ДІЯЛЬНІСТЬ ДИТЯЧИХ САДОЧКІВ – В МЕЖАХ ЗАКОНУ

 

Нормативна база:

 • Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 р. № 2628-111 (із змінами і доповненнями) /далі – Закон/:
 • Положення про дошкільний навчальний заклад, затверджене постановою КМУ від 12.03.2003 р. № 305 (із змінами і доповненнями) /далі – Положення/.

 

Дитина віддається до дитячого садочка для різнобічного її розвитку та виховання. Але відповідно до ст. 8 Закону відвідування дитиною дитячого садка не звільняє сім’ю від обов’язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі.

Без имени-4

Ст. 4 Закону дітей-дошкільнят розділено на 4 вікові групи: немовлята, молодший дошкільний вік, середній дошкільний вік і старший дошкільний вік. І саме для дітей старшого дошкільного віку дошкільна освіта (тобто відвідування дитячого садочка) є обов’язковою (ст. 2 Закону). Відповідно до ст. 9 Закону дитина може здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або у ДНЗ, або у сім’ї (до досягнення дитиною 5-річного віку).

 

Ст. 12 Закону і п. 3 Положення визначає такі основні типи ДНЗ:

 • ясла (2 місяці – 3 роки);
 • ясла-садок (2 місяці – 6(7) років);
 • дитячий садок (3 роки – 6(7) років),

а також ряд спеціальних ДНЗ для діток з особливими потребами. Допускається об’єднання дитячого садочка зі школою, тоді заклад називають навчально-виховним комплексом (як, наприклад, на Садах-3 навчально-виховний комплекс № 16).

Дошкільна освіта в садочках здійснюється мовою відповідно до норм Закону України «Про засади державної мовної політики в Україні». У ньому є ст. 20 «Мова освіти», яка визначає українську мову як пріоритетну, а також передбачає вільний вибір мови навчання за умови обов’язкового вивчення державної мови в обсязі, достатньому для інтеграції в українське суспільство. У нас на Полтавщині владою жодна мова не отримала статусу регіональної, тому садочків, в яких би повністю здійснювалося навчання іншою мовою, немає. Але для національних меншин є недільні школи для вивчення мови (єврейська, арабська, вірменська).

Згідно з п. 8 Положення і ст. 14 Закону комплектування груп за віком передбачає перебування в ній дітей однакового віку або з різницею у віці. При однаковому віці наповнюваність груп складає:

 • до 1-го року – до 10 осіб;
 • від 1-го до 3-х років – до 15 осіб;
 • від 3-х до 6(7) років – до 20 осіб.

У різновікових групах наповнюваність складає до 15 осіб. В оздоровчий (літній) період наповнюваність груп складає до 15 осіб. Засновник (у нас – це Полтавська міська рада) може встановлювати меншу (але не більшу!) наповнюваність груп дітьми.

Відповідно до п. 10 Положення нові групи формуються наприкінці оздоровчого періоду (у серпні); тоді ж здійснюється переведення дітей з однієї вікової групи до іншої.Без имени-5

За п. 6 Положення прийом дітей до ДНЗ здійснюється керівником на підставі заяви батьків; медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати садок; довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення; свідоцтва про народження.

Під час прийому дитини до дитячого садка керівник відповідно до п. 7 Положення зобов’язаний ознайомити батьків із статутом ДНЗ, іншими документами, що регламентують його діяльність.

Згідно з п. 25 Положення навчальний період в садочку триває з 01 вересня до 31 травня, а оздоровчий період – з 01 червня до 31 серпня. За дитиною зберігається місце в садочку у разі її хвороби, карантину, санаторного лікування, на час відпустки батьків, а також у літній оздоровчий період (75 днів), тобто 2,5 місяців, а не 3 місяці. (п. 11 Положення).

П. 12 Положення визначено лише 3 підстави для відрахування з дитячого садочка:

– за бажанням батьків;

– несплати без поважних причин плати за харчування протягом 2-х місяців;

– на підставі медичного висновку про стан здоров’я дитини, що виключає можливість її подальшого перебування у ДНЗ.

