ДІЯЛЬНІСТЬ ДИТЯЧИХ САДОЧКІВ – В МЕЖАХ ЗАКОНУ

 

Нормативна база:

 • Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 р. № 2628-111 (із змінами і доповненнями) /далі – Закон/:
 • Положення про дошкільний навчальний заклад, затверджене постановою КМУ від 12.03.2003 р. № 305 (із змінами і доповненнями) /далі – Положення/.

 

Дитина віддається до дитячого садочка для різнобічного її розвитку та виховання. Але відповідно до ст. 8 Закону відвідування дитиною дитячого садка не звільняє сім’ю від обов’язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі.

Без имени-4

Ст. 4 Закону дітей-дошкільнят розділено на 4 вікові групи: немовлята, молодший дошкільний вік, середній дошкільний вік і старший дошкільний вік. І саме для дітей старшого дошкільного віку дошкільна освіта (тобто відвідування дитячого садочка) є обов’язковою (ст. 2 Закону). Відповідно до ст. 9 Закону дитина може здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або у ДНЗ, або у сім’ї (до досягнення дитиною 5-річного віку).

 

Ст. 12 Закону і п. 3 Положення визначає такі основні типи ДНЗ:

 • ясла (2 місяці – 3 роки);
 • ясла-садок (2 місяці – 6(7) років);
 • дитячий садок (3 роки – 6(7) років),

а також ряд спеціальних ДНЗ для діток з особливими потребами. Допускається об’єднання дитячого садочка зі школою, тоді заклад називають навчально-виховним комплексом (як, наприклад, на Садах-3 навчально-виховний комплекс № 16).

Дошкільна освіта в садочках здійснюється мовою відповідно до норм Закону України «Про засади державної мовної політики в Україні». У ньому є ст. 20 «Мова освіти», яка визначає українську мову як пріоритетну, а також передбачає вільний вибір мови навчання за умови обов’язкового вивчення державної мови в обсязі, достатньому для інтеграції в українське суспільство. У нас на Полтавщині владою жодна мова не отримала статусу регіональної, тому садочків, в яких би повністю здійснювалося навчання іншою мовою, немає. Але для національних меншин є недільні школи для вивчення мови (єврейська, арабська, вірменська).

Згідно з п. 8 Положення і ст. 14 Закону комплектування груп за віком передбачає перебування в ній дітей однакового віку або з різницею у віці. При однаковому віці наповнюваність груп складає:

 • до 1-го року – до 10 осіб;
 • від 1-го до 3-х років – до 15 осіб;
 • від 3-х до 6(7) років – до 20 осіб.

У різновікових групах наповнюваність складає до 15 осіб. В оздоровчий (літній) період наповнюваність груп складає до 15 осіб. Засновник (у нас – це Полтавська міська рада) може встановлювати меншу (але не більшу!) наповнюваність груп дітьми.

Відповідно до п. 10 Положення нові групи формуються наприкінці оздоровчого періоду (у серпні); тоді ж здійснюється переведення дітей з однієї вікової групи до іншої.Без имени-5

За п. 6 Положення прийом дітей до ДНЗ здійснюється керівником на підставі заяви батьків; медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати садок; довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення; свідоцтва про народження.

Під час прийому дитини до дитячого садка керівник відповідно до п. 7 Положення зобов’язаний ознайомити батьків із статутом ДНЗ, іншими документами, що регламентують його діяльність.

Згідно з п. 25 Положення навчальний період в садочку триває з 01 вересня до 31 травня, а оздоровчий період – з 01 червня до 31 серпня. За дитиною зберігається місце в садочку у разі її хвороби, карантину, санаторного лікування, на час відпустки батьків, а також у літній оздоровчий період (75 днів), тобто 2,5 місяців, а не 3 місяці. (п. 11 Положення).

П. 12 Положення визначено лише 3 підстави для відрахування з дитячого садочка:

– за бажанням батьків;

– несплати без поважних причин плати за харчування протягом 2-х місяців;

– на підставі медичного висновку про стан здоров’я дитини, що виключає можливість її подальшого перебування у ДНЗ.

