Зараз зробили мінімальну без доплат .Пояснили тим що я отримувала 3600грн з доплатами а тепер мінімальну підняли і платитимуль мені 3700грн але ж по суті вони мені зменшили заробітню плату чи можна мені це оскаржити чи маю я на це право

 2. Добрий день, я перервала відпустку по догляду за дитиною до трьох років та вийшла на роботу. Чи мають право мене скоротити?

  1. Згідно зі ст. 184 Кодексу законів про працю звільнення жінок, які мають дітей віком до 3-х років з ініціативи роботодавця (сюди відноситься і скорочення штату)
   не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, але навіть і тоді треба жінку обов’язково працевлаштувати на іншу роботу.

 3. Добрий вечір,У нас на роботу починається скорочення ,чи мають право мене скоротити ,якщо у мене двоє дітей 6 і 10 років ,і чи виплатять відпустку 10днів по догляду за дітьми ,дякую

  1. Відповідно до ст. 42 КЗпП при скороченні штату переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. І вже при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається сімейним – при наявності двох і більше утриманців (це – Ваші малолітні діти).
   Згідно зі ст. 83 КЗпП та ст. 24 ЗУ “Про відпустки” у разі звільнення працівника йому виплачується, серед іншого, грошова компенсація за всі невикористані ним дні додаткової відпустки працівникам, які мають дітей. Таким чином, компенсацію за 10 днів дитячої віідпустки Ви отримаєте.

 4. Здравствуйте. У меня один ребенок 7 лет. Муж постоянно за границей. Работаю в государственной организации. Могут мне сделать исключение в робочем графике если я буду приходить на роботу на полчача позже (отводить ребёнка в школу некому) компенсируя это своим обедом.

  1. Дивлячись, якої тривалості у Вас перерва. Якщо – 1 година, то можна спробувати написати про це клопотання керівництву, а якщо Ваша перерва меншої тривалості, то – ні. За трудовим законодавством тривалість перерви має бути не менше, ніж півгодини і неважливо – приймаєте Ви їжу в цей час чи ні, бо це – час відпочинку і роботодавець має дотримуватися цього мінімуму – півгодини.

 5. Добрий день)
  Я мама двох дітей 4 роки і 3 роки. Чоловік інвалід . Скільки годин, я маю право робити ?

  1. За ст. 56 Кодексу законів про працю на прохання жінки, яка має дитину віком до 14 років або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, роботодавець зобов’язаний встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Конкретної тривалості неповного робочого дня чи тижня, законодавство не встановлює, вона може бути будь-яка, про яку домовляться роботодавець і працівник. Але відмовити такому працівнику у зменшенні робочого часу роботодавець не має права.

 6. Добрий день, я мама 3-х дітей (12,10,8 років) офіційно працюю в сільській раді, чоловік не працює. Два місяці тому повідомили про скорочення в зв’язку з створенням ОТГ. Чи мають право мене скоротити.

  1. Відповідно до ст. 42 Кодексу законів про працю при скороченні штату переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією чи продуктивністю праці. І лише тоді, коли працівники мають однакову кваліфікацію і продуктивність, перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним – при наявності 2-х і більше утриманців (ваші діти – це утриманці); 2) особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком.

    1. За ст. 49-2 КЗпП Вам повинні були запропонувати іншу посаду в установі (будь-яку) або повідомити, що інших посад для роботи не має.
     Прямої заборони звільняти працівника з дітьми у зв’язку із скороченням посади, яку він займає, не має.

 7. скажить будьласка мени мами двох неповнолитних диток чи маю я право непрацювати у ничний час .менша дитина має бронхиальну астму дякую!

  1. Згідно зі ст. 176 Кодексу законів про працю не допускається залучення до робіт у нічний час жінок, які мають дітей віком до 3-х років. Тобто чітка заборона є лише для жінок з маленькими дітьми.
   Але є й загальна норма ч. 1 ст. 175 КЗпП, де зазначено, що залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятом тих галузей, де це викликано особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Тобто якщо Ви не підпадаєте під першу заборону і Вас залучають до нічних робіт, то у будь-якому разі це повинно бути тимчасово.

 8. Я працююча мама двох малолітніх дітей. Скажіть будь ласка чи маю я право приходити на роботу на 30 хв. пізніше.