Перелік цей вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає. Про відрахування дитини з дитячого садка керівництво має письмово повідомити батьків за 10 днів. Положенням забороняється безпідставне відрахування дитини з ДНЗ.

Якщо ДНЗ не комунальний, а приватний (таких у Полтаві декілька), то такий садок може функціонувати лише на підставі ліцензії на право надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти (ст. 11 Закону). Але всі садочки (і комунальні, і приватні) проходять державну атестацію – форму контролю, яка проводиться не рідше 1 разу на 10 років (ст. 21 Закону).Без имени-6

Згідно з п. 21 Положення дитячий садок може організовувати освітній процес за одним чи кількома пріоритетними напрямками (художньо-естетичний, музичний, гуманітарний, фізкультурно-оздоровчий тощо). На підставі п. 26 Положення ДНЗ може надавати додаткові освітні послуги лише на основі угоди між батьками та садочком у межах гранично допустимого навантаження дитини (хореографія, англійська мова тощо). Відмова батьків від запропонованих додаткових освітніх послуг не може бути підставою для відрахування дитини з садка.

Згідно з п. 30 Положення діти в садочку мають право на безоплатне медичне обслуговування. Воно включає в себе: регулярні медичні огляди; проведення профілактичних щеплень;, надання невідкладної медичної допомоги; організація заходів для госпіталізації та інформування про це батьків; здійснення контролю за організацією харчування.

Ст. 28 Закону визначено права дитини у сфері дошкільної освіти:

 • безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних ДНЗ;
 • безоплатне медичне обслуговування;
 • безпечні та нешкідливі для здоров’я умови утримання, розвитку, виховання і навчання;
 • здоровий спосіб життя;
 • захист від будь-якої інформації, пропаганди і агітації, що завдає шкоди її здоров’ю, моральному і духовному розвитку;
 • захист від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять здоров’ю дитини, а також від фізичного та психологічного насильства, приниження її гідності.

 

А ст. 36 цього Закону визначено права батьків дітей, які відвідують дитячий садок:

 • вибирати ДНЗ та форму здобуття дитиною дошкільної освіти (чи вдома, чи в садку – до 5 років);
 • входити до органів громадського самоврядування в садку (батьківські комітети в групах і загальні по садочку);
 • звертатися до відповідних органів управління освіти з питань розвитку, виховання і навчання своїх дітей;
 • захищати законні інтереси своїх дітей у державних органах і судах.

До обов’язків батьків Закон відносить забезпечення умов для здобуття дітьми старшого дошкільного віку (від 5 до 6(7) років) дошкільної освіти.

 

Щодо педагогів, які працюють з дітьми у садочку, то пп. 36-37 Положення встановлено їхні права і обов’язки, серед яких хотілося б виокремити наступні. Педагоги мають право на вільний вибір педагогічно доцільних форм, методів і засобів роботи з дітьми. Тобто програма навчання єдина, але кожен вихователь цю програму доводить до дітей тими методами, які він вважає за доцільне.

Положення зобов’язує педагогів дотримуватися педагогічної етики, норм моралі, поважати гідність дитини та її батьків, забезпечувати емоційний комфорт дитини в групі.

 

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

726 коментарів до “ДІЯЛЬНІСТЬ ДИТЯЧИХ САДОЧКІВ – В МЕЖАХ ЗАКОНУ”

 1. Доброго дня. Дитина народилася 10 Жовтня. Станом на 1 Вересня 2019 року дитині не буде повних трьох років *(2 роки та 10 місяців), відповідно в дитячому садочку говорять про те, що не мають права брати її до садочку. Чи правомірна їх відповідь? Дякую

 2. Доброго дня мене цікавить таке питання. Моїй донечці 5.3років.повинні ходити останій рік до садочку і готовитися до школи. Але вільних мість нема(стоїмо в черзі від народження) маю пільгу багатодітної сім’ї, старший хлопчик (з особливими вадами). Садочок знаходиться в дворі. А завідувачка садочка пропонує тількі заняття 1-3год в тиждень. В черзі стоїмо 3-ті. Що робити і куди звертатися незнаю. В освіті посилають до завідуючкі, а завідувачка в освіту. Прошу допоможіть.