Перелік цей вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає. Про відрахування дитини з дитячого садка керівництво має письмово повідомити батьків за 10 днів. Положенням забороняється безпідставне відрахування дитини з ДНЗ.

Якщо ДНЗ не комунальний, а приватний (таких у Полтаві декілька), то такий садок може функціонувати лише на підставі ліцензії на право надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти (ст. 11 Закону). Але всі садочки (і комунальні, і приватні) проходять державну атестацію – форму контролю, яка проводиться не рідше 1 разу на 10 років (ст. 21 Закону).Без имени-6

Згідно з п. 21 Положення дитячий садок може організовувати освітній процес за одним чи кількома пріоритетними напрямками (художньо-естетичний, музичний, гуманітарний, фізкультурно-оздоровчий тощо). На підставі п. 26 Положення ДНЗ може надавати додаткові освітні послуги лише на основі угоди між батьками та садочком у межах гранично допустимого навантаження дитини (хореографія, англійська мова тощо). Відмова батьків від запропонованих додаткових освітніх послуг не може бути підставою для відрахування дитини з садка.

Згідно з п. 30 Положення діти в садочку мають право на безоплатне медичне обслуговування. Воно включає в себе: регулярні медичні огляди; проведення профілактичних щеплень;, надання невідкладної медичної допомоги; організація заходів для госпіталізації та інформування про це батьків; здійснення контролю за організацією харчування.

Ст. 28 Закону визначено права дитини у сфері дошкільної освіти:

 • безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних ДНЗ;
 • безоплатне медичне обслуговування;
 • безпечні та нешкідливі для здоров’я умови утримання, розвитку, виховання і навчання;
 • здоровий спосіб життя;
 • захист від будь-якої інформації, пропаганди і агітації, що завдає шкоди її здоров’ю, моральному і духовному розвитку;
 • захист від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять здоров’ю дитини, а також від фізичного та психологічного насильства, приниження її гідності.

 

А ст. 36 цього Закону визначено права батьків дітей, які відвідують дитячий садок:

 • вибирати ДНЗ та форму здобуття дитиною дошкільної освіти (чи вдома, чи в садку – до 5 років);
 • входити до органів громадського самоврядування в садку (батьківські комітети в групах і загальні по садочку);
 • звертатися до відповідних органів управління освіти з питань розвитку, виховання і навчання своїх дітей;
 • захищати законні інтереси своїх дітей у державних органах і судах.

До обов’язків батьків Закон відносить забезпечення умов для здобуття дітьми старшого дошкільного віку (від 5 до 6(7) років) дошкільної освіти.

 

Щодо педагогів, які працюють з дітьми у садочку, то пп. 36-37 Положення встановлено їхні права і обов’язки, серед яких хотілося б виокремити наступні. Педагоги мають право на вільний вибір педагогічно доцільних форм, методів і засобів роботи з дітьми. Тобто програма навчання єдина, але кожен вихователь цю програму доводить до дітей тими методами, які він вважає за доцільне.

Положення зобов’язує педагогів дотримуватися педагогічної етики, норм моралі, поважати гідність дитини та її батьків, забезпечувати емоційний комфорт дитини в групі.

 

Леся Костенко, юрисконсульт ПОБД ім. Панаса Мирного

763 коментарі до “ДІЯЛЬНІСТЬ ДИТЯЧИХ САДОЧКІВ – В МЕЖАХ ЗАКОНУ”

 1. Добрий день, в нашому садочку після хвороб дітям не потрібно приносити справи і їх навіть не оглядає медсестра!!! Це законно? Що з цим робити?

  1. Яна, та ситуація, яку Ви описали являється незаконною. З якого приводу медичний працівник не приймає довідки після одужання дітей після хвороб. Медичний працівник повинен проводити медичний огляд і моніторити стан захворюваності дітей. Зверніться до керівництва дошкільного навчального закладу з цього приводу.