  1. Час приходу на роботу – є режимом роботи, встановленим керівництвом, і є обов’язковим для усіх працівників. Але наказом для окремого працівника може бути встановлений індивідуальний графік роботи (якщо керівник вважатиме це можливим). Якщо на підпримстві укладено колективний договір – це може бути зафіксовано в ньому. Розділ ХІІ КЗпП “Праця жінок” не містить конкретних норм, які б можна було застосувати у Вашому випадку, але за ст. 9 – 1 КЗпП підприємство за рахунок власних коштів може встановити додаткові порівняно з законодавством трудові пільги для працівників.

 9. я опікун двох дітей 9 і 10 років, одинока. працюю з 8 до 17 год. керівник хоче змінити мій графік, чи маю право відмовитись, тому , що діти приходять зі школи о 17год., дома не буде нікого до 20 год.,як мені діяти в данній ситуації. дякую.

  1. Зміна режиму роботи відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП є зміною істотних умов праці, про впровадження яких керівництво має письмово попередити працівника не пізніше, ніж за 2 місяці. Якщо працівник не погоджується на нові умови праці, то він звільняється через 2 місяці з роботи саме з цієї причини (а не за власним бажанням). Але Ви можете звернутися до керівництва для встановлення наказом саме для Вас індивідуального графіка роботи (якщо це можливо) саме з причини наявності під опікою 2-х малолітніх дітей. Керівник не зобов’язаний йти Вам на зустріч, але може це зробити.

  1. Одинока мати має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150% суми пільги у розрахунку на кожну дитину до18 років. У 2018 році ці 150% складають 1 321,50 грн. Але ця податкова соціальна пільга може застосовуватися до доходів, максимальний розмір якого у 2018 році становить
   2 470 грн.

 10. Добрий день я офіційно працюю мама 3дітей 16р,17р,та7років менша дитина інвалід дитинства з підгрупою А чи маю я право на неповний робочий день та які ще пільги.

  1. Відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю України (КЗпП) на прохання жінки, яка має дитину до 14 років або дитину-інваліда, роботодавець зобов’язаний встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

   Крім того, є й інші пільги для таких жінок. Так, згідно зі ст. 177 КЗпП жінки, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дітей-інвалідів, не можуть залучатися до надурочних робіт або направлятись у відрядження без їх згоди. За нормами ст. 182-1 КЗпП жінці, яка працює і має дитину-інваліда, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. А відповідно до ст. 185 КЗпП роботодавець повинен у разі необхідності видавати жінкам, які мають дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також надавати їм матеріальну допомогу.

 11. Моему ребёнку 8,7 лет ,я одинокая мама 1,7 была в дикрете ивышла на роботу а податок такой же из зарплаты как у всех ,что делать

  1. Згідно з п. 1 ст. 169 Податкового кодексу України одинока мати має право на зменшення суми загального місячного доходу (зарплати) на суму податкової соціальної пільги у розмірі 150% на кожну дитину до 18 років. Податкова соціальна пільга у 2017 році становить 800 грн, відповідно 150% її – це 1200 грн. Граничний розмір зарплати, до якої застосовується соціальна податкова пільга, у 2017 році становить 2240 грн. Ця сума множиться на кількість дітей – це буде розрахунковою межею.

 12. Добрий день! чи дозволяється запізнюватись на роботу, у звязку з тим що рано відвожу дитину у садок, йому 3,5років. чи можу змінити графік роботи через це.

  1. Час початку щоденної роботи становлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку і їх дотримання є обов’язком працівників. Запізнення на роботу є порушенням трудової дисципліни. Систематичне запізнення може стати причиною для винесення працівнику догани. Причина постійних запізнень значення не має.
   Водночас відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю за угодою між працівником і роботодавцем може бути встановлено неповний робочий день (наприклад, скоротити його на 1 годину вранці). Оскільки наявна дитина віком 3,5 років, то відповідно до цієї ж ст. 56 КЗпП на прохання жінки, яка має дитину віком до 14 років, роботодавець зобов’язаний встановити такій жінці неповний робочий день.

 13. Добрий день, підкажіть будь ласка як діяти в такій ситуації. Молода мати двох дітей (5 і 1,5 року) влаштувалася на роботу. Пропрацювала 4 місяці і зникла. Вже рік не виходить на роботу. Як діяти кадровій службі в даній ситуації? Чи можна її звільнити?

  1. Вам точно треба знати, що працівниця не з’являється на роботі без поважних причин (поважними вони мають бути саме для працівниці, а не з т.з. роботодавця). Це дасть змогу звільнити її за прогул. Тому рекомендую відправити їй на адресу, вказану у документах кадрової служби, лист з повідомленням про вручення із проханням пояснити причину відсутності і надати підтверджуючі документи. Після повернення листа чи неотримання відповіді у розумні строки можна видати наказ про звільнення за прогул. Заповнену трудову книжку треба вислати теж рекомендованим чи цінним листом з повідомленням про вручення.