 3. Доброго вечора! Чи можна об”єднати у освітній комплекс дитячий садок та школу І ступеня (1-4 класи)? В нашому приватному секторі немає школи (територіально вона далеко) і нам, як батькам молодших школярів було б дуже зручно відводити малечу до садка-школи. Дякую!

 4. Підкажіть будь-ласка, якщо дитині вже 2.2 але в садок в Київській області завідуюча відмовляється брати, обумовлює тим, що в цьому році групи такої не буде, возіть в інше село, а мені потрібно вийти на роботу, що робити в такій ситуації і чи можна звернутися кудись щоб мою дитину взяли в садок?

 5. Підскажіть відповідно до яких норм закону здійснюється прибирання садочка (покраска дитячого майданчика, прибирання кімнат, підготовка до літнього періоду і приходу дітей на серпень місяць), бо в нас ці обов’язки переклали на батьків, так хочеться знати яким законом керуватися і чиї це обов’язки

 6. Одна з працвниць дитячого садка приводить на роботу свого онука (який не є вихованцем ДНЗ). Чи є це правомірним? Якщо ні то якими документами регламентується?

 7. Якщо моїй дитині вкінці жовтня виповниться 4 роки, чи можу я наполягати про перевід дитини до середньої групи. В молодшій групі ми були 2 роки (з 1,7) Вихователі говорять про те, що дитина готова надалі вчитись більшого, а директор опирається на Положення. Чи потрібно письмово звертатись до відділу освіти або проходити комісію пмпк? Є якісь інші способи вирішити це питання?

 8. Доброго дня! Підкажіть будь ласка, у мене є син з затримкою мовного та психічного розвитку. Він відвідував садочок 7 місяців по 2 год., логопедичну групу. На даний момент, нам говорять, щоб ми перевели дитину в інший садок, в спец групу (ми згідні). Але нам сказали, що ми самі маємо знайти садок і перевести його. Тому в мене питання: 1. Хто це має робити батьки чи адміністрація садочка? 2. Якщо в садочках з спец групами не буде місця, що нам робити, куди звертатися? Буду дуже Вам вдячна за відповідь.

 9. Скажіть що робити , наш садок повинен працювати з 8:00 до 17 :00 ,а процес 8:30 до 15:00 . Хто заберає пізніше відкривають рот….. А платити потрібно за всі години і притому ще заставляють платити до 10 числа,а подають суми7 числа хто не заплатив за цих3 дні батьківську плату то дитину в садочок не беруть !!;; Що робити ,адже позакону вони не мають права цього робити ,але роблять .

 10. Добрий день. Прошу терміново допомогти. Ми 2 роки в садочку і кожен рік робимо ремонт в своїй групі за власні кошти. Цього року випустилась старша група і нам повідомили, що ми переходимо на другий поверх в нову групу де потрібно ремонтувати все з початку в тому числі і ігровий майданчик. А в нашу групу прийдуть нові малі дітки. Питання чи можемо ми залишитися в своїй групі і не переходити в іншу до самого закінчення садочка. Нам ще 2 роки ходити. Ми замінили за власний кошт подушки, посуд, нові унітази, штори, купували ще багато чого. Ліжка скрізь однакові, лише столи ми замінимо. Чи є такий закон на який ми можемо покластись у вирішенні цього примусового переходу. Всі батьки нашої групи проти і ми написали заяву з підписамина ім’я директора. Якщо не подіє, що робити?

 11. Доброго вечора, скажіть будь – ласка чи мають право вимагати від батьків побутову хімію, якщо садочо є державним. Чи є законно? Дякую.

 12. В дитини підозра на лишай. До лікаря мама йти відмовляється. Всі батьки проти, щоб дитина відвідувала садок. Майже всі перестали водити своїх діток. Чи має право завідувачка не пускати дитину в садок, доки мама не покаже дитину лікареві і той надасть довідку, що дитина здорова?