 2. Чи можу я за своєю заявою доручити своїй старшій донькі 11років (в сільській місцевості) забирати з садочку чотирьохрічну сестричку. Так,як не має змоги самій заберати. Чи є якісь винятки і як правомірно в цьому випадку діяти

  1. Ні, Ви не можете доручити своїй старшій донці забирати з дошкільного навчального закладу її сестру, оскільки вона у вас неповнолітня і ви як батьки несете повну юридичну відповідальність за обох неповнолітніх дітей.

 3. Здравствуйте у меня такой вопрос. Ребенку 1.10 месяцев будет на 1 сентября 2019 года мы встали в электронную очередь в ясли-садик и были там 5е но нам отказали в поступлении в этом году мотивируя что так как ребёнку нет 2х лет они берут сначала 2-3 летних продвигая их в очереди а на нашего уже нет места . Могут ли так поступить. ? Что делать?

  1. Олександр, якщо керівництво дошкільного навчального закладу формує групи початково з 2-3 років, то Вам необхідно дочекатися того моменту, коли Вашій дитині виповниться два роки. Після зазначеного віку Вашу дитину зарахують до дошкільного навчального закладу.

 4. Доброго дня, чи можна у садочку на випуск, батькам організувати для дітей солодкий стіл (кенді бар)? Чи законна заборона завідуючої в організації солодкого столу?

  1. Олена, з’ясуйте всі питання з організаційними заходами з керівництвом навчального закладу який відвідує Ваша дитина. Керівництво даного закладу надасть Вам вичерпну відповідь стосовно Вашого запитання.

 5. Доброго дня. Скажіть , будь ласка , як розібратись в такій ситуаціїї. У нашій ясельній групі 22 дитина. Один вихователь і одна няня. В групу ходять дві дитини з особливим станом розвитку , рідні. Дітки дуже відстають у розвитку, мають неадекватну поведінку, весь час то плачуть , то кричать,то гарцюють на місці. Вихователі весь час слідкують за ними щоб вони не взяли в рот щось мілке (листя квітів, каміння, відірвали деталь з іграшки).Я сама особисто бачила, як на галявині вихователька з рота виймала камінець. Коли сплять весь час будять інших діток, а вихователі весь час повинні їх гладити щоб вони поспали. В результаті іншим діткам не приділяється уага. Вони , так сказати , самі по сабі. Мені дуже жалко цих діточок та їніх батьків. Та єдине не розумію – чому повинні страждати інші діти, в тому числі моя дитина.

  1. Любов, Ваше питання не відноситься до правого аспекту. Дітям з особливими потребами теж необхідно здобувати освіту.

 6. Ситуація наступна:
  Син пішов до садочку у 2 роки в ясельну групу. Зараз, йому 2.9 р. В садочку він часто упісюється, проте вдома таких проблем немає, ходить пісяти на горшок. І почав лише зараз проситися “по-великому” на горщик.
  Завідуюча садочка почала погрожувати, що дитину не переведуть до молодшої групи, а залишать ще на один рік в яслах (з новими дітками, які тільки наберуться в групу), оскільки він не “дружить” з горшком.
  Були у лікаря-невролога. Лікар дав заключення, що розумовий та фізичний розвиток повністю відповідає його віку. Затримки розвитку немає.
  У мене наступне питання, чи має право завідувач садку не перевести мою дитину в молодшу групу, а залишити дитину в яслах на другий рік (на момент 1 вересня 2019 року дитині буде 3 роки)
  Дякую.

  1. Добрий день. Я яка мама хочу порадити Вам сходити ще й до психолога. Буває так, що в яслах дітей висаджують на горщики не тоді, коли дитина хоче, а всіх разом в один і той же час. Або ж якщо з цього приводу, наприклад, на дитину кричать вихователі, то дитина може ходити в штани ще довго. Якщо дома все добре з цим, а в садку – ні, пошукайте причини в садку.

 7. Здравствуйте,если садик работает 9 часов,а оплата труда всего персонала согласно штатным нормативам 4 часа.Это нарушение?

  1. Рішення про ліквідацію дошкільного навчального закладу приймають органи місцевого самоврядування.