 14. допоможіть будь ласка,виникла така ситуація. я влаштувалась на працю (працювала підмінной на час відпустки) зявилося вільне місце яке пообіцяли мені (але мені потрібно було допрацювати підмінной) я відпрацювала мене поставили на місце постійне (але тягли час з заявою під різними “та потім”…) за цей час звільнилося ще одне місце завідуюча взяла робітницю і раптом виявляеться що друга робітниця передумала йти з роботи (ще не встигла написати заяву т.як взяла лікарняний) . я мати двух малолітних дітей (чоловік помер),залишилась без роботи (в мене була ще одна пропозиція на роботу але я відмовилась розраховуючи на цю). чи можливо щось зробити? дякую.

  1. Якщо Ви були оформлені за строковим трудовим договором, то відповідно до ст. 39-1 Кодексу законів про працю якщо після закінчення строкового трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія трудового договору вважається продовженою на невизначений строк.
   Крім того, згідно з ч. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю звільнення одиноких матерів (вдова є одинокою матір’ю) при наявності дитини віком до 14 років після закінчення строкового трудового договору може мати місце лише при обов’язковому працевлаштуванні жінки. Обов’язок підібрати Вам іншу роботу лежить на роботодавцеві. На період працевлаштування за працівником зберігається середня зарплата, але не більше 3-х місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

 15. Підкажіть будь ласка, скільки триває неоплатна відпустка по догляду за дитиною-інвалідом ( дитина потребує постійного догляду), при досягненні дитиною- інвалідом 6 річного віку, я маю звільнитися, якщо не можу працювати?

  1. Відповідно до п. 3 ст. 25 Закону України “Про відпустки” відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері в разі якщо її дитина потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеному у медичному висновку, але не більше як до досягнення дитиною 6-річного віку, а якщо дитині встановлено категорію “дитина-інвалід підгрупи А” – до досягнення дитиною 18-річного віку.

 16. Підкажете будь ласка, я одиноких мама, але тільки вийшла на роботу мені відмінили соціальну допомогу, і навіть не платять одиноких матір….моя заробітна плата пів прожиткового

  1. Відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” одинокі матері мають право на матеріальну допомогу. Сума допомоги складає різницю між прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку (для дітей до 6 років – 1492 грн) та середнім сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за останні 6 місяців. Тобто якщо дохід одного члена сім’ї менше прожиткового мінімуму, мати має право на допомогу. Документи в органі соцзахисту для допомоги треба обновляти кожні півроку, щоб не втратити право на допомогу.

 17. Скажіть будь ласка жінка, яка працює та має дитину-інваліда має право на те, щоб працювати лише в першу зміну? На даному підприємстві є дві зміни перша та друга.Дякую)

  1. Трудове законодавство встановлює ряд гарантій для працівниць, які мають дітей-інвалідів, але стосовно роботи у першу чи другу зміну конкретних правових норм немає. Ст. 177 Кодексу законів про працю встановлено лише що жінки, які мають дітей-інвалідів, не можуть залучатися до надурочних робіт або направлятися у відрядження без їх згоди. А ст. 184 Кодексу законів про працю забороняє звільняти з роботи з ініціативи власника одиноких матерів при наявності дитини-інваліда. Стосовно ж роботи у нічний час (це з 22-00 до 6-00 год), то за ст. 176 Кодексу законів про працю до таких робіт не допускаються лише вагітні та жінки, що мають дітей віком до 3-х років.

 18. Добрий день, я мама дитини з інвалідністю,офіційно працюю. Будьте ласкаві підскажіть чи є у мене пільги по відрахуванням з заробітної плати. Дякую

  1. При сплаті податку на доходи фізичних осіб за Податковим кодексом для осіб, які утримують дитину-інваліда, передбачено 150% соціальної податкової пільги. Але станом на сьогодні соціальна податкова пільга практично не застосовується ні до якої пільгової категорії, бо її можна застосовувати лише при зарплаті, яка є нижчою, ніж мінімальна – 3200 грн.

 19. Добрий день я одинока матір офіційно працюю чи маю я право на відпустку на дитину 10 днів і чи буде оплата. Дякую.

  1. Якщо Ваш статус одинокої матері підтверджений документально і Вашій дитині менше 15 років, то Ви маєте право на таку соціальну відпустку, яка має бути оплочена (як і щорічна). До заяви про таку відпустку додається ксерокопія документа, що підтверджує Ваш статус одинокої жінки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.