 13. Доброго вечора.
  Така ситуація. Мій син ходить в садок ще з вересня, але весь цей час нічого не хоче там їсти, каже що не смачно, їсть тільки хліб з чаєм чи компотом і печиво. Завідуюча мені виносить мозок, що вони не мають права тримати його в садочку більше 4х годин, так як він голодний. І що нас не візьмуть в черговий садочок, по тій сасій причині.
  Скажіть будь ласка, чи дійсно є якийсь документ, в якому сказано, що дитина , яка не хоче їсти, не може перебувати в садочку більше 4х годин?

 14. Доброго дня. Скажіть будь ласка, якщо в районному центрі знаходиться два дитячих садка. І обидва закривають в один і той же час на економію з 01.07.2019 по 08. 08.2019р, а не всі можуть залишити дітей вдома, вже 20 батьків виявили бажання водити дітей влітку. Скільки чоловік потрібно щоб не закрили дитячий садок і чи взагалі правомірно вони закриваються на економію два рази на рік взимку і влітку?

 15. доброго дня. скажіть,будь ласка,чи може дитина,яка має психічні відхилення,відвідувати ясельну групу? у групі 25 дітей,1 вихователь і помічник. дитина агресивна,б’ється,кусається,взагалі ні з ким не контактує,ні на що не реагує.директор продовжує наповнювати групу. працювати просто неможливо. мама цієї дитини веде себе непристойно,ніякої поваги до батьків і персоналу,на зауваження хамить, так як щомісяця заходить до директора з конвертом(не пустим),мама ніде не працює.підскажіть,будь ласка,що можна зробити в такій ситуації. зараз починається літньо-оздоровчий період,до нашого садочка переводять ще дітей з інших садочків(так як вони закриваються в першій половині літа),садочок мають право відвідувати в цей період тільки діти обох працюючих батьків,але для цієї дитини двері відкриті,так як мама знову побувала в директора з конвертом у руках.це жах. вихователі просто незнають,що робити далі.дякую.

 16. Доброго вечора! Скажіть, будь ласка, моя дитина вже тиждень ходить в садочок, але там дуже мало їсть. Чи зобов’язаний вихователь чи няня якось заохотити дитину їсти( якоюсь іншою чи пояснити що це таке і на скільки корисно)або навіть годувати її???

 17. Доброго дня! Дитина почала ходити в садок в неповних 5 рочків. Чи зобовязані вихователі з нянею слідкувати за тим як дитина одягається на прогулянку на майданчик.
  Дитина при t 27 градусів виводять на двір в шапці, яку в кінці дня я знаходжу на ігровому майданчику. а коли t-13 дитину вивели в панамці в розтріпаному вигляді , а деяких дітей взагалі без головних уборів. На прохання (не на претензії) одягати дитину відповідно до температурних режимів вихователь відповіла, що в середній групі діти самі одягаються і вони не можуть контролювати всіх дітей ( дітей в групі близько10-15). Що я неправа що ставлю такі вимоги. і це моя дитина не уважна не слухає що одягати.(хоча на питання як дитина поводить себе в садочку–завжди відповідали що дуже чемна і позитивна дитина) Те саме стосується туалету, дитині ні вчому не допомагають, і не контролюють. Якщо дитина попросить щось допомогти- дитині відповідають що зайняті. Хіба це не відноситься до збереження здоровя дитини. Чи маю право я приходити і проконтролювати, або сама одягнути свою дитину на ігровий майданчик

 18. Доброго дня! Підкажіть будь-ласка, є сформована молодша група, яка провчилась з ясель 2 роки, з початку року формується нова вже середня група( з нових діток), завідувач натякає що нашу групу поділять навпіл і доповнять новими дітьми ( щоб їм було легше адаптуватись до садочка), чи правомірні такі дії завідувача? І як ми можемо залишити нашу групу цілою?

 19. Доброго дня. Підкажіть будь ласка чи можна розпорядженням сільського голови закрити дитячий садочок на два місяці (липень, серпень), у зв’язку з ремонтом. Куди подіти дитину?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.