 8. Доброго дня! Можно ли воспитателю группы оставлять завтрак опаздывающему ребенку ( по требованию мамы) после того как закончился общий прием пищи в соответствии с режимным моментом ( завтрак с 8-10 до 8-35) ребенок опаздывает и приходит в 9-00. это время начало занятий в соответствии с режимом группы? Кто несет ответственность когда СЭС обнаруживает остаток пищи в групповом помещении после общего приема пищи детьми?

 9. Доброго дня! Модно ли воспитателю группы оставлять завтрак опаздывающему ребенку ( по требованию мамы) после того как закончился общий прием пищи в соответствии с режимным моментом ( завтрак с 8-10 до 8-35) ребенок опаздывает и приходит в 9-00. это время начало занятий в соответствии с режимом группы? Кто несет ответственность когда СЭС обнаруживает остаток пищи в групповом помещении после общего приема пищи детьми?

  1. Ларисo, та ситуація, яку Ви описуєте являється незаконною, оскільки не можна залишати сніданок після прийому їжі, коли закінчився цей процес. На це є свій регламентований час відповідно до норм і правил внутрішнього розпорядку дошкільного навчального закладу.
   Поспілкуйтеся з мамою хлопчика, який запізнюється і поясніть, що так робити не можна, оскільки в дошкільному навчальному закладі всі повинні дотримуватися режиму і правил, які всі повинні виконувати.
   Коли СЕС виявляє залишки харчування в груповому приміщенні після загального прийому їжі, то відповідальність за це несе керівництво дошкільного навчального закладу.

 10. Добрый день. Мой ребенок посещает гос.садик ясельную группу. Воспитателей двое. Работают посменно. За одним из воспитателей заметила грубое и агрессивное поведение в отношении детей. Ждала в период адаптации под дверями ребенка и слушала как она себя с ними ведет. “Сядь я сказала”, “Руки на колени!”, “Рот закрой” (плачущему малышу) и все это в форме криков. На мои замечания не реагирует. А однажды и вовсе был инцидент, когда она мне отдала вечером ребенка с красным лицом, тревожного. Уже дома сын показал куда она его ударила. После того, не смогли завести его в группу в течении недели. Но воспитатель все конечно же отрицает и ссылается на мои личные фантазии. Поэтому, было принято решение нашей семьей класть на высокую полку смарт-часы и слушать что там происходит. Но и часы ей через время не понравились и она начала их молча выносить в коридор. Я приехала в группу (когда она их выяснила), воспитатель препятствовала мне,закрывала силой дверей. И сказала,что не мое дело что происходит в ЕЕ группе. Естественно,я вернула на полку эти часы. Вопрос. Какие права имею я, как родитель, в контроле за безопасностью ребенка? Что я могу предпринять в рамках закона,чтобы защитить своего ребенка от психологического и физического насилия со стороны воспитателй? Уже сейчас у меня есть аудиозаписи грубого обращения со стороны этого воспитателя. Сразу скажу. В саду директор,воспитатели и психолог – это круговая порука. Проверено.

  1. Вихователь ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ за законом реалізовувати право дитини на психологічно комфортне середовище у групі. Крім того, за Конституцією будь-яке насильство над дитиною (в т.ч. й психологічне) забороняється. Тому Ви маєте право звернутися до управління освіти, якому підпорядковується садок, а ще краще до обласного упраління освіти зі скаргою на неправомірні дії працівників садка. Паралельно Ви можете написати заяву до поліції щодо нанесення легких тілесних ушкоджень дитині, краще зразу після інциденту. Ще можна звернутися до журналістів, щоб висвітлити тему насильства в садку і професійної етики вихователів у ЗМІ (місцеве телебачення, газети, інтернет-ЗМІ). Зазвичай у таких ситуаціях публічності не люблять.

 11. Чи можуть батьки обрати групу в дитячому садку? Тобто чи можна перевести дитину до іншої групи, якщо вихователь групи, в яку наразі ходить дитина створіє неспрятливий емоційний клімат?

  1. Ви можете подати таке клопотання завідувачці, але вона не зобов’язана його задовольняти. Вона це зробить, якщо в іншій групі ткої ж вікової категорії є вільні місця.

