ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ

Українське законодавство (Кодекс законів про працю України, Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про відпустки») передбачає ряд гарантій для працюючих жінок з неповнолітніми дітьми. Цим держава реалізує конституційні норми про охорону материнства і дитинства.

1111111111  Відповідно до ст. 174 КЗпП працю жінок забороняється застосовувати на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці. Жінок не можна залучати до підземних робіт, крім нефізичних робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню.

За жодних обставин не допускається залучення вагітних жінок (незалежно від строку вагітності) та жінок, які мають дітей віком до 3-х років, до роботи у нічний час, до надурочних робіт, до робіт у вихідні дні та направлення їх у відрядження. Це прямо передбачено ст. 176 КЗпП. Щодо жінок, які мають дітей віком від 3-х до 14-ти років або мають дитину-інваліда, то залучатися до надурочних робіт або направлятися у відрядження вони можуть лише за наявності їхньої згоди на це.

111111111Ст. 184 КЗпП заборонено відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм зарплату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю маленьких дітей (до 3-х років), а одиноким матерям – за наявності дитини віком до 14-ти років чи дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу таким жінкам роботодавець зобов’язаний повідомити причини відмови у письмовій формі і цю відмову можна оскаржити до суду. На жаль, практично цю норму реалізувати дуже складно, бо роботодавець може офіційно зазначити іншу причину відмови, а не ту, яка пов’язана з вищевказаними обставинами.

Працюючим жінкам, які мають дітей віком до 1,5 року, крім загальної обідньої перерви, надаються додаткові перерви для годування дитини, як мінімум, кожні 3 години по 30 хв. Якщо грудних дітей двоє і більше, то тривалість перерви встановлюється не менше години. Перерви для годування дитини включаються у робочий час і оплачується за середнім заробітком.

Роботодавцю за будь-яких умов заборонено тимчасово переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, вагітних жінок та жінок, які мають дитину-інваліда або дитину віком до 6 років, без згоди цих жінок.

11111111 Роботодавець не має права звільнити з роботи з власної ініціативи вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 3-х років, одиноких матерів з дитиною до 14-ти років або дитиною інвалідом. Єдиний виняток – звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства. Але й у цьому випадку такі жінки повинні обов’язково бути працевлаштовані роботодавцем.

Слід мати на увазі, що такі вищезазначені жінки, які працюють за строковим трудовим договором, після його закінчення обов’язково мають бути працевлаштовані роботодавцем. При цьому на період працевлаштування за ними зберігається середня зарплата, але не більше 3-х місяців з дня закінчення строкового трудового договору (ст. 184 КЗпП).

Відомо, що у перший рік роботи жінка може йти у щорічну відпустку повної тривалості, пропрацювавши не менше 6 місяців. Але Закон про відпустки (ст. 10) встановлює певні категорії осіб, які вправі отримати відпустку повної тривалості, не чекаючи 6-місячного терміну: це жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю і пологами або після неї; жінки, які мають 2-х і більше дітей віком до 15-ти років або дитину-інваліда. Ці ж самі категорії жінок і плюс до них одинокі матері, які виховують дітей без батька, мають право свої щорічні відпустки брати у зручний для них час. Відмовити у наданні щорічної відпустки цим категоріям жінок у період, про який вони просять, роботодавець не має права.

Згідно з ст. 179 КЗпП за бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

За ст. 182-1 КЗпП жінці, яка працює і має 2 і більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка всиновила дитину, одинокій матері надається щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. Ця відпустка надається понад основну щорічну відпустку. При цьому немає значення період, який пропрацювала жінка; ця відпустка надається не за відпрацьований рік, а за календарний рік. Відкликати жінку з такої відпустки не можна, бо Закон про відпустки цього не передбачає. Грошову компенсацію за таку невикористану відпустку виплачують лише у разі звільнення, причому за всі невикористані дні, незалежно від місяця звільнення.

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

124 коментарі до “ТРУДОВІ ПРАВА І ПІЛЬГИ ПРАЦЮЮЧИМ МАМАМ”

 1. Добрий день,я мама,яка виховує двох дітей 5 та 12 років.Вдова. Наш дохід сімейний моя зар. плата мінімальна та пенсія 1700 грн яка ділиться на двох.Чи є якась ще грошова допомога?