 12. По штату у нас в рановозростной групе числится 15 детей,ходит не много меньше.В штате садика 1 воспитатель,который роботает с таким колличеством детей один без няни на пол ставки.Роботает до обеда.Помощник воспитателя роботает на пол ставки после обеда.Есть заведующая у которой тоже пол ставки.И у повара пол ставки .На все вопросы у головы сельского совета ответ один -не положено ни нянь,ни повышение зарплат,одни отговорки мало детей.Територию содержут и убирают сотрудники ,иногда и после основной роботы.Как нам быть?можем ли мы что то доказать или изменить?

  1. Садочок створюється і утримується місцевою владою – у Вашому випадку сільрадою, тому усі питання фінансування і заповнення штату вирішує саме вона. Те, що і вихователь, і помічник вихователя працює на півставки, відповідає Типовим штатним нормативам для ДНЗ з режимом роботи групи 4 години.

   1. Поясніть режим роботи групи 4 родини?Садок у нас працює з 8 до 5.Як ми можимо внести зміни в штатний розклад?Якщо сільска рада проти.

 13. Здравствуйте.Я из сельской местности,в садике числится 15 детей.Ходит не много меньше.Считается ли это полная группа?

  1. Законодавством встановлена лише верхня межа наповнюваності групи – не більше 20 осіб, а нижньої межі кількості дітей не встановлено. Тому законодавчо немає конкретної межі повної чи неповної групи.

 14. В садочку відбулось свято весни, де фото зйомку проводив найманий фотограф одного з батьків. Цим не задоволена мати другої дитини – бо фотограф “не штатний”. Мати подала на прокуратуру якийсь лист, на садочок з приводу того, що не давала дозволу на зйомку. Відео-матеріал при цьому придбала без претензій.
  1. Що може загрожувати працівникам ДНЗ, зокрема завідуючій?
  2. Які дозволи потрібно оформляти щоб проводити фото-зйомку своїм фотографом?

  з ограду на те, що всіх батьків влаштовував новий фотограф, а зараз йде намагання видалити всі фото з дитиною незадоволеної мами – питання як захистити право дітей всієї групи на нормальну зйомку
  3. Чи можуть батьки подати позов чи якось обмежити участь проблемної дитини в утреніку – для того щоб потім не мати проблем по фото своїх дітей?

  1. Питання проведення фотозйомки на дитячих ранках в садочку законодавством про ДНЗ не врегульовано, є лише загальні норми законодавства про проведення фотографування і відеозйомки, зокрема дітей (у будь-яких місцях). Тому фотограф не повинен бути обов’язково штатним працівником садочка, він може бути і просто запрошеним.
   Є норма про те, що людину можна фотографувати лише з її дозволу, а дітей – з дозволу батьків. Тому б бажано, щоб була письмова згода кожного з батьків про те, що вони не проти фотографування їхньої дитини на конктретному дитячому ранку конкретним фотографом. Скоріше за все у заяві в прокуратуру було вказано саме це – що мама не давала згоди на фото- і відеозйомку своєї дитини.
   Щодо завідувачки, то вона не зобов’язана за законом дозволяти чи не дозволяти конкретним фотографам робити зйомки на ранку стороннім фотографам, але бажано, щоб було письмовий документ про те, що вона не заперечує проти проведення цих зйомок.
   Обмежити ж дитину вказаної Вами мами в участі у дитячих ранках неможливо і протизаконно, тому що вона – така ж сама дитина, як і усі інші в групі, і перебуває в садочку на таких же законних підставах, як і інші діти. Участь УСІХ дітей групи в дитячих ранках є обов’язковою складовою навчального процесу.

 15. Доброго дня! Підскажіть будь-ласка, які норми закону порушено в такій ситуації… Моя дитина по дорозі в садочок дуже сильно плакала, в результаті чого коли прийшли в садочок з носа текло. Одна мамочка це побачила, вирішила, що моя дитина хвора і почала розповсюджувати недостовірну інформацію. Я пояснила причину, але вона підключила інших батьків. В результаті, ізніше, в мою відсутність, голова нашого батьківського комітету пішла і запросила до моєї дитини медсестру, щоб та поміряла температуту. Медсестра поміряла, визначила, що в сина 37,2, викликала мене, щоб я забрала дитину додому. Я вдома переміряла температуру, її не було, соплей не було. Поїхала до лікаря, лікар обстежив і видав довідку, що дитина здорова. Наші батьки не повірили і продовжили виховувати мере у вайбері. Дитина після цього вже 3 день ходить в садочок абсолютно здорова. Дякую за відповідь

  1. Медична сестра в садочку має право оглядати усіх дітей на предмет захворюваності. Згода батьків потрібна не на огляд, а на лікування. Вона її не лікувала. І правильно зробила, що викликала Вас – вона зобов’язана це зробити. Тому з боку медсестри ніяких порушень немає. Ви також правильно зробили, що відвідали лікаря і взяли довідку, що дитина здорова.
   Щодо батьків, то це їхнє право висловлювати своє думки, але якщо це носить ознаки цькування чи залякування, то можна написати заяву в поліцію щодо конкретних осіб і їхніх конкретних дій.

 16. Добрий вечер! Подскажите пожалуйста, у нас сложилась такая ситуация в садике
  Нашу группу 4 летними детки хотят соединить с 6 летними, и забрать наших воспитателей
  Но родители категорически не хотят,есть ли у нас право настаивать на своём , и просить не забегать у нас группу и не менять воспитателей ?
  Спасибо

  1. Вихователів призначає і розподіляє між групами завідувачка, ви можете лише подати клопотання, щоб залишили їх. А от 4-річних і 6-річних дітей об’єднувати в одну групу не можна; групи формують за віковими ознаками, бо навчання в таких групах різне. Єдине виключення – це якщо створюється офіційно різновікова група.

 17. Добрий день, підкажіть будь ласка в садочку де навчається моя донька (в селі) просять принести картоплю, моркву, буряк, цибулю, а також солоні огірки та помідори це с тим що ми платимо від 16 до 19грн на день и дитина постійно приходить додому голодна. Добре годують тільки коли приїжджає якась комісія, на запитання чому так відповідають що купують продукти в магазині і там дорого, а в постачальників напряму не можуть. Скажіть чи це все нормально???

  1. Ні, не нормально. Батьки вносять плату за харчування дитини в садочку (безготівково) і більше не повинні нічого платити. Деякі садочки плату не беруть, а батьки приносять продукти харчування. Оскільки садочок є бюджетною установою, то бюджетні кошти, виділені владою на харчування, мають використовуватися через систему закупівель (за найнижчими цінами), а не в місцевому магазині за готівку. Готівки в принципі не може бути в садочку.

 18. Підкажіть щодо оздоровчого (літнього періоду): дитину в обов’язковому порядку влітку забирають з садочка? На який період? Якщо у батьків немає відпусток?

  1. Не існує такої норми законодавства, яка б зобов’язувала батьків забирати на якийсь час дитину із садочка влітку. Педагоги наполягають на цьому просто, щоб дитина оздоровилася і для того, щоб зменшити кількість дітей в садочку, бо вихователі теж ідуть у відпустки. Але Вас не можуть до цього зобов’язати, дитина має право ходити в садочок все літо.

 19. В нас таке питання : Дитину забрали з дитячого садка раніш (до обіду) за власним бажанням ( був скорочений робочий день 7 березня, але після проведеного ранку всіх діток батьки забрали додому) А коли принесли оплату , то вирахували оплату за цілий день . Хто прав ?

  1. Дайте будь ласка відповідь.Завтра батьківські збори з цього питання .Нам потрібно знать хто прав.Я зробила помилку ,коли написала що плата була за цілий день , не за цілий день , а тільки за сніданок та обід вирахували плату. Дякую.

  2. Оплати за півдня не існує. Плата за харчування нараховується за повний день – дитину зранку відмітили як таку, що прийшла у садок, і цей день треба оплатити повністю, тому що дані зранку передаються на кухню і на цю дитину готують цілий день, незалежно від того, коли дитину забрали батьки і чи їла вона, чи ні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.