  1. З цим запитанням краще звернутися до органу соцзахисту, де фахівці більш компетентні.

 2. Добрий вечір! Я одинока мати 2-х дітей, віком 2 і 4 роки. Працюю на умовах неповного робочого дня. чи відрізняється в цьому випадку сума ПСП?
  Підприємство працює по суботам, чи маю я право на корегування графіку, щоб не працювати в цей день тижня?
  В устній формі питала про моджливість взяти додаткову відпустку у період новорічних свят і отримала відмову (ніби то багато рботи в цей період) чи законно це?

  1. Стосовно ПСП краще проконсультуватися у бухгалтерії. Щодо роботи в суботу, то оскільки це для Вашого підприємства робочий день, то наявність дітей тут ролі не грає, на Вас розповсюджується загальний графік, але Ви можете звернутися з клопотанням до керівництва встановити Вам індивідуальний графік – піти Вам назустріч – це право, а не обов’язок керівництва. Щодо третього питтання: відповідно до ЗУ “Про відпустки” щорічні відпустки надаються у той період, який зазначений у графіку відпусток. Крім того, одиноким матерям і жінкам, які мають двох і більше дітей до 15 років щорічні відпустки надаються у зручний для них час. Понад щорічну одиноким матерям і жінкам, які мають двох дітей до 15 років, надається додаткова оплачувана відпустка у будь-який час 10 днів. оскільки у Вас 2 підстави, то Ваша відпустка триватиме 17 календарних днів. Крім того, жінкам, які мають двох дітей до 15 років, в обов’язковому порядку у будь-який час надається відпустка без збереження зарплати 15 календарних днів на рік.

 3. Я маю двох дітей 4 і 2 роки..на роботу вийшла достроково з власної ініціативи…чи можу я написати заяву для того щоб з моєї зарплати стягувався менший податок? чи таких підстав не існує? Дякую!

  1. Так, Податковий кодекс України передбачає податкову соціальну пільгу на кожну дитину у віці до 18 років, але за умови, якщо Ваш дохід у 2018 році не перевищував (для двох дітей) 4940 грн. Ця пільга у цьому році становитиме 881 грн. Конкретний розрахунок робить бухгалтерія.

 4. Доброго дня!Я мати одиночка маю сина 6 років,працюю офіційно на роботі,чи мають право стягувати в мене подоходний налог,і воєнний збір?

  1. Воєнний збір платять усі, а от щодо податку на доходи фізичних осіб, то одинока мати має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150% суми пільги у розрахунку на кожну дитину до 18 років. У 2018 році ці 150% складають 1321,50 грн. Але ця податкова соціальна пільга може застосовуватися до доходів, максимальний розмір якого у 2018 році становить 2470 грн.

 5. Добрий день. Я мама дитини-інваліда 11 років. Пропрацювала 6 років у державній установі. Місце роботи через дорогу від дому. З/п мінімальна. Це влаштовувало. Зараз керівництво наполягає на тому, щоб я їздила на інше місце роботи (40 хвилин громадським транспортом на невизначений термін). Чи можу я законно відмовились, або скоротити робочий день на годину, щоб бути вдома в той же час як і раніше. І ще одне. Чи можу я знайти роботу з нічними змінами- чи не відмовить мені роботодавець посилаючись на статус моєї дитини

  1. Ви можете знайти нічні зміни, то ст. 177 Кодексу законів про працю обмежує для працюючих мам з дитиною-інвалідом лише надурочні роботи та направлення у відряждення.
   Стосовно переміщення Вас в інший структурний підрозділ на тому самому підприємстві, то наявність у Вас дитини-інваліда у даному випадку ролі не грає – керівництво має право це робити без Вашої згоди – це не вважається переведенням на іншу роботу. Ми можете написати клопотання про непереведення, але керівництво вирішує це питання на свій розсуд. Ви також маєте право написати заяву про встановлення Вам неповного робочого дня (7 год. замість 8 год), але погоджуватися на це керівництву – це право, а не обов’язок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.